Za to lubię ekosystem Samsung - szybkość, funkcjonalność, pewność
Telefony

Za to lubię ekosystem Samsung - szybkość, funkcjonalność, pewność

przeczytasz w 5 min.

Dlaczego warto wybierać sprzęt w ramach jednego ekosystemu, czyli sprzętu od jednego producenta? Jakie korzyści z tego wynikają? Oto kilka przykładów na bazie Samsung.

Ekosystem to harmonia sprzętu i oprogramowania

Smartfon flagowy, wypasiony smartwatchprawdziwie bezprzewodowe słuchawki. Używanie takiego zestawu to przyjemność. Warto jednak uświadomić sobie, że wrażenia jakich doświadczamy w czasie korzystania z nich, tylko częściowo są zasługą  sprzętu. Bardzo duży wpływ ma również oprogramowanie oraz to, jak te urządzenia się ze sobą dogadują.

Jesteś na mieście i nagle przypomina Ci się, że musisz coś zanotować. Nie ma problemu. Dyktujesz na smartwatchu notatkę głosową i masz do niej dostęp na telefonie, tablecie, a nawet komputerze. Wszystko synchronizuje się automatycznie. Gdy wrócisz do domu lub biura Twoja notatka będzie tam na ciebie czekała. Tutaj właśnie zaczyna się magia ekosystemu, którego możliwości sięgają znacznie dalej.

Ekosystem Samsung - idealna współpraca IOT

W tej publikacji przedstawię krótko podstawowe korzyści wynikające z używania ekosystemu, na przykładzie telefonu, słuchawek i smartwatcha. Warto zapoznać się z ich pełnymi recenzjami - linki umieszczam poniżej.

Dlaczego warto wybrać sprzęt od tego samego producenta?

Najczęściej wszystko zaczyna się od telefonu. Kupujesz np. Galaxy Note20 Ultra, Galaxy S20 FE albo Galaxy M21 i cieszysz się jego możliwościami. Jeśli jednak chcesz dokupić do niego smartwatch, to najlepszym pomysłem jest wybór zegarka tego samego producenta. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że w ramach ekosystemu firmy Samsung posługujesz się tym samym kontem, które służy do synchronizacji wszystkich Twoich danych, do których udzielisz dostępu. Dane z aplikacji na smartwatchu będą przekazywane automatycznie do smartfonu. Kontakty, notatki, muzyka, dane na temat kondycji, statystyki sportowe, wiadomości i wiele innych informacji.

Samsung - najlepszy ekosystem mobilny

Drugi powód jest jeszcze bardziej oczywisty: urządzenia tego samego producenta dogadują się ze sobą najlepiej. Dokupując do smartfonu Galaxy smartwatch innego producenta z pewnością nie będzie można skorzystać z synchronizacji, w ramach jednego konta Samsung.

Innymi słowy do smartfonu Galaxy lepiej kup smartwatch Galaxy, słuchawki Galaxy, a najlepiej jeszcze tablet Galaxy. Wtedy masz pewność, że produktywność, funkcjonalność i wrażenia z użytkowania będą najlepsze.

Odbieraj rozmowy i wiadomości na tablecie lub zegarku

Kolejny przykład działania ekosystemu Samsung? Prosze bardzo! Leżysz sobie na kanapie w domu. Przeglądasz strony, czytasz e-booka albo grasz na tablecie Galaxy Tab S7. Nagle słyszysz, że ktoś do Ciebie dzwoni na smartfon który zostawiłeś w innym pokoju. Na szczęście z kanapy wstawać nie musisz, bo bez problemu odbierzesz rozmowę na tablecie albo na smartwatchu.

Smartfon, smartwatch i słuchawki Samsung

Jak to możliwe? Właśnie dzięki ekosystemowi Samsung, który w sposób dyskretny łączy te urządzenia.

