Systemy operacyjne

(Pierwsze) nowe aplikacje w Windows 11

przeczytasz w 1 min.

Mamy kolejny tydzień, toteż zawitała kolejna testowa kompilacja Windows 11. Insiderzy otrzymujący aktualizacje w kanale deweloperskim mogą już przyglądać się pierwszym nowym aplikacjom zaprojektowanym na potrzeby „Jedenastki”.

Prace nad Windows 11 wrą, a najnowszym tego owocem jest testowa kompilacja oznaczona jako Insider Preview Build 22000.132. Oprócz kilku poprawek zawiera także sporo nowości, choć te dostępne są wyłącznie w kanale deweloperskim. O czym konkretnie mówimy? Ano o pierwszym zestawie nowych aplikacji, na który składają się cztery programy i narzędzia. 

Tak wygląda robienie screenów w Windows 11

Po pierwsze doczekaliśmy się nowego narzędzia Wycinanie (łączącego w sobie funkcje aplikacji Wycinanie oraz Wycinanie i szkicowanie z Windows 10). To potężne rozwiązanie do robienia zrzutów ekranu i ich edytowania. Uruchamiane skrótem Win+Shift+S narzędzie umożliwia wygodne wybranie fragmentu ekranu do zachowania, zrobienie screena, a następnie rysowanie po nim. 

Krok pierwszy:

Windows 11 wycinanie menu

Krok drugi:

Windows 11 wycinanie zaznaczanie

Krok trzeci:

Windows 11 wycinanie edycja

Kalkulator, Kalendarz i Poczta w Windows 11 też doczekały się odświeżenia

Kalkulator w „Jedenastce” został wizualnie odświeżony, aby lepiej pasował do stylistyki nowego systemu. Microsoft zachował jego pełną funkcjonalność (wraz z trybem programisty, konwerterem jednostek i trybem graficznym), ale przepisał go w C#.

Windows 11 Kalkulator

Kolejnymi odświeżonymi programami są Kalendarz i Poczta. Są spójne wizualnie nie tylko ze sobą, ale też z innymi elementami systemu Windows 11. Zobacz – tak wygląda Kalendarz w jasnym motywie… 

Windows 11 Kalendarz

… A tak wygląda Poczta w ciemnym motywie: 

Windows 11 Poczta

Windows 11 Insider Preview Build 22000.132 rozszerza także dostępność funkcji czatu Microsoft Teams – mogą z niej już korzystać nie tylko testerzy z kanału deweloperskiego, ale także ci z „bety”. 

Źródło: Windows Insider Blog, informacja własna

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Silver
  17
  Wy tak na poważnie pochwalacie odkrywanie koła na nowo? Wycinanie było i jakoś niczym kompletnie nie różni się od starego. Kalkulator w 10 jak i tu jest po prostu beznadziejny mimo, ze ma kilka dodatków nad tym z 7 (jak choćby zliczanie dni od - do konkretnych dat).
  • avatar
   yeradd
   10
   Autorowi powyższego artykułu polecam wcisnąć (zakładając, że korzysta z Windowsa 10) kombinację klawiszy Win+Shift+S i zobaczyć co się stanie i wyświetli na ekranie. I to okienko porównać z tym co napisał w pierwszym punkcie tego artykułu. Następnie jeszcze raz zastanowić się czy fraza "nowego narzędzia Wycinanie" jest prawdziwa.
   • avatar
    oszpiotrek
    2
    Przecież poza zaokrąglonymi rogami to te aplikacje nie mają żadnych różnic w stosunku do tych z windowsa 10
    • avatar
     quadroxxl
     1
     To "nowe" czy "odświerzone" bo to zasadnicza różnica...Ale jak widać, co dla nie których, to jedno i to samo...Ehhh... Naprawdę w Polsce, nie ma już ludzi, co potrafią sklecić dwa zdania w miare logicznie??
     • avatar
      levusek1992
      -1
      W końcu to jakoś ładnie i spójnie wszystko wygląda. Czekam na pierwszą bezpieczną i stabilną wersję
      • avatar
       ch3rub
       -3
       Żeby było na tej stronie coś użytecznego to podpowiem, że naprawdę dobre narzędzie do zrzutów to Screenpresso. Używam od lat, wersja free jest całkowicie wystarczająca. Polecam.