Internet

TikTok dostaje „bana” w USA. Na dwa razy

przeczytasz w 1 min.

TikTok w USA odejdzie do przeszłości. Najpierw (i to już niedługo) Amerykanie nie pobiorą instalatora, a później wręcz utracą dostęp do sieci społecznościowej.

TikTok zakazany w USA. To staje się faktem

Donald Trump ostrzegał, że może to zrobić i wygląda na to, że rzeczywiście do tego dojdzie. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że zakaże TikToka już 20 września 2020 roku. W najbliższą niedzielę w życie wejdzie mianowicie pierwszy etap „bana”. Będzie polegać na 1) wstrzymaniu wszystkim transakcji pomiędzy amerykańskimi podmiotami a chińską firmą ByteDance, do której należy wspomniany serwis oraz 2) wycofaniu aplikacji ze sklepów Google Play i App Store, a więc uniemożliwieniu pobierania jej na smartfony i tablety z Androidem oraz iOS-em.

Na razie amerykańscy użytkownicy będą mogli korzystać z aplikacji, ale to również ma się zmienić. Stanie się to wraz z wprowadzeniem drugiego etapu „bana”, zaplanowanego na 12 listopada 2020 roku. Po tym dniu zabronione będzie świadczenie usług hostingowych na potrzeby TikToka, co ostatecznie ma się skończyć tym, że przestanie on działać dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Najpewniej jednak będzie się to dało obejść, choćby za pomocą serwera VPN.

Nie tylko TikTok, ale też WeChat dostaje bana od prezydenta Trumpa

Wprowadzane przez prezydenta Trumpa ograniczenia obejmą nie tylko TikToka, ale też chiński komunikator WeChat, cieszący się niemałą popularnością na całym świecie, nie wyłączając z tego Stanów Zjednoczonych. Powód w obu przypadkach jest ten sam – to obawa przed nieuprawnionym gromadzeniem informacji o amerykańskich obywatelach przez firmy z Państwa Środka. W oświadczeniu prasowym sekretarz Departamentu Handlu, Willbur Ross, nazwał te działania prezydenta dowodem na jego determinację, by zrobić wszystko dla gwarancji bezpieczeństwa narodowego. 

Jak zauważa The Verge, to sytuacja bez precedensu. Sieć społecznościowa, z której korzysta kilkadziesiąt milionów Amerykanów zostanie zakazana w Stanach Zjednoczonych na mocy dekretów prezydenta i bez dowodów na to, że jej właściciele dopuszczają się jakichkolwiek działań niezgodnych z prawem. 

Źródło: TechRadar, The Verge, informacja własna

Czytaj dalej o TikToku:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sakkra
  10
  To niech Chińczycy odblokują u siebie facebook, insta, messanger i Skype. Podwójne standardy oni u nas mogą my u nich nie.
  • avatar
   Krypi
   7
   Kiedyś śmialiśmy się z cenzury w chinach ze tam wszystko jest kontrolowane, każdy przepływ informacji., internet, aplikacje ,steam w wersji ocenzurowanej Ale zaczynam się zastanawiać czy nie samo nie dzieje się teraz w innym miejscu. Zero wolności :(.
   • avatar
    Dudi4Fr
    5
    "bez dowodów na to, że jej właściciele dopuszczają się jakichkolwiek działań niezgodnych z prawem. "

    Wy tak na serio?? Mało było info na temat tego jakie dane zbiera aplikacja Tictok-a i wysyła je na zagraniczne serwery?
    • avatar
     stalkerpl
     2
     czy premierek dostał juz dyspozycje z za ocenu by tez blokowac tik toka w polin, czy najpierw beda dzwonic do szeregowego posła
     • avatar
      kiziamizia
      1
      I to jest bardzo dobra rooobota. Tak trzymać USA zablokować ten szajs ogłupiający społeczeństwo
      • avatar
       Majks
       1
       Mocny + dla Trumpa za to.
       • avatar
        Aranda
        -2
        Wynika z tego że w tym USA jest jakiś reżim. Facet na stanowisku prezydenta ma władzę nad wszystkim. Wszelkie decyzje podejmuje sam... CHORE! CHORY kraj!
        • avatar
         myszka91
         -6
         W USrAelu jest bardziej przesranie niż u Chińczyków u nich przynajmniej nie można dostać 15 lat za spalenie tęczowej flagi https://www.rp.pl/Przestepczosc/191219140-USA-15-lat-wiezienia-za-spalenie-flagi-LGBT.html
         • avatar
          Adrianwo
          0
          Pierwsze co to zabić Xi Jinpinga. Następnie tajnymi wojskami zaatakować Chiny kontynentalne.