To samo dotyczy wiadomości. Synchronizacja w ekosystemie Samsung pozwala odebrać je na tablecie lub smartwatchu i szybko na nie odpowiedzieć. Można nawet dyktować tekst głosowo. Masz więc pełną swobodę i zawsze jesteś w kontakcie. Nawet jeśli nie masz przy sobie smartfonu i tabletu, to przecież nosisz na nadgarstku smartwatch.

Na trening weź tylko zegarek i słuchawki

Smartfon przydaje się często, bo jest naszym podręcznym komunikatorem, aparatem, notatnikiem i asystentem. Trzeba jednak przyznać, że w czasie biegania lub ćwiczenia na siłowni wygodniej jest mieć przy sobie tylko smartwatch i słuchawki.

To w zupełności wystarczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać wybraną playlistę lub album offline, w pamięci Galaxy Watch3. A jeśli masz zegarek z łącznością komórkową (wersja LTE), to już w ogóle rewelacja, bo po prostu strumieniujesz muzykę w czasie rzeczywistym przez Internet. Nie musisz jej ściągać na smartwatch.

smartwatch ze Spotify - Samsung Galaxy Watch 3

Ta sama łączność LTE na zegarku pozwala również przesyłać notatki, statystyki fitness, kontakty i wiele innych danych ze smartwatcha na telefon.

Pobieraj aplikacje na zegarek

Już sama możliwość i swoboda instalowania na zegarku aplikacji takich jak Spotify, jest dużą zaletą. W Galaxy Watch3 jest to rzecz oczywista, ale na wielu konkurencyjnych zegarkach nie można instalować aplikacji wcale, albo wybór jest znacznie mniejszy.

To dlatego, że Samsung Galaxy Watch3 ma na pokładzie zaawansowany system Tizen, który poza szeroką funkcjonalnością daje też dostęp do sklepu z aplikacjami. Wiele z nich jest darmowych.

Równie ważne jest to, że wiele programów na smartfonie, ma swoje odpowiedniki na smartwatchu, więc w ramach ekosystemu mogą one synchronizować ze sobą dane.

telefon i zegarek Samsung

Zdalne robienie zdjęć - smartwatch i S Pen

Ciekawym zastosowaniem smartwatcha, jest funkcja zdalnego robienia zdjęć przy wykorzystaniu aplikacji Camera Controller.

Wyobraź sobie, że robisz zdjęcie z bliskimi osobami na imprezie. Ustawiasz smartfon i włączasz obiektyw ultraszerokokątny, żeby objąć większą grupę osób lub piękny widok za Wami. Nie musisz martwić się o idealne kadrowanie, po prostu sprawdzasz podgląd na smartwatchu Galaxy Watch3 i od razu wiesz, czy stoicie prawidłowo, czy trzeba się przesunąć.

Dotykasz wyświetlacza w zegarku, zapisujesz zdjęcie i od razu na smartwatchu sprawdzasz, czy jest w porządku.

Samsung Galaxy Watch Camera Controller app
zdjęcie podglądu z aparatu - aplikacja Camera Controller

Skoro już wspomniałem o zdalnym sterowaniu aparatem, to dodam, że można to robić również za pomocą aktywnego piórka S Pen, w które wyposażony jest Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G. Bez problemu przełączysz aparat tylny na przedni i zapiszesz zdjęcie lub film. Różnica jest taka, że nie masz podglądu na smartwatchu, lecz na smartfonie.

Centrum sterowania

Opisywany ekosystem łączy jedno, wspólne konto Samsung, ale warto tutaj wyróżnić także bardzo przydatną aplikację SmartThings. To ona pełni rolę domowego centrum sterowania. Wystarczy jeden raz dodać wszystkie urządzenia Samsung działające w sieci domowej i zostaną one zapamiętane oraz zsynchronizowane. Dostęp do nich będzie miała każda osoba, zalogowana na to samo konto Samsung.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

W ten sposób z poziomu jednej aplikacji będzie można sterować telewizorem np. takim jak Samsung QLED Q800T, soundbarem np. Samsung Soundbar Q800T, klimatyzatorem, oczyszczaczem powietrza, robotem odkurzającym, a nawet płytą kuchenną, lodówką i pralką. Wszystko oczywiście w ramach połączonego ze sobą ekosystemu Samsung. To rozwiązanie proste, wygodne i oszczędzające czas.

