Foto

Zorza polarna - efektowne filmy, które ucieszą posiadaczy gogli VR (nie tylko)

z dnia
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
Dyskutuj z nami

Zapraszamy do obejrzenia sferycznego wideo, na którym uchwycono dwa zjawiska astronomiczne. Zorzę polarną oraz zaćmienie Księżyca, które miało miejsce ostatniego dnia stycznia 2018 roku.

Nie jest to też pierwszy film z zorzą, ale warto poświęcić mu chwilę (około minuty) gdyż zarejestrowano go techniką filmowania sferycznego, którego efekty najlepiej podziwiać w goglach VR lub tańszym odpowiedniku gogli VR jaki stanowi cardboard.

Zjawisko zorzy polarnej to coś bardzo majestatycznego, ale i dość statycznego (przypomina ona powolnie przelewające się światło), dlatego nie zaskakuje pokazywanie świateł północy, jak potocznie określa się zorzę, na filmie poklatkowym. Są one wyświetlane w bardzo szybkim tempie, tak by poprawić dynamikę całego wydarzenia. Dokładnie tak jest w przypadku proponowanego przez nas wideo, które zarejestrował fotograf William Briscoe.

Pokazana na poniższym filmie zorza widoczna była 31 stycznia w pobliżu Fairbanks na Alasce. Tego samego dnia miało miejsce zaćmienie Księżyca, które również zostało uwiecznione na filmie. Autor zwraca uwagę, że musiał w tym przypadku posłużyć się montażem (składano obrazy o różnej ekspozycji), by skompensować spore różnice w jasności zorzy i samego Księżyca.

Efektywna rozdzielczość wideo to 8K, dlatego zyskujemy niezłą jakość obrazu w całym kadrze. Choć jest to nagranie 360 stopniowe, to nie zarejestrowano go dedykowaną kamerą, a zestawem lustrzanek umieszczonych na montażu tak, by naraz rejestrować całą sferę.

Jeśli spodobał się wam ten film, warto przejrzeć cała kolekcję nagrań tego autora na YouTube. Specjalizuje się on w stereoskopowym i sferycznym filmowaniu, a zorze polarne jak możemy się przekonać stanowią od lat jeden z jego ulubionych tematów.

Źródło: dpreview

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!