Internet

Wyniki rekrutacji do szkół średnich - system oblał egzamin, ponownie

przeczytasz w 2 min.

Dziś długo wyczekiwany przez uczniów dzień, którzy zakończyli swoją edukację w szkołach podstawowych i oczekują na wyniki rekrutacji do szkół średnich. Poznań niestety nie stanął na wysokości zadania i… oblał egzamin.

Rekrutacja do szkół średnich - wyniki. Poznań oblał egzamin

Uczniowie, którzy jeszcze nie tak dawno temu podchodzili do pierwszego poważniejszego egzaminu w ich życiu w końcu poznali wyniki, które udało im się uzyskać. Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostały już opublikowane, a w związku z tym - rozpoczyna się ostatni etap rekrutacji do szkół średnich. Wyniki naboru do szkół ponadpodstawowych są ogłaszane w zależności od regionu i część uczniów dowiedziała się już, czy dostali się do wymarzonej szkoły, a pozostali muszą jeszcze chwilę zaczekać.

Termin ogłoszenia wyników rekrutacji do szkół podstawowych jest różny w zależności od regionu. Pierwsze pojawiają się 19, natomiast ostatnie 22 lipca.

Zaczekać niestety muszą uczniowie, którzy składali podanie do szkół średnich w Poznaniu. Choć wyniki naboru w Poznaniu powinny być dostępne już dzisiaj, od godziny 10:00, to system, jak co roku zresztą - zawiódł, a wyników jak nie było - tak nie ma.

Wyniki naboru do szkół średnich - Poznań kolejny rok z rzędu mierzy się z „konserwacją systemu”

Absolwenci szkół podstawowych, którzy chcą kontynuować naukę w jakiejkolwiek z poznańskich szkół średnich wiedzą doskonale, że wyniki naboru są ogłaszane pod adresem nabor.pcss.pl. Dziś jak co roku, każdy oczekujący chwilę po 10:00 odwiedził serwis, aby sprawdzić, czy dostał się do wymarzonej szkoły - i jak co roku okazało się, że strona nie działa.

Odwiedzających stronę z wynikami naboru do poznańskich szkół średnich wita krótki komunikat: „Konserwacja systemu. Przepraszamy za utrudnienia. Wracamy za chwilę.

Wyniki rekrutacji do szkół średnich Poznań Taki komunikat zobaczą uczniowie, którzy zechcą sprawdzić wyniki rekrutacji do szkół średnich w Poznaniu (Źródło: nabor.pcss.pl)

Co się dzieje z systemem ogłaszania wyników naboru, że każdego roku sytuacja jest identyczna? Dlaczego konserwacja systemu jest przeprowadzana akurat w godzinach, kiedy strona powinna funkcjonować bez najmniejszego zarzutu?

Trudno mówić tutaj o jakichkolwiek przeciążeniach - wszak serwis ładuje się bez zarzutu i nie wyświetla błędów (przekroczenia czasu odpowiedzi od serwera etc.). Możliwe zatem, że dane które powinny być publiczne od 10:00 są jeszcze ładowane na serwery - stąd coroczne opóźnienie.

W jaki sposób sprawdzić wyniki naboru do szkół średnich?

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem jest… spacer do szkoły, do której absolwent ósmej klasy aplikował. Analogowe rozwiązania polegające na wywieszeniu kartki z listą zakwalifikowanych uczniów nigdy nie zawodzą - czego niestety nie można powiedzieć o cyfrowym odpowiedniku.

Warto pamiętać, że zakwalifikowanie ucznia nie wiąże się z jego ostatecznym przyjęciem. Absolwent ósmej klasy powinien w takiej sytuacji złożyć do szkoły ponadpodstawowej odpowiedni zestaw dokumentów, który pozwoli zakończyć rekrutację i rozpocząć naukę w wymarzonej szkole już niedługo, bo 1 września.

Źródło: inf. własna

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  10
  Cóż, niektóre rozwiązania cyfrowe nadal polegają na tym, że ktoś bierze kartkę do ręki i przepisuje do "systemu".
  • avatar
   Adelar
   8
   Dlaczego to tak długo trwa? Dawno temu, za górami za lasami, ale właściwie w Polsce, przed epoką wielu reform szkolnictwa, wprowadzania gimnazjów, likwidacji gimnazjów itp. - uczeń zdawał egzamin do szkoły średniej i na koniec czerwca miał wywieszoną kartkę na której widniało lub nie jego nazwisko jako osoby przyjętej do szkoły.
   Teraz, w dobie komputerów, internetu, system przelicza, przelicza i ostatecznie uczeń będzie wiedział (lub nie) o przyjęciu 25-go lipca (w połowie wakacji).
   Co tam jest do sprawdzania? Punkty wprowadzone do komputera, wyniki egzaminów (głównych oraz powtórkowych) są znane około 1-go lipca, a oceny na świadectwie ośmioklasisty już w ogóle w połowie czerwca.
   • avatar
    bartoliniog
    6
    w Koszalinie to samo, takich miast w Polsce pewnie jest znacznie więcej...
    • avatar
     EgzoPro
     1
     Oczywistym jest że szkół nie stać na utrzymywanie własnych systemów, ani ludzi za to odpowiedzialnych. Czemu więc nie stworzono jakiegoś centralnego systemu w ramach MEN?
     • avatar
      BariGT
      -2
      Polecam tego allegrowicza https://www.facebook.com/MaturaToBzdura XD XD Obecny system edukacji trzeba zaorać i zbudować od nowa
      • avatar
       gormar
       0
       Oczywiste jest, że nikt nie chce budować/wynajmować infrastruktury serwerowej, która obsłuży ruch 100 tys. zapytań w ciągu godziny raz w roku. Ale generalnie takie portale powinny mieć zarządzanie ruchem i ilość zapytań w ciągu sekundy powinna być ograniczona a reszta odrzuconych ma dostać prosty komunikat, aby poczekać i spróbować za kilka minut lub najlepiej losowo ustawić ten czas.

       Wcale nie jestem przekonany, że komunikat o konserwacji nie jest związany z przeciążeniem. Po prostu jak zwykle nikomu nie zapłacono za zarządzanie ruchem i nie ma nawet komunikatu o przeciążeniu, tylko od razu domyślna plansza dla niedziałającego systemu. :(
       • avatar
        pawluto
        0
        Trzeba się przyzwyczaić że żyjemy w kraju w którym nic nie działa prawidłowo...
        Długo by wymieniać...Po prostu idzie wszystko po taniości...a jak coś jest tanie to nie na długo ...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         te pisowskie partacze czego się dotkną, to zrobią źle. na szczęście to tylko system rekrutacji, a nie skalpel laserowy do operacji na żywym człowieku.
         • avatar
          Marucins
          0
          Czyżby ktoś kolejny raz próbował zmodyfikować wyniki?