Systemy operacyjne

(Pierwsze) nowe aplikacje w Windows 11

przeczytasz w 1 min.

Mamy kolejny tydzień, toteż zawitała kolejna testowa kompilacja Windows 11. Insiderzy otrzymujący aktualizacje w kanale deweloperskim mogą już przyglądać się pierwszym nowym aplikacjom zaprojektowanym na potrzeby „Jedenastki”.

Prace nad Windows 11 wrą, a najnowszym tego owocem jest testowa kompilacja oznaczona jako Insider Preview Build 22000.132. Oprócz kilku poprawek zawiera także sporo nowości, choć te dostępne są wyłącznie w kanale deweloperskim. O czym konkretnie mówimy? Ano o pierwszym zestawie nowych aplikacji, na który składają się cztery programy i narzędzia. 

Tak wygląda robienie screenów w Windows 11

Po pierwsze doczekaliśmy się nowego narzędzia Wycinanie (łączącego w sobie funkcje aplikacji Wycinanie oraz Wycinanie i szkicowanie z Windows 10). To potężne rozwiązanie do robienia zrzutów ekranu i ich edytowania. Uruchamiane skrótem Win+Shift+S narzędzie umożliwia wygodne wybranie fragmentu ekranu do zachowania, zrobienie screena, a następnie rysowanie po nim. 

Krok pierwszy:

Windows 11 wycinanie menu

Krok drugi:

Windows 11 wycinanie zaznaczanie

Krok trzeci:

Windows 11 wycinanie edycja

Kalkulator, Kalendarz i Poczta w Windows 11 też doczekały się odświeżenia

Kalkulator w „Jedenastce” został wizualnie odświeżony, aby lepiej pasował do stylistyki nowego systemu. Microsoft zachował jego pełną funkcjonalność (wraz z trybem programisty, konwerterem jednostek i trybem graficznym), ale przepisał go w C#.

Windows 11 Kalkulator

Kolejnymi odświeżonymi programami są Kalendarz i Poczta. Są spójne wizualnie nie tylko ze sobą, ale też z innymi elementami systemu Windows 11. Zobacz – tak wygląda Kalendarz w jasnym motywie… 

Windows 11 Kalendarz

… A tak wygląda Poczta w ciemnym motywie: 

Windows 11 Poczta

Windows 11 Insider Preview Build 22000.132 rozszerza także dostępność funkcji czatu Microsoft Teams – mogą z niej już korzystać nie tylko testerzy z kanału deweloperskiego, ale także ci z „bety”. 

Źródło: Windows Insider Blog, informacja własna

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Silver
  17
  Wy tak na poważnie pochwalacie odkrywanie koła na nowo? Wycinanie było i jakoś niczym kompletnie nie różni się od starego. Kalkulator w 10 jak i tu jest po prostu beznadziejny mimo, ze ma kilka dodatków nad tym z 7 (jak choćby zliczanie dni od - do konkretnych dat).
  • avatar
   yeradd
   10
   Autorowi powyższego artykułu polecam wcisnąć (zakładając, że korzysta z Windowsa 10) kombinację klawiszy Win+Shift+S i zobaczyć co się stanie i wyświetli na ekranie. I to okienko porównać z tym co napisał w pierwszym punkcie tego artykułu. Następnie jeszcze raz zastanowić się czy fraza "nowego narzędzia Wycinanie" jest prawdziwa.
   • avatar
    oszpiotrek
    2
    Przecież poza zaokrąglonymi rogami to te aplikacje nie mają żadnych różnic w stosunku do tych z windowsa 10
    • avatar
     quadroxxl
     1
     To "nowe" czy "odświerzone" bo to zasadnicza różnica...Ale jak widać, co dla nie których, to jedno i to samo...Ehhh... Naprawdę w Polsce, nie ma już ludzi, co potrafią sklecić dwa zdania w miare logicznie??
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      W końcu to jakoś ładnie i spójnie wszystko wygląda. Czekam na pierwszą bezpieczną i stabilną wersję
      • avatar
       ch3rub
       -3
       Żeby było na tej stronie coś użytecznego to podpowiem, że naprawdę dobre narzędzie do zrzutów to Screenpresso. Używam od lat, wersja free jest całkowicie wystarczająca. Polecam.

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login