Czy telefon można podłączyć do ładowarki od laptopa? Poradnik
Smartfony

Czy telefon można podłączyć do ładowarki od laptopa? Poradnik

przeczytasz w 2 min.

Ładowanie telefonu to prosta czynność. Co innego wybór ładowarki. Z tym niektórzy użytkownicy miewają pewne dylematy. Na jeden z najczęstszych odpowiemy w tym artykule.

Wiele urządzeń, wiele złączy i ładowarek

Żyjemy w czasach wszechobecnej elektroniki. Niemal każdy korzysta ze smartfona, niemałą popularnością cieszą się laptopy wykorzystywane do pracy, szeroko rozumianych zastosowań domowych czy gier, a niektórzy na liście swoich gadżetów mają też tablety, smartwatche, głośniki czy kamery sportowe. Wszystkim wymienionym urządzeniom można przypisać szereg zalet, ale żadne nie będzie działać bez naładowanej baterii.

Jak najbardziej zasadne jest stwierdzenie, że w każdym domu można znaleźć przynajmniej kilka różnych ładowarek. Sytuacja nieco się jednak zmienia. I to nie tylko dlatego, że producenci smartfonów powoli zaczynają odchodzić od dokładania ładowarek do zestawów sprzedażowych. Przede wszystkim znacznie lepiej wygląda sytuacja dotycząca standaryzacji złączy, a to głównie z tym wiąże się rozwiązanie zastanawiającej dla niektórych zagwozdki.

USB-C coraz popularniejsze, a wkrótce obowiązkowe

W smartfonach złącze USB-C stało się już standardem. O tym, czym dokładnie jest, o jego historii, rozwoju oraz możliwościach technicznych pisaliśmy szeroko w oddzielnym artykule o złączu USB. Kilka tygodni temu przesądzono los firmy Apple, która w wyniku decyzji Parlamentu Europejskiego została zmuszona do porzucenia stosowanego dotychczas portu Lightning.

Na formach internetowych można natrafić na pytanie od osób, które korzystają ze smartfona z USB-C oraz laptopa, który także posiada tego typu złącze. Czy telefon można podłączyć do ładowarki od laptopa? Tak, a USB-C nie tylko daje taką możliwość, ale wraz z mechanizmami wbudowanymi w nowoczesne urządzenia mobilne zapewnia należyte bezpieczeństwo.

Jeśli z jakiegoś powodu pojawia się konieczność zakupu ładowarki, warto sięgnąć po produkt renomowanego producenta zamiast tańszego zamiennika niewiadomego pochodzenia. Oszczędność kilkudziesięciu złotych może okazać się tylko pozorna, bo ewentualna naprawa smartfona to kosztowane przedsięwzięcie.

Czy telefon można podłączyć do ładowarki od laptopa?

Czy ładowarka od laptopa nie będzie za mocna?

Wątpliwości potęguje u niektórych sytuacja, w której smartfon obsługuje stosunkowo wolne ładowanie, a zasilacz od laptopa cechuje się znacznie większą mocą. Czy w takim wypadku ładowanie będzie bezpiecznie?

Tak, ponieważ wspomniane mechanizmy zabezpieczające nie pozwolą przekroczyć dozwolonej, ustalonej przez producenta mocy. Jednocześnie oznacza to, że stosując ładowarkę od laptopa nie zwiększy się szybkości ładowania smartfona. Jeśli obsługuje on na przykład ładowanie 25W, to właśnie tyle mocy zostanie dostarczone.

Smartfony ładują się coraz szybciej

Będąc przy omawianym temacie nie można nie nadmienić, że producenci smartfonów ostatnio wręcz ścigają się o miano tego, który może pochwalić się smartfonem obsługującym najszybsze ładowanie. Jeśli chodzi o produkty gotowe do sprzedaży (a nie tylko prototypy), to ostatnio rekord pobił realme GT 3 z ładowaniem 240W. Pełne ładowanie (od 0 do 100 proc.) trwa w jego przypadku niespełna 10 minut.

Już udało się to jednak przebić. Kilka dni temu firma Infinix zapowiedziała technologię All-Round FastCharge, czyli ładowanie o mocy 260W. Na przykładzie smartfona z baterią o pojemności 4400 mAh pokazano, że uzupełnienie baterii do 100 proc. zajmuje 7,5 minuty. Jeszcze w tym roku mają pojawić się w sprzedaży modele obsługujące to rozwiązanie.

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jozek23
  3
  "Należy pamiętać, że o tym jaką mocą będzie ładowany smartfon decyduje nie ładowarka, ale sam kontroler baterii. Jeśli telefon nie obsługuje konkretnego standardu szybkiego ładowania, nie ma co liczyć na pełne wykorzystanie możliwości adaptera." Ilu producentów tyle standartów.
  • avatar
   MokryN
   3
   Można.
   • avatar
    gizmo84
    2
    A ja i tak ładuję 5V i 1A aby wydłużyć żywotność baterii. A nie jakieś Hiper super charge w 10 min :/
    • avatar
     pawluto
     1
     Tytuł znowu kłamie - prosze podłączyć telefon do ładowarki z okrągłym bolcem...
     Do ładowarki usb-C - Tak...ale tego zabrakło w tytule...
     • avatar
      alterra3
      0
      W jakim celu napisano górne 90% tekstu? Jakiś trening scrollowania?
      • avatar
       PITUCH3
       0
       jedno treściwe zdanie""
       reszta to bla bla bla i reklamy
       • avatar
        Kasuja Wpisy Automatem
        0
        ładowarka do laptopa spokojnie pasuje do ładowania smartfona. smartfon i tak wynegocjuje takie napięcie, i taki prąd, jaki jest potrzebny na danym etapie ładowania. zwłaszcza pod koniec ładowania, telefon ogranicza ogólnie rzecz biorąc pobór mocy, aby nie przegrzać baterii. bo ostatnie 15 - 10% bardzo grzeje baterię. niektóre telefony mają wręcz wbudowaną opcję, ograniczając szybkość ładowania w godzinach wieczornych. można to wyłączyć, to funkcja w androidzie.

        tak zgadza się, im wolniej się ładuje tym lepiej, ale trzeba miec na to czas. ładowarka 5V 1A lub 2A, ta druga opcja, to ładowanie max 10W. co do ładowarek, we współczesnym standardzie USB ładowarka na życzenie odbiorcy jest w stanie podnieść napięcie do 20V, nie więcej. niższe napięcia to 15V, 12V, 9V i podstawowe 5V. max prąd to 2A dla zwykłych kabli, 5A dla kabli wzmocnionych - mają grubo miedzi a nie jakieś włoski.