Samochody elektryczne

Xiaomi właśnie testuje swój samochód

przeczytasz w 2 min.

Pierwszy samochód elektryczny Xiaomi już jeździ po drogach. Chińczycy przeprowadzają właśnie testy elektryka, który ma bezpośrednio konkurować z najtańszą Teslą Model 3. Premiera może się odbyć jeszcze w tym roku.

Samochód Xiaomi jest na razie tajemnicą

Zaobserwowany na ulicach zamaskowany elektryk przypominający Xpenga P7 jest najprawdopodobniej pierwszym samochodem od Xiaomi. Modena, bo taką roboczą nazwę przyjęła firma, będzie konkurować z Teslą Model 3. Mowa tu przede wszystkim o wydajności, ale też rozmiarach wewnątrz pojazdu.

Tajemnicą na ten moment pozostają wszelkie szczegóły techniczne dotyczące elektryka Xiaomi. Wiadomo, że powstanie w oparciu o architekturę 400 V, ale brak jakichkolwiek danych dotyczących akumulatorów - a więc przyspieszenia, prędkości maksymalnej oraz zasięgu samochodu.

Z uwagi na chęć konkurowania z najtańszym modelem Tesli, należy się spodziewać ceny Xiaomi Modena ok. 250.000 zł (Tesla Model 3 startuje od 245.000 zł). W planach jest również droższy wariant - pozwalający osiągać lepsze przyspieszenie oraz realny zasięg.

Samochód Xiaomi

Będą dwa samochody od Xiaomi. Firma ma ambitne plany

Pierwszy z nich, uchwycony w fabrycznym maskowaniu to Modena - auto segmentu D. Drugim modelem, nad którym pracuje chińskie przedsiębiorstwo jest Le Mans. Na jego premierę jednak musimy zaczekać nieco dłużej, bo do 2025 roku. Prezentacja Modeny jest z kolei zaplanowana już na 2023 rok, a seryjna produkcja ma się rozpocząć rok później.

Wiadomo, że Xiaomi zechce zrealizować w pierwszym roku produkcji wydajność na poziomie 150.000 egzemplarzy rocznie, a później zwiększyć tę liczbę do 300.000 samochodów wyjeżdżających z fabryki każdego roku. Dla porównania: według ostatnich doniesień, fabryka Tesli w Niemczech produkuje obecnie z tempem ok. 160.000 aut rocznie.

Jedyne obawy, o których Xiaomi mówi wprost dotyczą problemów z cenami baterii. Na ten temat wypowiadali się już producenci samochodów w Europie, którzy zwracali uwagę na to, że produkcja elektryków może przestać się opłacać, jeśli ceny energii będą stale wzrastać.

Samochód Xiaomi

Czy Xiaomi ma szansę konkurować z największymi?

Konkurencja ze strony Xiaomi na rynku mniejszych urządzeń elektronicznych (smartfony, tablety etc.) jest zauważalna. Czy to samo będzie dotyczyć branży motoryzacyjnej? Z jednej strony - producent ma ogromną rozpoznawalność, a firma istnieje w świadomości konsumentów już od dawna.

Z drugiej natomiast, motoryzacja rządzi się nieco innymi prawami, a konsumenci mogą oczekiwać produktu od producenta, który ma już doświadczenie w produkcji samochodów. Jakie jest Wasze zdanie? Xiaomi ma szansę zainteresować potencjalnych klientów, czy Tesla nadal będzie się cieszyć największym zainteresowaniem i nie grozi jej utrata pozycji lidera?

Źródło: cnevpost.com

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ad_Lou
  2
  już widzę jak się ustawiają kolejki chętnych do bycia króliczkami doświadczalnymi w cenie już sprawdzonych rozwiązań rozpoznawalnych producentów o ugruntowanej pozycji
  xiaomi się wybiło na budżetowych rozwiązaniach, jak zaczną się wyceniać jak tesla to mogą nawet nie zaczynać produkcji...
  • avatar
   piomiq
   2
   Najtańszy model Tesli na raczej nie naprawialna zabawka. Gdy padną akumulatory to "koniec balu panno lalu". Stąd parę nagłośioniony akcji klientów, którzy m.in. podpalali auto, bo naprawa była "nieco" za droga.
   • avatar
    zack24
    2
    Ciekawe:
    "Jedyne obawy, o których Xiaomi mówi wprost dotyczą problemów z cenami baterii. Na ten temat wypowiadali się już producenci samochodów w Europie, którzy zwracali uwagę na to, że produkcja elektryków może przestać się opłacać, jeśli ceny energii będą stale wzrastać"

    Myślę, że projekt się powiedzie, ale będzie to wstęp giganta do produkcji samochodów ogólnie. Xiaomi robi chyba wszystko, to i samochody będą potrafili sklecić, natomiast dla mnie knują tutaj dalej idące plany.
    Problem z produkcją energii a w szczególności w miarę czystej, nie dotyka tylko polandii. Problemy z ładowaniem elektryków mieli również francuzi, którzy atomem stoją.
    Należy rozważać technologie wodorowe, ale przede wszystkim w kontekście produkcji wodoru czyściej i w technologiach bardziej energo-efektywnych. Dzisiaj produkcja wodoru jest bardziej energochłonna niż zwrot z reakcji wodorowej, w której uzyskuje się prąd i parę wodną.
    Ps. i nie dziwi mnie kompletnie, że xiaomi się wzięła za samochody, skoro jeżdżą elektryczne dacie (proszę mi nie tłumaczyć, że dacia to renault)
    • avatar
     stanczyk
     1
     Nie powierzę swojego życia i zdrowia ( jak i całej rodziny) firmie która w produkcji aut ma zerowe doświadczenie.
     Mają cały miliard chińczyków i 120 mln rosjan, niech na nich testują.
     • avatar
      Silver
      -1
      Jedyna szansa dla nich na samochód elektryczny to, że jakaś firma automotive zrobi to dla nich z ich logiem. Wątpię, aby inaczej mogli postąpić zważywszy na to ile potrzeba budżetu, aby spełnić przede wszystkim normy dopuszczenia i testy. W krajach Azji moga sobie opychać byle co i byle jak.(co jednocześnie jest smutne, bo potem produkują mase G).
      • avatar
       piomiq
       0
       "motoryzacja rządzi się nieco innymi prawami, a konsumenci mogą oczekiwać produktu od producenta, który ma już doświadczenie w produkcji samochodów"
       A czy Tesla wchodząc na rynek miała takie doświadczenie?
       • avatar
        Witalis
        0
        W Chinach jest masa producentów aut elektrycznych i powstają one jak grzyby po deszczu więc to nic nowego. Komponenty do nich i tak produkowane sa przez globalnych dostawców bo nikt nie produkuje aut od zera. Auta elektryczne są proste w produkcji i na to też zwracają uwagę wszystkie marki w tym te europejskie i informują, że będą zwolnienia w fabrykach. Drogie są i coraz bardziej będą akumulatory bo brakuje metali ziem rzadkich - Z ciekawostek to Tesla buduje pod Łodzią nowa fabrykę akumulatorów.