Internet

FBI ma oprogramowanie do monitorowania użytkowników sieci TOR

przeczytasz w 1 min.

Oficjalnie było wykorzystywane do walki z dziecięcą pornografią - eksperci nie są jednak przekonani do tej wersji.

FBI

TOR uznawany jest za jedno z niewielu miejsc, w których użytkownicy Internetu wciąż mogą pozostawać anonimowi. Tymczasem z każdym dniem napływa do nas coraz więcej informacji, że „cebulowa sieć” wcale nie chroni naszej prywatności tak, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. Pod koniec lipca pisaliśmy o zaniepokojeniu wśród twórców wywołanym odkryciem luki, która mogła być wykorzystywana do „demaskowania” ludzi. Najnowsze doniesienia są jeszcze bardziej niepokojące. Według raportu FBI z powodzeniem monitorują użytkowników sieci TOR od dłuższego czasu.

Funkcjonariusze „Biura” mają podobno do swojej dyspozycji specjalnie utworzone złośliwe oprogramowanie. Po zainfekowaniu serwera w sieci TOR jest ono w stanie wyciągnąć konkretne informacje o użytkownikach. Malware zostało umieszczone na TOR-owym serwerze Freedom Hosting (gdzie znajdowało się większość stron pedofilskich). Rządowy wirus zbierał informacje o użytkownikach. Jak się okazuje, dzięki oprogramowaniu udało się – jak informuje autor raportu – namierzyć i zidentyfikować adresy IP co najmniej 25 użytkowników, a sam właściciel Freedom Hosting trafił do więzienia.

Rządowy wirus budzi ogromne kontrowersje wśród grup strzegących wolności obywatelskiej. Eksperci i obserwatorzy zastanawiają się bowiem czy rządowy wirus nie jest wykorzystywany także do innych celów. Jeśli FBI ma taką możliwość, to jaką możemy mieć pewność, że śledzeni w sieci TOR nie są także zwykli obywatele? Największym problemem jest jednak to, że nieprędko raczej „Biuro” zostanie poddane dokładnej kontroli.

Wszystkie te najnowsze doniesienia jasno dają do zrozumienia, że sieć TOR zdecydowanie nie jest tak prywatna, jak przez lata się o tym mówiło. Potwierdza się tym samym stwierdzenie, że Internet i anonimowość nie idą ze sobą w parze. Tymczasem resztki anonimowości – zdaje się – są wykorzystywane w niezbyt dobrych celach. Laboratoria Kaspersky wykryły właśnie nowe ransomware, które wykorzystuje sieć TOR. Cyberprzestępcy pozostają dzięki temu anonimowi. Zasada działania CTB Lockera jest podobna do Cryptolocker 2.0 – dzięki właściwościom sieci TOR jest jednak znacznie groźniejsza, bo autorzy ataku nie mogą zostać rozpoznani.

Źródło: TechSpot, CoinBuzz

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  7
  Przepraszam a kto stworzył TORa?
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   FBI ma tez dowody na to ze samolot malezyjskich lini zostal zestrzelony ale jakos tego udowodnic nie umieja. Cos w stylu wiem ale nie powiem albo mam ale nie pokaze. Troche sie osmieszaja chlopaki. Oczywiscie to ze zestrzelili nie ulega watpliwosci i nie potrzeba nam cia albo fbi zeby o tym wiedziec. Ameryko idz juz spac...
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Cały czas ktoś stara się zrazić użytkowników do korzystania z TORa i innego oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo (mniejsze lub większe). Pamiętajmy, że gdyby coś jednak było na rzeczy to już byśmy mieli efekty pracy FBI? Pamiętajmy również że istnieje również sieć I2P.

    Pozdrawiam i życzę bezpiecznego i anonimowego korzystania z internetu :)
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Powinni podziękować wszystkim zboczeńcom i terrorystom - bo jakby nie oni, to kim by się służby tłumaczyły i zasłaniały - inwigilując wszystkich na potęgę...

     Gdyby szary człowieczek stworzył taki wirus, zostałby złapany i osadzony w wiezieniu z wysokim wyrokiem...
     Gdy to samo robią agencje rządowe, to jest w porządku i nikt za to nie jest karany. Cóż za pieprzona hipokryzja...
     Złapią od czasu do czasu jakiegoś zboczeńca, pochwala się w mediach a tępy naród będzie im bić brawo, pozwalając na permanentną inwigilacje.

     Największymi terrorystami są rządy i podległe im agencje wielu państw, które to podobno mają pokojowe zamiary, chcą szerzyć demokracje i pomagać biednym... To prawdziwi terroryści.
     • avatar
      mufasa
      2
      @ arcadios
      nie zapomniałeś o jakimś kuzynie w episkopacie?!
      też by nie zaszkodził :D
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       jakby mieli to by tak nie pieli o tym głośno na lewo i prawo w całym necie tylko by po cichu jak na prawdziwych federalnych przystało robili swoje. straszenie i dmuchanie balona z braku innych środków. blowfish - jakby powiedział Walter White
       • avatar
        cyferluu
        0
        Ciekawe po co stworzyli sieć tor. Po to aby ci co mają coś za uszami czuli sie tam bezpiecznie? Może ten tor od początku był projektem FBI?? Nie od dziś wiadomo, że sieci rzuca się na grubsze ryby ale czasami dla niepoznaki trzeba rybkę też na pokaz złapać.

        Tak piszemy o tej całej inwigilacji a co jeżeli to od początku jest było i będzie filtrowane , inwigilowane bo tak jest stworzone u podstaw? Mam na myśli sieć, podzespoły komputerowe, systemy operacyjne, oprogramowanie.
        • avatar
         Konto usunięte
         -27
         I bardzo dobrze takie sieci są wykorzystywane głównie przez tych co mają coś do ukrycia, czyli chcący się ukrywać pedofile, terroryści, złodzieje bankowi czy hakerzy kradnący loginy i hasła uczciwym użytkownikom, by potem ich szantażować.
         Od dawna jestem zdania że prywatność w internecie powinna być mocno ograniczona.
         Jestem nawet za zdecydowanym zaostrzeniem kar, dla ludzi, którzy świadomie myśląc że są anonimowi, obrażają innych użytkowników internetu.
         Sam ostatnio zostałem zaatakowany przez grupę osób na Interii w dyskusji o polityce, zostałem brutalnie wyzywany przez nich, a ja prowadziłem normalną dyskusję. Mam w policji dwóch kuzynów, więc zamierzam się poradzić ich co mogę w tej sprawie zrobić, bo na pewno tego nie zostawię. Porobiłem zdjęcia i mam dowody, że mnie brutalnie atakowali i wyzywali. Zgłoszenie tych obraźliwych komentarzy moderatorom nie przyniosło skutku, więc będą musiały się tym zająć odpowiednie służby. Wolność wolnością, ale chamstwa tolerować nie wolno i trzeba z tym walczyć!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Skoro oficjalnie wychodzą i mówią, że coś mają, to tak naprawdę nic nie mają. Jedyne co mają, to chęć wywołania szumu, by ktoś wpadł w panikę i zaczął popełniać błędy.
          Logika zaczerpnięta z GitS: S.A.C.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login