Systemy operacyjne

Poznaj nowe Ubuntu. Małe nowości dla dużej zmiany

przeczytasz w 2 min.

Ubuntu 21.10 „Impish Indri” bazuje na kernelu Linux 5.13 i wykorzystuje środowisko GNOME 40 z odświeżonym motywem GTK. Zawiera kilka małych nowości dających razem dużą zmianę.

Premiera Ubuntu 21.10. To 35. wydanie w historii

Za nami premiera Ubuntu 21.10 „Impish Indri”. To wydanie o krótkim okresie wsparcia – na aktualizacje możemy liczyć tylko przez 9 miesięcy. Jeśli szukasz czegoś na dłużej, rozsądnym wyborem będzie ubiegłoroczna wersja Ubuntu 20.04 LTS (dla której wsparcie techniczne wygasa dopiero w 2025 roku). Wróćmy jednak do tematu – co przynosi ze sobą 35. wydanie Ubuntu? 

GNOME 40 i inne nowości w Ubuntu 21.10

Przejście na środowisko graficzne GNOME 40 jest bez wątpienia najważniejszą spośród nowości w Ubuntu 21.10. Choć wersja ta była już gotowa w czasie premiery poprzedniego wydania systemu, na aktualizację zdecydowano się dopiero teraz – a to dlatego, by upewnić się, że wszystko wygląda i działa jak należy, jako że „Czterdziestka” to prawdziwa rewolucja. Przynosi nowy tryb zadań, poziomy przełącznik przestrzeni roboczych czy też nowe gesty dotykowe do wypróbowania. 

Ubuntu 21.10 screen 1

Ubuntu Dock pozostał na swoim miejscu, ale wzbogacił się o ikonę kosza (która dotąd – jako skrót – znajdowała się na pulpicie). Podobnie z pulpitu na pasek przeniesione zostały ikony podpiętych pamięci USB. „Impish Indri” to także nowe funkcje menedżera plików (w tym wypakowywanie zabezpieczonych hasłem zipów).

Dzięki kompresji Zstd w głównym katalogu Ubuntu 21.10 instaluje się szybciej niż poprzednik, a najnowsza wersja Pipewire sprawia, że aplikacje udostępniające ekran spisują się lepiej. Wśród zaktualizowanego oprogramowania odnajdujemy także pakiet LibreOffice 7.2, pocztę Thunderbird 91, najnowszego Firefoksa oraz odświeżone aplikacje Kalendarza, Monitora Systemu czy narzędzia GNOME Disk Utility. 

Ubuntu 21.10 screen 2

Nowe Ubuntu bazuje na kernelu Linux 5.13 (o dwie wersje nowszym niż Ubuntu 21.04). To oznacza, że możesz liczyć między innymi na pełną obsługę padów DualSense, wsparcie dla technologii Intel Adaptive Sync i AMD FreeSync, usprawnione udostępnianie plików, obsługę hiperwizora ACRN czy też obecność modułu bezpieczeństwa Landlock.

Zobacz jak wygląda Ubuntu 21.10 w akcji

Zgrabne podsumowanie nowości jak zwykle przygotował serwis OMG! Ubuntu! i z tym właśnie materiałem wideo na moment cię zostawiam… 

Pobierz Ubuntu 21.10 (download) z oficjalnego źródła

Aby uzyskać Ubuntu 21.10 możesz skorzystać z aktualizacji, jeśli masz poprzednią wersję (czyli Ubuntu 21.04). Możesz także pobrać instalator – czy to bazowej wersji czy też któregoś z wariantów – linki znajdziesz poniżej. Pliczek waży około 3 GB, więc upewnij się, że korzystasz z szybkiego i nielimitowanego połączenia.

Jesteśmy ciekawi twojej opinii na temat nowego Ubuntu. Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu. 

Źródło: Canonical, Ubuntu, OMG! Ubuntu!, informacja własna. Screeny pochodzą z OMG! Ubuntu!

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DeviLevi
  3
  Ubuntu jest ok, ale Fedora dla mnie o wiele wiele lepsza.
  • avatar
   Euukaliptus
   2
   Osobiście czekam na wersję 22.04 i pełne przejście na wayland. Już teraz po x latach Nvidia wraz ze sterownikiem 495 wprowadza obsługę GBM więc i wayland uzyska pełne wsparcie jak i środowisko linux jako całość będzie szła w jednym kierunku przynajmniej jeżeli chodzi o podstawy, co w mojej opinii jest na duży plus.
   • avatar
    Aquaform
    2
    To niech jeszcze cała społeczność Linuxa atakuje Logitech żeby wydali Logitech Options na Linuxa.
    • avatar
     1
     Wolę dystrybucje oparte o Arch Linux. Używam Manjaro z XFCE, który jest o wiele szybszy. Opcjonalnie mógłbym się przesiąść na Majnaro z Plasma / KDE.
     • avatar
      Erathiel
      0
      GNOME od dawna jest dla mnie trudny do strawienia, zupełnie nie wpisuje się w mój styl pracy i nie mogę się do niego przekonać, mimo że próbowałem kilkukrotnie. Ale teraz chyba spróbuję znowu, choćby z ciekawości, żeby zobaczyć co nowego :)
      • avatar
       Marucins
       0
       Ej, ale ten Ubuntu pozytywnie się zmienił....
       • avatar
        sovtware
        0
        Polecam świetna dysbrytucja lecz ja mam pulpit xfce to znaczy Xubuntu