Systemy operacyjne

Nowinki w Windows 11 – nieduże, ale praktyczne

przeczytasz w 2 min.

Windows 11 doczekał się kilku nowinek, a kolejnych doczeka się już wkrótce. Rozwój systemu trwa w najlepsze i… cóż, to dobrze.

Windows 11 pomoże w rozwiązywaniu w problemów

Rozwój systemu Windows 11 trwa w najlepsze. Pod koniec ubiegłego tygodnia Microsoft udostępnił nową kompilację testową w kanale deweloperskim (oznaczoną jako Build 25276), która może i nie należy do największych w historii, ale jednak przyniosła kilka ciekawostek. Wśród nich znajduje się możliwość tworzenia zrzutów pamięci jądra systemu na żywo – z poziomu Menedżera zadań

Ta funkcja może okazać się pomocna podczas prób rozwiązania nietypowych sytuacji i problemów. Ułatwia odnalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego Windows nie uruchomił się poprawnie, albo w jaki sposób ten lub inny sterownik zablokował tę lub inną funkcję systemu. Dodam, że zrzut tworzy się poprzez wejście w Menedżera zadań i na stronie Szczegóły kliknięcie prawym przyciskiem myszy na procesie „System”, a następnie wybranie tej nowej opcji. 

Wygodniejsze przeglądanie plików w chmurze OneDrive oraz nowy wygląd okien dialogowych (dopasowany do designu systemu) to kolejne nowinki wprowadzone w kompilacji Windows 11 Build 25276. A skoro jesteśmy już przy wyglądzie, to warto wspomnieć, że trwają obecnie prace nad odświeżonym Eksploratorem plików. Pojawi się w nim nowy panel boczny.

Nowy panel boczny w Eksploratorze plików Windows 11

Ten nowy panel boczny zapewni szybki dostęp do wszystkich najważniejszych informacji na temat danego folderu czy pliku. Co więcej, znajdziemy tam nawet komunikat o dodanym komentarzu czy aktualizacji dokumentu współtworzonego z innymi użytkownikami. Na poniższych screenach możesz zobaczyć, jak ma to wyglądać

Windows 11 Eksplorator plików panel boczny 1 

Windows 11 Eksplorator plików panel boczny 2 Windows 11 Eksplorator plików panel boczny 3(screeny: WindowsLatest)

Jako że są to na razie tylko testy, trudno póki co powiedzieć, kiedy nowy panel boczny faktycznie pojawi się w systemie Windows 11. Podczas gdy jedne funkcje trafiają do pełnej wersji w ciągu kilku tygodni, na inne – jak choćby karty w Eksploratorze plików – trzeba było czekać latami. 

Źródło: WindowsLatest

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blejd
  5
  Niech dadzą win12 w stylu win7 i bez namierzaczy i wymuszonych aktualizacji.
  • avatar
   Abgan
   3
   Niech uwolnią pasek zadań wreszcie, żeby dało się go przykleić do bocznej krawędzi ekranu! To jest nowinka w Win 11 na którą czekam.
   • avatar
    Warmonger
    1
    Ładnie wygląda nowy system... mój następny PC będzie bez wątpienia chodził pod W11.

    Na razie jednak zostanę przy 10, bo po co ryzykować zmianę czegoś, co działa...
    • avatar
     Kasuja Wpisy Automatem
     0
     w linux można sobie wybrać taki manager okien, jaki się chce. tylko microsoft ma z tym jakiś dziwaczny problem. ja do win11 się nie pcham. gdyby komuś się znudził win11, podpowiadam. klucz licencyjny jest w 100% zamienny pomiędzy win10 i 11. to jest ten sam klucz. można więc sobie zainstalować na kluczu win11, starszego win10 i nie pozwolić na upgrade. najprościej chyba wyłączyć mu w bios tpm2 i się odczepi :)