Systemy operacyjne

Windows 11 znów trochę bliżej

przeczytasz w 2 min.

Prace nad Windows 11 trwają, a kolejnym ich owocem jest kompilacja Insider Preview Build 22000.100. Jakie nowości do przetestowania Microsoft przygotował tym razem?

Windows 11 i integracja z Microsoft Teams

Jednym z kluczowych elementów systemu Windows 11 będzie integracja z czatem Microsoft Teams. Dzięki temu nie będzie trzeba instalować żadnych dodatkowych programów, aby utrzymywać kontakt z najbliższymi. Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę na pasku zadań albo po prostu wcisnąć kombinację WIN + C, a na ekranie pojawi się okienko, z poziomu którego przejrzymy rozmowy albo nawiążemy połączenie: wideo lub tekstowe. 

Windows 11 akt Teams okno

Najnowsza testowa kompilacja Windows 11 Insider Preview Build 22000.100, która została już udostępniona w kanale deweloperskim, przynosi ze sobą pierwszą falę udostępniania tego zintegrowanego komunikatora. Wraz z panelem debiutują powiadomienia z Microsoft Teams – te będą się wyświetlać w prawym dolnym rogu i umożliwią szybkie odpisywanie bez konieczności przerywania pracy. 

Windows 11 akt Teams powiadomienie

Co nowego w Windows 11 Insider Preview Build 22000.100?

Oczywiście na tym lista nowinek i zmian wcale się nie kończy. W nowej kompilacji odnajdujemy także odświeżony panel ukrytych ikon, który teraz zachowuje estetyczną spójność z pozostałymi elementami systemu. Przy okazji też ikonka klawiatury dotykowej została dopasowana do reszty.

Windows 11 akt ukryte ikony

Pozostańmy jeszcze przy pasku zadań, bo dostrzeżemy na nim również nowy sposób informowania o konieczności podjęcia działania. Jest on teraz znacznie bardziej subtelny, dzięki czemu nie ma być aż tak rozpraszający. Ikona programu wymagającego akcji otrzyma wówczas lekko czerwone tło i intensywnie czerwony wskaźnik na dole. 

Windows 11 akt akcja

Co poza tym? Ano między innymi szybki dostęp do ustawień funkcji Skupienie z poziomu Centrum Powiadomień i wygodna minimalizacja kalendarza w tym samym panelu. Kolejnego odświeżenia – w postaci dodatkowych animacji i usprawnień nawigacji – doczekał się także sklep Microsoft Store. Dopełnieniem całości jest natomiast kilkadziesiąt poprawek – szczegółów szukaj na oficjalnym blogu Windows Insider

Windows 11 na drodze do pełnej wersji

Sprawdź też, co trafiło do Windows 11 w ramach poprzednich aktualizacji dla Insiderów, by poznać drogę, jaką Microsoft podąża do celu, jakim jest wydanie „Jedenastki” jeszcze przed końcem tego roku. 

Źródło: Windows Blog, MSPowerUser

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marti99
  5
  Microsoft zawsze swedzi zeby miec proces antymonpolowy. Teraz Teamsa zintegrowali ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Teamsa zintegrowali, jak kiedyś wykupili i próbowali wpychać Skype na siłę, a teraz go pewnie ubiją, jak ubili Nokię ładując w nią Win Mobile, smutne...
   • avatar
    greghostor
    1
    DX12 jest chyba potrzebny do tych ikonek w 8K dlatego też zajmuje 60GB
    • avatar
     xmexme
     0
     Będzie mnóstwo bloatware do wywalenia.
     • avatar
      piomiq
      0
      Teamsy to mocno ciężkie oprogramowanie pożerające mnóstwo zasobów komputera. Microsoft stworzył to "na szybko" jak najmniejszym kosztem przy pomocy technologi nie liczącej się z mocą procesora i zasobami pamięci. W efekcie samo uruchomienie Teamsow potrafi nieźle rozkręcić wentylator w laptopie. To ociężała kobyla.
      • avatar
       pawluto
       -6
       Te ikony to szczyt kiczu - powinni wywalić grafika za takie dno...
       • avatar
        Kenjiro
        0
        Obecne powiadomienia Teams na W10 też pozwalają odpowiedzieć w oknie powiadomienia...
        • avatar
         Dzentel
         0
         mhm dokładnie tak samo zintegrowali i zabili skype....
         • avatar
          piomiq
          0
          W nowym Windows 11 panel został mocno przerobiony i niestety przy okazji utracił część swojej starej funkcjonalności, tj. gdy użytkownik przeciągnie plik na ikonkę (otwartego) programu umieszczoną na panelu to program tego pliku nie otworzy, co działało w Windows 10. Słabo, że Microsoft ogranicza funkcjonalność tego panelu. I nie można zapomnieć, że panelu nie można przenieść na bok czy górę. Jest "przyspawany" do dołu ekranu, a przynajmniej tak to działało w "wyciekniętej" wersji.
          • avatar
           piomiq
           0
           > i umożliwią szybkie odpisywanie bez konieczności przerywania pracy.
           Zaraz, chwila. Ludzki mózg ma tzw. jeden wątek, to znaczy może się na raz skupić na jednej rzeczy. Zatem skoro będę odpisywać, to w efekcie przerwę pracę. Nie będę się wtedy zajmować pracą nad jakimś zadaniem i odpisywaniem jednocześnie, bo to nie możliwe.
           • avatar
            piomiq
            0
            > Dopełnieniem całości jest natomiast ...
            mogłoby być dokończenie trybu ciemnego. Wątpię by aktualnie coś się zmieniło w stosunku do pierwszej wersji "wyciekniętej", Jeśli się mylę i w tym "Insider Preview Build" coś się zmieniło to zwrócę honor.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Czy 11 ma tryb ciemny, bo wszędzie widzę tylko jasne okna?