Internet

Google zmienia się. Chodzi o wyniki wyszukiwania

przeczytasz w 2 min.

Google wkracza w kolejną fazę testowania Search Generative Experience (SGE) - nowej, eksperymentalnej funkcji, która z założenia ma zmienić to, w jaki sposób użytkownicy korzystają z wyszukiwarki i otrzymują pożądane wyniki.

W maju 2023 r.  Google uruchomiło nowy program Search Generative Experience, która pozwala użytkownikom przeglądać strony internetowe za pomocą narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Początkowo program dostępny był w ramach testów, do których dostęp można było uzyskać po wcześniejszej rejestracji. Teraz to się zmienia.

Search Generative Experience wkracza w kolejną fazę

Google rozszerza ten program o grupę użytkowników z USA, którzy nie brali udziału we wcześniejszych testach i tym samym nie wyrazili zgody na wyświetlanie takich treści. Jak informuje Search Engine Land, Google chce dowiedzieć się, w jaki sposób większa grupa uzna technologią za pomocną.

Co zmienia SGE? Użytkownicy testujący SGE zauważą nowy wygląd wyszukiwarki wraz z wyraźną informacją, że mamy do czynienia z treściami AI. Testowane będą różne wersje SGE, więc to, co użytkownicy widzą teraz, niekoniecznie będzie odpowiadać finalnej wersji.

Szykuje się rewolucja?

Nowy interfejs wyszukiwarki Google nie rezygnuje z wyświetlania reklam. Reklamy były i są. Czy ta funkcja jest przydatna? Z pewnością wielu internautów doceni fakt, że od ręki otrzyma pożądany wynik w skróconej wersji, wraz z linkami. Niemniej odpowiedzi AI siłą rzeczy przełożą się na ruch w witrynach. Search Engine Land podkreśla, że "jest prawdopodobne, że te doświadczenia spowodują mniejszy ogólny ruch w witrynach niż obecne wyniki wyszukiwania Google".

Nie wiemy kiedy Google wprowadzi na pełną skalę SGE, jednak udostępnienie programu kolejnym użytkownikom to najwyraźniej przedsmak tego, co nas czeka w przyszłości. Nie jest tajemnicą, że Google konsekwentnie rozwija narzędzia AI, a przykładów nie trzeba daleko szukać, wszak niedawno byliśmy świadkami “śmierci” Barda i "narodzin" Gemini.

Źródło: Search Engine Land

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baertus11
  5
  Pytanie czy sztuczna inteligencja Google będzie działać "tak dobrze" w podawaniu wyników jak Gemini w generowaniu obrazków z tekstu. Oby się nie okazało, że trzeba będzie się przerzucić na inna wyszukiwarkę aby nie otrzymywać poprawnych politycznie odpowiedzi zamiast właściwych....
  • avatar
   Virtus
   3
   Mam nadzieję, że będzie można to wyłączyć.
   • avatar
    oreonoreon
    1
    Po co mi ten ejajowy bełkot, skoro chcę konkretnych stron, których szukam.
    • avatar
     KENJI512
     1
     Najpierw to niech oni DSA ogarną i niech wróci wpisanie "miasto trasa" lub "miasto mapa" i by mape pokazywało do której można wejść lub trase zaplanować, a nie odddzielnie wyszukiwać ręcznie google maps, potem wchodzic w to i tam sobie wpisywac...
     • avatar
      pAwEx
      0
      Przecież te wyszukiwarki już od dawna nie pokazują wyników szukania tylko reklamy.
      • avatar
       piomiq
       0
       Czyli wyszukiwarka Google będzie mocno halucynować tak jak ich największy model językowy.
       • avatar
        owatanka
        0
        Od dluzszego czasu nie da sie juz nic znalezc uzywajac google no chyba ze jest bardzo mocno promowane...