Uber już testuje swoje autonomiczne taksówki

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeśli w samochodzie nie ma innego kolesia, nic ci nie grozi, a przy okazji płacisz mniej.

Uber autonomiczny
foto: Ethan Lott

W kwietniu pojawiły się doniesienia sugerujące, że Uber pracuje nad własną flotą samokierujących się aut. Do ekipy przewoźnika dołączyło kilku inżynierów motoryzacyjnych i inżynierów ds. oprogramowania. Okazuje się, że faktycznie coś jest na rzeczy – po drogach publicznych w Pittsburghu zaczęły bowiem jeździć taksówki Uber z zestawem czujników na dachu.

Projekt rozwijany jest w instytucie Center for Advanced Technologies należącym do Carnegie Mellon University. Na razie nie wiadomo zbyt wiele, ale „pakiet” na dachu zauważonych taksówek jednoznacznie wskazuje na badania związane z jazdą autonomiczną. 

Rzeczniczka firmy Uber, Trina Smith niczego zresztą nie ukrywa – powiedziała: „ten pojazd jest częścią naszego projektu znajdującego się we wczesnej fazie. Związany jest on z mapowaniem, bezpieczeństwem i systemami jazdy autonomicznej”. Niestety na razie nie wiemy nic więcej, poza tym, że projekt faktycznie istnieje. 

Samokierujące się taksówki byłyby dla Uber rozwiązaniem dwóch jej największych problemów – obydwa bowiem są związane z kierowcami. Po pierwsze, to oni wiążą się z największymi kosztami dla przewoźnika, po drugie zaś kilku kierowców zostało oskarżonych o napaść, w wyniku czego niektórzy ludzie stracili zaufanie do Uber.

„Powodem, dla którego usługi Uber mogą być drogie, jest fakt, że nie płacisz tylko za samochód – płacisz jeszcze za innego kolesia, który nim jedzie. Jeśliby go nie było w samochodzie, koszt zabrania cię gdziekolwiek byłby niższy niż koszt posiadania własnego pojazdu” – powiedział dyrektor generalny Uber, Travis Kalanich.

Źródło: SlashGear

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jinling
  ...i nastepni beda tracic prace
 • avatar
  gukeskl
  Ogólnie jestem za takimi rozwiązaniami, tylko meczy mnie fakt, że przyjdą takie czasy, jak takie maszyny w większości prac zastąpią człowieka i bezrobocie będzie drastycznie wzrastać. Fakt, faktem że to jest raczej nieuniknione i zastanawiam się jak nasze władze światowe sobie z tym poradzą. Wyjdzie na to ze będą tak wielozadaniowe roboty że będą mogły zastąpić człowieka w każdej dziedzinie i ostatnim zawodem ludzkim będzie wynalazdztwo w którym będzie chodziło o wymyślanie nowych zadań dla tych robotów i poszerzanie ich możliwoścI
 • avatar
  Konto usunięte
  Przede wszystkim działalność tej masońsko żydowskiej firmy jaką jest bez wątpienia Uber powinna zostać w Polsce całkowicie zakazana!
 • avatar
  Konto usunięte
  A ja lubię gadać z taksówkarzami.
 • avatar
  mr_rzeznik
  Powinni testować na polskich drogach. Jeśli opanują rozpoznawanie drogi która nie powinna być drogą i czytanie sprzecznego oznakowania to ich auta będą niezawodne.