Pojazdy

Autonomiczny samochód powoduje wypadek - czyja wina?

przeczytasz w 2 min.

Odpowiedź na to pytanie nie jest dziś wcale taka prosta. Ustalenie jej jest jednak kluczowe, jeśli faktycznie chcemy kiedyś obudzić się w świecie prawdziwie autonomicznych pojazdów.

Człowiek czy maszyna – kto ponosi winę za wypadek autonomicznego samochodu?

Po drogach jeżdżą już samochody półautonomiczne. Pod tym określeniem kryją się pojazdy, które w określonych warunkach niby są w stanie jeździć same, ale jednak kierowca musi ich pilnować. Powinien być cały czas w pogotowiu, a jeśli dojdzie do jakiegoś drogowego zdarzenia, to tylko człowiek za nie odpowiada. Jeśli jednak rzeczywiście myślimy o samochodach w pełni autonomicznych, to jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się takie, w którym człowiek nie będzie ponosił odpowiedzialności za błędną decyzję maszyny. I takie właśnie przepisy wprowadzane są teraz w Wielkiej Brytanii.

Jeśli samochód jest autonomiczny i jadąc w takim właśnie trybie doprowadzi do wypadku lub kolizji, to do odpowiedzialności pociągnięty zostanie nie kierowca (czy raczej pasażer na jego fotelu), lecz producent samochodu. Przepisy tego rodzaju mają przyspieszyć drogową rewolucję, a rząd Wielkiej Brytanii zakłada, że do 2025 roku uda się w tym kraju wprowadzić powszechnie pojazdy, które kierują się same

To może być globalny precedens

Takie przepisy mogą też stanowić globalny precedens. Do tej pory to „kierowcy” byli pociągani do odpowiedzialności – tak było w przypadku testów realizowanych przez firmę Uber, tak też było, gdy trzy lata temu działający w trybie autopilota pojazd marki Tesla doprowadził do śmiertelnego wypadku. Zdaniem brytyjskiego rządu, jeśli wypadek jest spowodowany błędem technologicznym, a człowiek po prostu ufa producentowi, który daje mu do dyspozycji taką funkcję, to nie może być oskarżany nawet o nieumyślne doprowadzenie do zdarzenia. 

Wielka Brytania jest jednym z krajów, którego rząd widzi olbrzymi potencjał w technologii jazdy autonomicznej. Nie dość, że ostatecznie może ona sprawić, że poruszanie się po mieście będzie płynniejsze i bezpieczniejsze, to jeszcze może zwiększyć mobilność osób starszych i tych, które z jakiegokolwiek powodu nie mają prawda jazdy. To też wreszcie olbrzymi rynek pod względem ekonomicznym. 

Źródło: Tech Crunch

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  4
  No i teraz producent będzie mieć dylemat, czy reklamować swoje auto jako Full Self Driving ryzykując późniejsze pozwy, czy raczej Limited Driving Assistant...
  • avatar
   Lister
   2
   Hmm, czyli kierowca — przepraszam, pasażer — nie wykupi OC, za to będzie ono wliczone w cenę takiego auta...
   • avatar
    que_pasa
    2
    I super. Przepisy ubiją te pomysły o autonomicznych pojazdach. Jest na to za wcześnie o 100 lat
    • avatar
     Bazyliszek
     1
     problem z autonomicznymi jest taki, że jak zapowiedziało większość producentów, w przypadku zagrożenia to pojazd będzie tylko hamował.
     Chodzi o sytuacje, że można uniknąć kolizji, wykonując unik. Ale jeżeli unik wiązałby się z potrąceniem pieszego, to pojazd tylko będzie hamował, narażając życie pasażerów.
     • avatar
      theng
      0
      Mnie bardziej interesuje jakiego wyboru dokona samochód gdy będzie walić na mnie ciężarówka a jedyną szansą na przeżycie będzie wjechanie na chodnik z ludźmi.
      • avatar
       JankoKurakoSzopen
       -1
       Oto jestem ja Jan Szopen WŁADCA Kryptowalut! KRÓL kryptowalut! CESARZ kryptowalut! IMPERATOR kryptowalut! Światowej sławy ekspert i wielki autorytet, zdobywca kilkudziesięciu najbardziej branżowych nagrodę w tym medale zasługi! Przeprowadzają ze mną wywiady s prestiżowych mediach w USA, Europie a nawet w Polsce w gazecie wyborczej!
       Tylko na samym chandlu kryptowalutami zarobiłem 75 milionów$!!!!
       Wybudowałem posiadlosc za 100 milionów złotych!!! Jezsdze najdroższymi Teslami, podróżuje po swiecie i zaliczam najpięknieszy kobiety świata!! Żyje jak krol!
       Ty tesz możesz tak żyć mieć wszystko czego chcesz! Kryptowaluty zamieniają gowno w złoto!
       Dlatego zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymasz az 25$ w cro! N daj se szanse i zostać multimilionerem już dzis!!! Oto mon kod!!!
       jjey2xxs9c

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login