Komputery

Tianhe 2: chiński superkomputer znów będzie najszybszy na świecie

przeczytasz w 1 min.

Moc 100 petaflopów wyzwolona

Dotarły do nas informacje o planach chińskiego centrum superkomputerowego z Guangzhou, które zakładają stworzenie do 2015 roku superkomputera o wydajności 100 petaflopsów. Odbierze on palmę pierwszeństwa japońskiemu K o wydajności 10 petaflopsów, który jest z kolei jest około czterokrotnie wydajniejszy od poprzedniego rekordzisty - chińskiego Tianhe 1-A.

Superkomputer, który prawdopodobnie otrzyma nazwę Tianhe 2 (czyli Droga Mleczna 2) wyprzedzi zapewne także inne planowane na najbliższe lata superkomputery. Szacowane koszty zakupu i wdrożenia to około 2,4 miliarda juanów (około 1,2 miliarda złotych). To mniej niż szacowane koszty budowy Stadionu Narodowego w Warszawie.

Tianhe 1A Superkomputer chiny
Na razie najmocniejszą maszyną w Chinach pozostaje Tianhe 1A.

Tianhe 2 zostanie umieszczony w tworzonym właśnie centrum superkomputerowym w Guangzhou. Pomieszczenia przeznaczone na superkomputer mają mieć powierzchnię około 4000 metrów kwadratowych, a na dodatkową aparaturę przeznaczone będzie drugie tyle przestrzeni.

Oprócz szeroko rozumianych obliczeń naukowych, zadaniem Tianhe 2 ma być również kontrola nad miastem Guangzhou. Jego wydajność ma przekroczyć 100 petaflops. Najmocniejszy obecnie według danych rankingu TOP500 superkomputer K ma wydajność nieco ponad 10 petaflops.

TOP 500 ranking superkomputerów
Status TOP 500 na listopad 2011. Uaktualnienia możemy spodziewać się w czerwcu. Nowych maszyn na czele listy raczej nie przybędzie, ale możliwe, że wzrośnie moc tych już obecnych.

Jak na tym tle prezentują się polskie możliwości obliczeniowe. Dość skromnie. Polski superkomputer Zeus, którego operatorem jest krakowski Cyfronet plasuje się na 88 miejscu w zestawieniu TOP 500. Jego wydajność jest prawie 80 razy mniejsza od zajmującego pierwsze miejsce K z japońskiego centrum nauk komputerowych RIKEN. Stale zwiększamy wydajność polskiej sieci superkomputerowej, a Zeus jest szybszy ponad trzykrotnie w porównaniu z 2010 rokiem, jednak to samo robią inni.


Więcej o technologiach superkomputerowych:

Źródło: newsgd.com, TOP500

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rahl_r
  4
  Skoro o chińczykach mowa, to trochę niepokoi mnie ten ustęp: "...zadaniem Tianhe 2 ma być również kontrola nad miastem Guangzhou". Brzmi to trochę jakby chińskie władze chciały wykorzystać ten superkomputer do inwigilacji mieszkańców Guangzhou - co przy planowanej mocy obliczeniowej może dać faktycznie niesamowite możliwości analizowania obrazu i dźwięku z wszystkich kamer i sieci telefonicznych w mieście w czasie rzeczywistym.
  • avatar
   eryk1310
   -1
   ludzie głodują a oni se komputery robią za miliony $ ;/

   z drugiej strony to w imię nauki ;]
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    nie tyle najbogatszy co najskromniej żyjący tam praktycznie kazdy pracuje i stac ich na na ryż za 3$ za kilo. I nie potrzebują takich luksusów jak nowy samochód czy inne pierdoły.
    • avatar
     Finear
     -2
     no to nvidia sporo zarobi
     • avatar
      bezelex
      -4
      Chcialbym na "tym" pograc w gta iv czy crysis'a ^^
      • avatar
       Konto usunięte
       -21
       Spore zmiany nastapia kiedy zakroluja architektury Sandy i Kepler tworzone przez topowych geniuszy inzynierii mikroprocesorow.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ooo Dobrze że polacy są na już 88 miejscu szkoda że tak nisko.