Peryferia

USB-IF publikuje specyfikację USB 3.2. Co wnosi nowy standard?

przeczytasz w 1 min.

Podczas konferencji USB Developer Days poznaliśmy szczegóły odnośnie nowego standardu. Na pierwsze urządzenia jednak jeszcze trochę poczekamy.

Jakiś czas temu pisaliśmy o USB 3.2, ale wtedy nowy standard był jeszcze w fazie wstępnej weryfikacji - czekaliśmy do konferencji USB Developer Days 2017. Wracamy jednak z tematem, bo organizacja USB-IF (USB Implementers Forum) właśnie opublikowała finalną specyfikację interfejsu.

Co wiadomo o nowym interfejsie? Właściwie to o czym mówiono już w wakacje. USB 3.2 wprowadza obsługę komunikacji wieloliniowej, co pozwoliła uzyskać przepustowość 10 Gb/s (przez dwie linie o przepustowości 5 Gb/s) lub 20 Gb/s (przez dwie linie o przepustowości 10 Gb/s). Nadal mamy do czynienia z tą samą warstwą fizyczną i techniką kodowania, aczkolwiek wymagane jest wprowadzenie niewielkich poprawek w hubach.

Co istotne, do obsługi interfejsu USB 3.2 można wykorzystać obecne przewody USB typu C, które były projektowane pod starszy interfejs USB 3.1 10 Gb/s - już wtedy przewidziano obsługę rozwiązań wieloliniowych. Warto jednak pamiętać, że nowy standard będzie działać tylko przy wykorzystaniu hosta i urządzenia zgodnego z USB 3.2 (maksymalny transfer może tutaj wynosić przeszło 2 GB/s).

Czekamy na pierwsze urządzenia zgodne z USB 3.2. Być może teraz nowy standard będzie ciekawszą konkurencją dla Thunderbolt 3 40 Gb/s.

Źródło: USB-IF

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  batchmax
  1
  Wzmocniliby mechanikę połączenia wtyk/gniazdo... albo chociaż uregulowali/ustandaryzowali, poddając od razu producentom pomysł opcjonalną mechanikę na wtyku i gnieździe dla połączeń "rugged" czyli takich gdzie kabel jest zabezpieczony przed ruchami „na boki” nie tylko obudową, zerem samego małego i dość płytkiego złącza ale tez opcjonalnymi uchwytami lub punktami podparcia dla wtyku na obudowie samych urządzeń….

  Na dzień dzisiejszy kable USB 3.1 C są „dość ciężkie” lub sztywne w szczególności przy wtykach przez co podczas przemieszczania i manipulowania podłączonymi urządzeniami kable się nie układają i „szarpią” w gnieździe. Łatwo o nieprawidłowości w połączeniu lub jego zerwanie.

  Przykład:
  Macie takiego Samsunga S*it 8 z USB C. Potrzebujecie używać telefonu w czasie ładowania… albo lepiej czasie zrzucania danych… w tym momencie należy go grzecznie odłożyć i albo obsługiwać leżącego na stole albo odpuścić sobie i poczekać na zakończenie transferu. Poruszanie podłączonym do USB C urządzeniem w trakcie wymiany danych często kończy się zerwaniem połączenia. Częściej niż było w przypadku USB 2.1 Mikro. Ale tam były w specyfikacji ząbki zaczepy utrudniające wyczepienie się kabla z gniazda i kable zazwyczaj były wiotkie i miękkie nieciągnące tak mocno za wtyk…
  • avatar
   kokosnh
   1
   Thunderbolt 3 niestety zostawiło w tyle wszystkie USB, nie chodzi tylko o prędkość 40Gb/s, ale także o wsparcie nvme, dzięki czemu można podłączać szybkie dyski SSD. Pod USB nie da rady podpiąć żadnego dysku nvme...