Foto

Zorza polarna - efektowne filmy, które ucieszą posiadaczy gogli VR (nie tylko)

przeczytasz w 1 min.

Zapraszamy do obejrzenia sferycznego wideo, na którym uchwycono dwa zjawiska astronomiczne. Zorzę polarną oraz zaćmienie Księżyca, które miało miejsce ostatniego dnia stycznia 2018 roku.

Nie jest to też pierwszy film z zorzą, ale warto poświęcić mu chwilę (około minuty) gdyż zarejestrowano go techniką filmowania sferycznego, którego efekty najlepiej podziwiać w goglach VR lub tańszym odpowiedniku gogli VR jaki stanowi cardboard.

Zjawisko zorzy polarnej to coś bardzo majestatycznego, ale i dość statycznego (przypomina ona powolnie przelewające się światło), dlatego nie zaskakuje pokazywanie świateł północy, jak potocznie określa się zorzę, na filmie poklatkowym. Są one wyświetlane w bardzo szybkim tempie, tak by poprawić dynamikę całego wydarzenia. Dokładnie tak jest w przypadku proponowanego przez nas wideo, które zarejestrował fotograf William Briscoe.

Pokazana na poniższym filmie zorza widoczna była 31 stycznia w pobliżu Fairbanks na Alasce. Tego samego dnia miało miejsce zaćmienie Księżyca, które również zostało uwiecznione na filmie. Autor zwraca uwagę, że musiał w tym przypadku posłużyć się montażem (składano obrazy o różnej ekspozycji), by skompensować spore różnice w jasności zorzy i samego Księżyca.

Efektywna rozdzielczość wideo to 8K, dlatego zyskujemy niezłą jakość obrazu w całym kadrze. Choć jest to nagranie 360 stopniowe, to nie zarejestrowano go dedykowaną kamerą, a zestawem lustrzanek umieszczonych na montażu tak, by naraz rejestrować całą sferę.

Jeśli spodobał się wam ten film, warto przejrzeć cała kolekcję nagrań tego autora na YouTube. Specjalizuje się on w stereoskopowym i sferycznym filmowaniu, a zorze polarne jak możemy się przekonać stanowią od lat jeden z jego ulubionych tematów.

Źródło: dpreview

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!