Technologie i Firma

Wartość bitcoina przekroczyła 2 tysiące dolarów

przeczytasz w 1 min.

Po raz pierwszy w historii bitcoin warty jest aż tyle. Od kilku miesięcy jego wartość dynamicznie rośnie i może się tak dziać dalej (ale nie musi).

Bitcoin jest traktowany coraz poważniej, a to ma przełożenie również na jego wartość. W marcu pisaliśmy, że pojedyncza wirtualna moneta po raz pierwszy w historii była droższa niż uncja złota – wyceniana na nieco ponad 1200 dolarów. Od tego czasu bitcoin cały czas „rośnie”.

Wartość najpopularniejszej kryptowaluty po raz pierwszy przekroczyła magiczną granicę 2 tysięcy dolarów za jednego bitcoina. To wydarzenie historyczne, a przy okazji oznacza ono, że wartość wszystkich bitcoinów na rynku wynosi już ponad 33 miliardy dolarów.

Bitcoin wartość lata
Jak widać, ta kryptowaluta przeszła dość długą i wyboistą drogę. / Coindesk

Jak zauważa Neowin, wartość wielu wirtualnych walut zaczęła ostatnio wyraźnie wzrastać. Co więcej, bitcoiny stanowią już tylko 47 proc. wszystkich „kryptomonet” na rynku, a jeszcze kilka miesięcy temu było to około 80 proc.

Dlaczego inne kryptowaluty zaczynają rozwijać się prężniej niż bitcoin? Niektórzy twierdzą, że powodem jest problematyczne skalowanie – przez wzrost waluty BTC szybkie potwierdzenie transakcji wiąże się z pewnymi kłopotami. 

Oczywiście to, że dziś bitcoin warty jest ponad 2 tysiące dolarów, tak naprawdę niewiele oznacza. Jako coś niefizycznego nie ma bowiem konkretnej, stabilnej wartości, niewykluczone więc, że lada chwila znów spadnie do zdecydowanie niższych poziomów.

Niemniej jednak ci, którzy kiedyś zainwestowali w bitcoiny, dziś mogą być bogaci. Znana jest na przykład historia Laszlo Hanyecza, który przekonał kogoś, by przyjął zapłatę 10 tysięcy bitcoinów za dwie pizze. Wtedy jedna „kryptomoneta” warta była 0,003 centa. Dziś, siedem lat później, ten ktoś może mieć ponad 20 milionów.

Źródło: TechCrunch, Coindesk, TechSpot. Foto: HypnoArt/Pixabay (CC0)

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  8
  Trzeba było kupić kiedy było tanie i poczekać...
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   A później wszyscy się dziwią że świata jest zadłużony,jak płaci się czymś co nie istnieje.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    U magnatów finansowych którzy rządzą rynkiem,kto najwięcej korzysta na tych wszystkich kryzysach,klany Rockefellerów i Rothschildów,po wojnie zostali obsadzeni w najważniejszych instytucjach finansowych i po dzień dzisiejszy trzymają swoje łapska na wszystkim.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Dalej pompują, a potem zacznie się skakanie z okien.
     • avatar
      vegasnight9
      1
      Spokojnie. To już szczyt. Bańka pęknie lada dzień ale jeszcze trzeba troszeczkę wydoić leszczy. Nie kupujcie teraz bo stracicie.