Systemy operacyjne

Windows 10 (21H1) – możesz już zainstalować, ale czy warto?

przeczytasz w 2 min.

Windows 10 (21H1), czyli aktualizacja systemu z maja 2021 jest już dostępna do pobrania. Sprawdź, jak to zrobić i czy w ogóle warto. Mamy odpowiedzi, których szukasz.

Tegoroczna majowa aktualizacja Windows 10 (21H1) do pobrania

Aktualizacja Windows 10 z maja 2021 – czy też (wersja dla zwolenników bardziej technicznej nomenklatury): Windows 10 21H1 – jest już dostępna do pobrania. Jak zwykle – będzie ona trafiać do użytkowników stopniowo – po testach na kolejnych konfiguracjach sprzętowych. Microsoft obiecuje wsparcie techniczne przez 18 miesięcy – później będzie trzeba zdecydować się na kolejną aktualizację. 

Zaktualizuj swoją „Dziesiątkę”. Możesz to zrobić przez Ustawienia albo pobrać Windows 10 21H1 ISO

Jeśli masz na swoim komputerze Windows 10 w wersji 20H2 lub 20H1, to aktualizacja 21H1 zainstaluje się samodzielnie i – wedle zapewnień Microsoftu – bezproblemowo. To niewielka paczka, więc ani czasowo, ani technicznie, nie powinna być skomplikowana do wdrożenia. 

W razie, gdyby zależało ci na czasie, możesz wymusić wcześniejszą instalację aktualizacji, sprawdzając jej dostępność w Ustawieniach. Uruchom je (na przykład skrótem Win+I), przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, a tam na karcie Windows Update znajdziesz opcję „Sprawdź, czy są dostępne aktualizacje”. Jeśli są, po prostu je zainstaluj. 

Gdyby aktualizacja nie chciała do ciebie dotrzeć, a bardzo zależy ci na tym, by czym prędzej zainstalować ją na swoim komputerze, to możesz ją też pobrać ręcznie, wykorzystując Asystenta aktualizacji. W tym celu udaj się na stronę Pobierania Windows 10 i kliknij przycisk „Zaktualizuj teraz”. Tam też znajdziesz obraz ISO najnowszej wersji systemu. 

Co wprowadza aktualizacja systemu Windows 10 z maja 2021?

Wiesz już, że możesz, wiesz już jak, ale wciąż nie wiesz, po co w ogóle instalować Windows 10 21H1. Warto to zrobić przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Aktualizacja zawiera łatki, poprawki i nowinki ochronne między innymi do kernela Windows, systemowych aplikacji oraz Windows App Platform and Frameworks. Usprawnienia nie ominęły też rozwiązania Microsoft Defender Application Guard – dzięki nim przeglądanie plików pod kątem zagrożeń będzie znacznie szybsze. 

Czego jeszcze można się spodziewać? Ano między innymi potencjalnego wzrostu wydajności podczas pracy zdalnej, jak również obsługi wielu kamer w funkcji Windows Hello (nie będziemy już zmuszeni do korzystania z tej wbudowanej). I tutaj właściwie lista zmian i nowości się kończy – jak widzisz, nie jest tego dużo, ale choćby ze względu na bezpieczeństwo, warto zdecydować się na aktualizację. 

Z jednej strony: mniej nowinek, to i (prawdopodobnie) mniejsze problemy. Z drugiej jednak chciałoby się otrzymać jakieś nowe funkcje. Wiele wskazuje na to, że doczekamy się ich przy okazji kolejnej, jesiennej aktualizacji Windows 10: 21H2. 

Źródło: Microsoft, MSPowerUser, How-to Geek, informacja własna

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dawid11
  3
  Ja zainstalowałem i jest wszystko OK, ale co się zmieniło nie wiem, u mnie jeśli niema jakieś wielkiej zmiany wizualnej to nawet nie wiem co dana aktualizacja wprowadza. :)
  • avatar
   Zero-Cool
   3
   Ja najbardziej lubię te aktualizacje które pierdzielą sterowniki tylko do drukarek i skanerów, a potem trzeba w całej firmie na każdym komputerze usuwać ostatnie aktualizacje...
   • avatar
    Silny Ogór
    1
    Śmiga jak ta lala.
    • avatar
     zack24
     0
     U mnie po aktualizacji jest ok, ale na starszym dellu nie chce przejść. Może ściągnę ISO?
     • avatar
      greghostor
      -7
      Kasuje pliki? xd
      • avatar
       Hydrofon7
       -8
       A moje Lubuntu 18.4 + kernel 5.12 z najnowszymi updejtami sie smieje :)
       • avatar
        piomiq
        0
        Zainstalowałem. Wszystko działa OK.
        • avatar
         gormar
         0
         A mój sprzęt nie chce tej aktualizacji pokazać. :(
         Ale może to i dobrze. Poczekam, aż wyłapią większość błędów krytycznych. ;)
         • avatar
          kampers
          0
          Tak zainstalowałem 3 razy i lipa krzak :( nie da sie nic zainstalowac / odinstalowac z PC wiec nie sciagam tego.
          • avatar
           ECRYGIGS
           0
           No teraz ikony menu start świecą sie jak psu ja...a.;d
           • avatar
            xxx.514
            0
            Ciekawe co przestanie działać tym razem po akualizacji...
            • avatar
             P4Jan
             0
             Aktualizacja przez WU na Core 2 Quad ;-) nie była widoczna. Ale asystent aktualizacji wykrył i pobiera. Na co dzień ostatnio działam na Win8.1 - działa jak marzenie. Przełączyłem się na Win10 to aż mnie krew zalewa, jak to potrafi działać na dysku HDD.
             • avatar
              biuro74
              0
              Zainstalowalem na starszym laptopie - ktos wie, jak wylaczyc ten debilny panel pogodowy/newsow z taskbara ?