Procesory

Wydajność procesora Apple M3 Pro szokuje. Brakujący kawałek układanki

przeczytasz w 2 min.

31 października odbyła się konferencja Scary fast, na której firma Apple zaprezentowała nowe modele komputerów Mac. Wyposażone są one w procesory serii M3, których wydajność dopiero poznajemy. Ostatnio w sieci pojawiły się doniesienia na temat układu M3 Pro.

iMac i MacBooki Pro z M3

Podczas wspomnianej we wstępie konferencji Scary fast zadebiutował 24-calowy iMac oraz MacBooki Pro. Wszystkie nowe komputery mają na swoim pokładzie układy serii M3.

W ciągu kilku ostatnich dni w sieci pojawiło się kilka informacji na temat wszystkich trzech nowych układów. Poznaliśmy wstępne wyniki testów benchmarkowych procesorów M3 oraz M3 Max. Co więcej, po przeanalizowaniu specyfikacji układu M3 Pro okazało się, że jego wydajność może być tylko nieco lepsza od poprzedniej generacji. Niedawno w sieci pojawiły się pierwsze wyniki testów wydajności M3 Pro. Zgodnie z przewidywaniami, nowy procesor jest tylko nieznacznie lepszy od poprzednika.

Procesor M3 Pro – wydajność

W bazie danych Geekbench 6 pojawiły się wyniki testu. M3 Pro z 12-rdzeniowym CPU osiągnął 3035 punktów w teście jednego rdzenia oraz 15173 punktów w teście wielu rdzeni. Taktowanie wynosi 4,05 GHz, a maszyna testowa to „Mac 15,6” wyposażona w 36 GB zunifikowanej pamięci. Nie wiadomo czy jest to iMac czy 14-calowy MacBook Pro. Wyniki M2 Pro to średnio 2640 oraz 14200 punktów. Nowy układ jest więc szybszy odpowiednio o około 14% oraz 6%.

m3 pro wydajność

Przypomnijmy, że zarówno M2 Pro oraz M3 Pro posiadają maksymalnie 12-rdzeniowy CPU, ale pierwszy z wymienionych ma 8 wysokowydajnych rdzeni, a drugi tylko 6, ale wykonany został w 3-nanometrowym procesie technologicznym, więc przynajmniej teoretycznie osiąga wyższą wydajność w przeliczeniu na 1 wat konsumowanej energii. Warto też zauważyć, że w przypadku układów serii M3 firma zwiększyła różnicę między układem Pro, a Max.

m3 pro specyfikacja

Apple Silicon M3 – wydajność

Na koniec przypomnijmy wyniki testu Geekbench 6 wszystkich trzech nowych procesorów Apple Silicon serii M3. Punkty odpowiednio dla testu jednego rdzenia i wielu rdzeni (im więcej, tym lepiej).

 • M3 – 3000, 11700;
 • M3 Pro – 3035, 15173;
 • M3 Max – 3000, 21000.

Źródło: Geekbench

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pAwEx
  1
  No i gdzie ten szok.
  • avatar
   szufla
   0
   "Nie wiadomo czy jest to iMac czy 14-calowy MacBook Pro."

   To ja podpowiem: Nie ma iMaców z M3 Pro...
   • avatar
    J.B FIN
    0
    Po pierwsze to jest Geekbench test ..ja bym sie nie podniecal tym. Po drugie w tej cenie mozna miec dwa topowe I9 o zblizonej mocy obliczeniowej kazdy .
    • avatar
     MarioA
     0
     No to mamy dwa wydajne rdzenie mniej. Nieco mniejszą przepustowość. Takie samo zużycie energii. I w dodatku jest szybciej. Jak dla mnie spory progress w ciągu roku. Jakby dodać te dwa rdzenie tak jak w M2 pro to by wzrosło zapotrzebowanie na energię, nie mielibyśmy 18 godzin pracy na baterii. Ale szybkość nie była by wtedy 6% tylko pewnie ponad 20%.

     Mamy teraz 3nm, za rok będzie optymalizacja architektury co będzie miało jeszcze większy wpływ na wydajność. Jest jeszcze potencjał w krzemie na dobrą dekadę.

     Ciekawe jaką by te procki miały wydajność jakby im zwiększyć TDP z 30-40W do >80 jak w Intelach :)

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login