Internet

Urząd Skarbowy będzie kontrolować użytkowników serwisów sprzedażowych

przeczytasz w 1 min.

Sprzedajesz na Allegro lub OLX? Urząd Skarbowy wkrótce będzie mógł kontrolować użytkowników platform sprzedażowych. Aby wpaść pod lupę skarbówki, trzeba spełnić dwa kryteria. Opublikowano projekt ustawy.

Projekt ustawy jest odpowiedzią na regulacje Unii Europejskiej. Rząd pracuje nad przepisami, które nadają skarbówce prawo kontrolowania sprzedawców na platformach sprzedażowych (np. Allegro i OLX). Transakcje będą weryfikowane pod warunkiem spełnienia przez użytkownika dwóch kryteriów, choć w obecnej wersji projektu istnieje luka pozwalająca w pewnym stopniu obejść jeszcze nieobowiązujące przepisy.

Sprzedajesz w Internecie? Urząd Skarbowy może cię wziąć pod lupę

Przepisy, które będą obowiązywać od przyszłego roku będą dotyczyć nawet 17 mln Polaków aktywnie korzystających z popularnych serwisów sprzedażowych - donosi Rzeczpospolita. Aby trafić pod lupę skarbówki, konieczne będzie spełnienie dwóch kryteriów:

 • wykonanie minimum 30 transakcji w ciągu roku;
 • łączna kwota transakcji przekraczająca 2 tys. euro w ciągu roku.

Co ciekawe, kryteria będą obowiązywać w obrębie jednej platformy sprzedażowej. To otwiera furtkę do wykorzystania przez osoby, które niechętnie chcą raportować Urzędowi Skarbowemu dane dotyczące tego, co sprzedały. Łukasz Kacprzyk, doradca podatkowy w Grant Thornton cytowany przez Rzeczpospolitą zauważa, że “jeśli ktoś sprzeda po 10 rzeczy na 3 różnych portalach, to można twierdzić, że nie zostanie zaraportowany przez żaden z nich”.

Nie raportujesz sprzedaży - blokują ci konto

Projekt zakłada, że operator platformy, na której prowadzona jest sprzedaż będzie mógł zablokować konto sprzedającego oraz wstrzymać wypłatę jego wynagrodzenia. Tak będzie się działo pod warunkiem odmówienia lub niedostarczenia raportu niezbędnego do przekazania Urzędowi Skarbowemu. Dla operatorów, którzy nie dotrzymają obowiązków raportowania, ustawa przewiduje wielomilionowe kary.

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  8
  Aby trafić pod lupę skarbówki, konieczne będzie spełnienie dwóch kryteriów:
  -wykonanie minimum 30 transakcji w ciągu roku;
  -łączna kwota transakcji przekraczająca 2 tys. euro w ciągu roku.

  Dwóch czy jednego z dwóch?
  • avatar
   BombaX
   7
   Jeb***y syf. Nawet tu nie dadzą w spokoju wyprzedać zbędnych rzeczy bez meldowania.
   • avatar
    Yetii
    5
    No jak tu nie kochać UE ??? Są jeszcze tacy co nie kochają ???

    Hitler i Stalin w grobach z zazdrości sie przewracają. Im się nie udało podobnego zamordyzmu kolbami karabinów wprowadzić. A UE bez jednego wystrzału...

    Czy może Europejczycy mają już mózgi niewolników ???
    • avatar
     Cinas
     5
     Teraz dołączmy do takich rzeczy brak gotówki i centralny pieniądz cyfrowy :) Masz inne poglądy niż władza, umierasz z głodu, bo nawet chleba nie kupisz. Jeden klawisz i jesteś bankrutem. GAME OVER
     • avatar
      carbo888
      4
      Przyszłością są zdecentralizowane serwisy bez właścicieli baz
      • avatar
       zack24
       2
       Skala inwigilacji rośnie. To jest to. Dać tym co nawet palcem nie kiwną tylko wyciągają łapy na bezrobociu w czarnej strefie, a tym, którzy z rozsądku odsprzedają nieużywane dobra trzeba jeszcze dowalić podatki. Pięknie, k...a, pięknie.
       • avatar
        studionti
        1
        Tymczasem łapówkarze z EPL biorą grubą kasę z państw islamskich za otwarcie drogi terrorystom. EUrokomuchy rżną głupa i udają, że nie widzą.
        • avatar
         Xaros
         1
         VATeusz już zaciera rączki.
         • avatar
          Rafs0n
          0
          No i widzimy skutki eurokołchozu
          • avatar
           syncpoland
           -3
           kupiles komputer za ponad 2 tys euro ale cos sie stalo i musisz go sprzedac ;p i juz cap policyjne panstwo chce raporty i hajsy... ale spoko loko... ludzie sie dogadaja ze za XXXXX satoshi albo czego innego chca i moga w pupke nas pocalowac