Samochody elektryczne

Oto polski elektryk. Niestety nie jest dla każdego

przeczytasz w 1 min.

Zanper 2.0 jest właśnie testowany w miejscu, gdzie docelowo ma być wykorzystany. Polski elektryk jest przeznaczony do pracy w warunkach górniczych, a dokładnie – w kopalniach podziemnych niezagrożonych wybuchem.

“To w 100 proc. efekt pracy kadry inżynierów KGHM” – zdradza prezez zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot, który opowiada o testowanym właśnie w kopalniach należących do spółki samochodzie elektrycznym Zanper 2.0. Jakie jest jego główne przeznaczenie tej maszyny?

Zanper 2.0 nie dla każdego. KGHM ma pojazd do pracy w kopalniach

Oto elektryczny pojazd górniczy, który zabierze na swój pokład do 14 osób. Zanper 2.0 jest przeznaczony do pracy w kopalniach podziemnych, które nie są zagrożone wybuchem. Główny cel, który przyświecał producentowi podczas budowania tego pojazdu stanowi zapewnienie bezpiecznego transportu osób poszkodowanych na skutek wypadków w kopalni. Oprócz tego, Zanper może przewozić niezbędne do pracy materiały. Warto zaznaczyć, że pojazd nie będzie poruszał się po publicznych drogach, zatem jego zastosowanie jest ograniczone do prac w kopalniach.

Zanper 2.0

Podwozie i nadwozie elektryka zostało w pełni zaprojektowane przez KGHM ZANAM S.A., a część funduszy na rozwój projektu pochodziło z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Sprawia to, że Zanper 2.0 jest całkowicie polską konstrukcją.

Testowany właściwe pojazd nie jest jedynym elektrykiem na wyposażeniu KGHM. Spółka korzysta z ponad 40 wozów strzelniczych (wspierające proces ładowania otworów strzałowych), a w przyszłości planowana jest dalsza elektryfikacja taboru. Wynika to z planów osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Zanper 2.0

Ważny pozostaje też aspekt zwiększenia wydajności pracy górników. KGHM informuje, że samochody elektryczne poprawią warunki pracy przede wszystkim z uwagi na wydajniejsze silniki oraz ograniczenie emisji ciepła i spalin.

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Adelar
  2
  Ale jak to? Nie trzeba było fabryk kosztujących podatnika miliardy i szumnych zapowiedzi oraz zmiany wzornictwa jeszcze przed rozpoczęciem produkcji?
  Tak po prostu zbudowali i zaczęli nim jeździć? To po prostu nieprzyzwoite - tak się nie robi ;-)
  • avatar
   Qazzy
   1
   "jest przeznaczony do pracy w kopalniach podziemnych"
   A to są kopalnie nadziemne? Nawet odkrywki ryją w ziemi, a nie nad poziomem gruntu.
   • avatar
    evakiskaas
    0
    Gorące dziewczyny w Twoim mieście chcą seksu teraz, wszystkie anonimowo i za darmo ----- https://s4.lv/piska
    • avatar
     zack24
     -1
     Ten samochód będzie lawetował izery :)
     • avatar
      Dexterr
      -3
      Ten pojazd można porównać tylko do Melexa który to żednej sensacji dzisiaj już nie wzbudza.
      Naprawdę nie bardzo rozumiem czym tu się chwalić :)
      • avatar
       vikaokos
       -3
       Sex randki w Twoim mieście. Żadnych pieniędzy ani związków, wszystko jest anonimowe i poufne, rejestracja jest bezpłatna---- https://paply.org/kiska
       • avatar
        chemicalwizzard
        0
        wyglada jak polska gospodarka.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login