Systemy operacyjne

Apple pochwaliło się systemem iOS 15. Co nowego?

przeczytasz w 2 min.

Zgodnie z przypuszczeniami, otwarcie konferencji WWDC 2021 przyniosło zapowiedź iOS 15. Apple mówi o największej porcji nowości w historii aktualizacji tego systemu. Czy faktycznie jest na co czekać?

Nowości w iOS 15 jest całkiem sporo

W zeszłym miesiącu Google chwaliło się systemem Android 12. Padały wtedy sugestie, iż został on mocno upodobniony do konkurenta rozwijanego przez Apple. Dziś światło dzienne ujrzał iOS 15 i również w tym przypadku można mówić o pewnych korektach wizualnych, aczkolwiek Apple zdecydowanie bardziej skupiło się na nowych funkcjach.

iOS 15
Graficzne podsumowanie najważniejszych nowości w iOS 15.

FaceTime bezsprzecznie będzie lepszy

Sporo uwagi poświęcono na zmiany, jakie pojawią się w FaceTime. Wydaje się, że dla wielu bardzo przydatne, zwłaszcza, że wciąż pozostajemy w przynajmniej częściowo ograniczonych bezpośrednich kontaktach prywatnych i biznesowych. Wraz z iOS 15, FaceTime będzie obsługiwał dźwięk 3D i tryb portretowy pozwalający na rozmywanie tła.

Pozwoli też na łatwe generowanie i wysyłanie linków do planowanych połączeń (również na urządzenia z innymi systemami), a dzięki opcji SharePlay na dzielenie się wrażeniami co do wspólnie odtwarzanej muzyki czy oglądanego wideo.

SharePlay

Live Text również powinien się przydać, powiadomienia mają być czytelniejsze

Jeśli chodzi o ulepszenia aparatu to pojawi się funkcja Live Text, która może identyfikować tekst na zdjęciach czy zrzutach ekranu (początkowo dotyczy to 7 języków). Będzie można go natychmiast skopiować i wkleić w dowolne miejsce w smartfonie, chociażby do wyszukiwarki internetowej. Będzie też rozbudowany algorytm rozpoznający wybrane obiekty, np. zwierzęta i szybko podrzucający podpowiedzi na ich temat.

Apple zdecydowało się też na zmiany dotyczące prezentowania powiadomień, mają być bardziej przejrzyste i lepiej segregowane. Wiadomości też mają wyglądać lepiej, między innymi dzięki zamienianiu większych paczek zdjęć w mini galerie. Ustawiony tryb „nie przeszkadzać” lub „Focus” będzie wyświetlany także kontaktom użytkownika, przynajmniej niektórzy nie powinni się wtedy gorączkowo dobijać. Oczywiście nie mogło obejść się też bez kolejnych Memoji.

Zaktualizowano też Pogodę i Mapy

W dużym stopniu akcentowany też zmiany w aplikacjach Wallet, Pogoda oraz Mapy. Pierwsza będzie obsługiwała np. klucze do hoteli i inteligentnych domów, a nawet prawo jazdy (póki co w USA), a Pogoda ma być nie tylko ładniejsza, ale też prezentować więcej danych. Najbardziej zmienić mają się jednak Mapy, dostaną bardziej szczegółowe dane co do wybranych lokacji, pojawią się też nowe widoki i punkty orientacyjne.

iOS 15 pogoda

To najważniejsze, ale nie wszystkie z nowości. Które podobają Wam się najbardziej?

Apple nie podało jeszcze szczegółów dotyczących terminów aktualizacji oraz listy urządzeń kompatybilnych z iOS 15. Można być jednak pewnym, że lada chwila się to zmieni.

Źródło: Apple

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Qpers
  9
  Wow nowe emotki i wreszcie wyszukiwanie głosowe w przeglądarce... Gonią powoli Androida.
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Dobrze rozumiem że zmienili trochę grafikę i dodali parę nowych ficzuruf w kilku apkach? xD
   • avatar
    Cinas
    2
    innowacja jak zwykle nic ciekawego, ale będą krzyczeć jacy to są podekscytowani tymi rewolucyjnymi innowacjami. Ciekawe czy myślą "Rzućmy coś nowego tym frajerom co ciągle nam płacą"
    • avatar
     Silver
     1
     Jeszcze trochę i faple z google będą się ścigać o numer wersji swojego systemu.
     • avatar
      carlosss89
      -4
      lata lecą a oni dalej z tym kijowym notchem.
      • avatar
       piomiq
       0
       Z opisu wynika, że to taki lekki "fejs lifting", bez uzasadnienia do podnoszenia głównego numeru wersji.
       • avatar
        Aquagen
        0
        W takim razie kiedy konferencja z prezentacją nowego sprzętu? Głównie mam na myśli MacBookPro 16" z M2 czy tam M1X.