Aplikacje mobilne

Uber widzi to inaczej niż Bolt. Taksówka na podsłuchu to za mało

przeczytasz w 2 min.

Bolt wprowadza do aplikacji dla pasażerów i kierowców możliwość nagrywania dźwięku w trakcie przejazdów. Tymczasem konkurencyjny Uber nie wyklucza, że w Polsce przydałoby się także rejestrowanie obrazu.  

Uber i Bolt to rywalizujący dostawcy usług transportowych, których wcale nie realizują. Ich rola sprowadza się do dostarczenia pasażerom i kierowcom odpowiedniej aplikacji. Oprogramowanie pozwala na kontakt tych dwóch stron, finalizację transakcji oraz kontrolę trasy. Pozostają jednak odpowiedzialni, jeśli usługa nie przebiega prawidłowo.  

Monitoring pokładowy w Uber i Bolt 

Z tego powodu aplikacje UberBolt działają niczym szpiedzy. Kontrolują lokalizację samochodów, pasażerów i tożsamość kierowców. Bolt zamierza pod tym względem pójść o krok dalej. Jego aplikacja już za kilka dni otrzyma aktualizację, która dostarczy pasażerom i kierowcom funkcji nagrywania dźwięku w trakcie przejazdu.  

Według najnowszych doniesień Rzeczpospolitej Uber dostrzega kontrowersyjność tego pomysłu.  

Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie temat rejestrowania audio i wideo budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych, dlatego oceniamy możliwość wprowadzenia tej funkcji.  

- Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający ds. pasażerów w Uber CEE. 

Konkurencja Bolta nie jest jednak tylko ostrożna. Przede wszystkim Uber jest w innym miejscu swojej drogi do wprowadzenia monitoringu pokładowego i widzi inną perspektywę. W przeciwieństwie do Bolt, bierze pod uwagę nie tylko nagrania audio, ale także rejestrowanie obrazu.  

Problematyczny monitoring wokół nas

Monitoring w punktach usługowych jest współczesną normą. Nie wszędzie go jednak akceptujemy. W bankach i sklepach jego obecność potrafi nas cieszyć, ale nie w gabinecie stomatologicznym lub u urologa. Pod tym względem warto pamiętać, że przejazd taksówką to usługa transportowa, podobnie jak komunikacja publiczna, gdzie rejestracja pasażerów jest stosowana.  

Istotne jest jednak co może się dziać z tak pozyskiwanymi danymi. Do momentu, kiedy Uber nie wprowadzi funkcji monitoringu w pojazdach nie ma czego krytykować. Monitoring audio na który zdecydował się Bolt także może działać w sposób, który nie narusza naszej prywatności.  Przewoźnik chce jednak przechowywać jego dane na urządzeniach pasażerów i kierowców. Nie są one jego własnością i nie może ich w pełni kontrolować.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  WacławPigorzyn
  -1
  Nazywam się Wacław Pigorzyn. Jestem międzynarodowej sławy ekspertem od kryptowalut. chciałbym ci dzisiaj opowiedzieć o tajnej aplikacji o której nikt nie mówi s dziki której zarobisz miliony pln!
  Otoc jest to aplikacja Crypto Com na IOS i Androida. S najlepsze jest to dzięki tej aplikacji bezpiecznie kupisz kryptowaluty takie jak Bitcoin, etherum bnb, xrp, Solana, atom Cosmos, Shib inu, dogecoin, Cro, Polygon Matic i setki innych kryptowalut!
  Zarejestruj się s mojego reflinka, przejdź proces KYC, dodaj swoją kartę kredytowa i zamów minimum czerwona kartę Ruby a dostaniesz na start az 25$ w kryptowalucie Cro na pierwsze lukratywne i niezykle dochodowe inwestycje !!!!
  Jeszcze rok temu byłem zwyklem studentem informatyki a dzisiaj jestem szanowanym biznesmenem spotykający się z sama śmietanka towarzyska a nawet ze światowymi przywudcami jak John Biden prezydent USA którego spotykałem w zeszły czwartek!
  Daj se szanse na lepsze życie i zostan milionerem już dziś!!!
  To jest muj link! Klikaj jak najszybciej bo nie ma czasu! W tym właśnie momencie! Pamiętaj ze setki, tysiące chcą tego linku!!!! KLIKAJ TERAAAAAAAAZZZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  https://crypto.com/app/jjey2xxs9c
  • avatar
   Damian Szymański
   0
   No bardzo dobrze, może w końcu skończą się napaści, gwałty i kradzieże w uberach i boltach. Jeszcze przydałaby się dobra weryfikacja kierowców.