Internet

TikTok na celowniku – rozpoczęto dochodzenie, czy jest szkodliwy dla dzieci

przeczytasz w 1 min.

W USA ogólnokrajowa grupa prokuratorów generalnych stanu rozpoczęła dochodzenie dotyczące platformy TikTok pod kątem jej potencjalnie szkodliwego wpływu na dzieci. Celem jest sprawdzenie, czy nie powoduje lub nie nasila problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym najmłodszych.

TikTok narusza przepisy?

Prokurator generalna Massachusetts Maura Healey wraz z innymi prokuratorami z całego kraju wyraziła zaniepokojenie negatywnym wpływem mediów społecznościowych na najmłodszych. W oficjalnym komunikacie prasowym poinformowano, że zostanie dokładnie sprawdzone, czy TikTok projektuje, obsługuje oraz promuje swoją platformę wśród dzieci, nastolatków i młodych dorosłych w sposób, który narusza przepisy dotyczące ochrony konsumentów.

Ponieważ dzieci i nastolatki już borykają się z problemami lęku, presji społecznej i depresji, nie możemy pozwolić, aby media społecznościowe dalej szkodziły ich zdrowiu fizycznemu i samopoczuciu psychicznemu. Prokuratorzy stanowi mają imperatyw ochrony młodych ludzi i szukania informacji o tym, jak firmy takie jak TikTok wpływają na ich codzienne życie.

Zbadane zostaną również kwestie metod i technik, które stosuje platforma, a które mogą powodować niepokojące zwiększenie się zaangażowania młodych użytkowników.

TikTok nie milczy i nie odcina się od tej sprawy, co potwierdza jej rzecznik, w oświadczeniu dla serwisu CNET:

Bardzo zależy nam na budowaniu doświadczenia, które pomaga chronić i wspierać dobro naszej społeczności i doceniamy, że stanowi prokuratorzy generalni koncentrują się na bezpieczeństwie młodszych użytkowników.

Nie tylko TikTok może mieć problemy

Dochodzenie to może mieć wpływ także na inne serwisy społecznościowe, takie jak chociażby platformy firmy Meta. Za przykład można podać Facebooka, który ostatnio dodał nową funkcję Rolls, do złudzenia przypominającą tę z TikToka. Takie kopiowanie może doprowadzić do zwiększonej kontroli na platformach, zresztą Meta już od dłuższego czasu jest krytykowana za wykorzystywanie najmłodszych użytkowników do generowania zysków.

Źródło: cnet.com, theverge.com

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gicmo
  9
  To jest realny problem, ja już dawno "zbanowałem" tę aplikację, moje dziecko ma zakaz dotyczący tego otumaniacza. Na czym problem polega? Dzieciaki ciurkiem potrafią obejrzeć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset filmów !!! Raz w historii przeglądania zobaczyłem 1,5 godziną sesję z tt, choć dziecko miało chwilę na "popatrzenie sobie w ekranik" a później miało się uczyć, czas zmitrężyło na te bzdury. Gdy zapytałem co było na tych filmikach, dzieciak nie mógł niczego sobie przypomnieć... czysta strata czasu, otumanienie itp. To po prostu uzależnia i to mocno.
  • avatar
   fonzie
   4
   Ja też ostatnio oglądałem TT i nadziałem się na filmik w którym kurier się "pomylił" i zostawił paczki nie przeznaczone dla nagrywającej.
   Ta z uśmiechem je otworzyła chwaląc się "darmowymi zdobyczami" nie wiedząc że na otwieranie cudzych paczek jest paragraf z art 267k.k
   (Ustawka jak nic ale jak gimby się takich filmików naoglądają i zrobią coś podobnego to potem będzie płacz)
   • avatar
    DeviLevi
    2
    XD? Szybcy są...
    • avatar
     Adrianwo
     1
     Zabić Xi Jinpinga!!! To on jest odpowiedzialny za takie szkodzenie!!!
     • avatar
      patryk1011
      1
      Ja tam uważam że TikTok mniej szkodzi dzieciom niż np. telewizja! To jest dopiero pranie mózgu i wylęgarnia debili
      • avatar
       xxx.514
       0
       Tak na prawdę to nie problem z aplikacją, tylko głupotą ludzi, którzy tego używają.
       • avatar
        Gnom_Z_Piany2
        0
        no wreszcie....