W SmartThings pojawiają się też akcesoria ubieralne, takie jak np. słuchawki Samsung Galaxy Buds Live. One również synchronizują się w ramach konta Samsung, więc można ich używać na różnych urządzeniach podpiętych do jednego profilu. Nie trzeba ich rozłączać i na nowo parować, co jest bardzo wygodne.

Telefon naładuje słuchawki i smartwatch

Ta funkcja też stanowi część ekosystemu Samsung, choć nie polega na zdalnym zarządzaniu i synchronizacji. Chodzi o Wireless PowerShare, czyli niezwykle przydatną opcję, która pozwala sprawnie uzupełnić energię np. w słuchawkach Galaxy Buds Live lub zegarku Galaxy Watch3. Po jej włączeniu wystarczy położyć akcesorium na tylnej części smartfonu. Działa to na zasadzie indukcji i nie wymaga żadnych przewodów. Funkcja Wireless PowerShare jest szczególnie przydatna w podróży.

ładowanie zegarka za pomocą telefonu

Bezproblemowa współpraca

Ciekawostką, ale całkiem przydatną jest to, że urządzenia ubieralne Galaxy są natychmiast rozpoznawane przez smartfon Galaxy. Wystarczy otworzyć wieczko od słuchawek Samsung Galaxy Buds Live i słuchawki pojawiają się na ekranie telefonu. To nie tylko ułatwia szybkie łączenie, ale również automatyzuje proces pobierania odpowiednich wtyczek i przypisywania sprzętu do aplikacji Galaxy Wearable.

Optymalizacja działania, to kolejna cecha dobrego, dojrzałego ekosystemu. Projektanci sprzętu i programiści współpracują, by wszystkie urządzenia Galaxy działały ze sobą maksymalnie szybko, łatwo, stabilnie i bezpiecznie i przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Taką pewność można mieć wyłącznie używając sprzętu należącego do tego samego ekosystemu.

Samsung Galaxy Note20 Ultra i słuchawki Galaxy Buds Live

Dotyczy to również aktualizacji. Wyobraźcie sobie, że łączycie smartfon Samsung ze smartwatchem innego producenta. Jedni programiści wiedzą jak działa telefon, a drudzy jak działa zegarek. Gdy jednak kupujecie smartfon Galaxy i smartwatch Galaxy, to zachowujecie pełną zgodność. W takim przypadku o wiele łatwiej jest zrobić sprawnie działającą, funkcjonalną aktualizację systemu i aplikacji.

Wymierne korzyści i spokojna głowa - podsumowanie

Dlaczego warto używać sprzętu Samsung? Przede wszystkim dlatego, że urządzenia mobilne, RTV i niektóre AGD łączy jedno konto i mogą być zarządzane zdalnie np. za pomocą smartfonu. Są one zaprojektowane tak, aby współdziałały ze sobą najlepiej jak się da, z zachowaniem pełnej funkcjonalności, stabilności, jakości i bezpieczeństwa. To jest właśnie ekosystem, czyli środowisko w którym sprzęt i oprogramowanie współpracuje, aby zapewnić najlepsze wrażenia użytkownikowi, czyli Tobie.

Artykuł powstał we współpracy, z firmą Samsung.

Warto zobaczyć również:

 

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dzentel
  4
  artykuł sponsorowany : ) to ja dodam coś od siebie z doświadczenia o tym wspaniałym ekosystemie Samsunga, pewnie za chwilę dostanę bana, albo usunięcie ten komentarz lub wyłączycie jego widoczność : ) żona dostała jakiegoś tam smartwatcha samsunga i kupiła j7 samsunga, na jednym aktualizacji brak, a na drugim aktualizacje skończyły się po roku, nawet przeglądarka zwalnia lub się przycina, ostatnio padła możliwość odpalania heartstona w którego sobie wspólnie pogrywaliśmy.... od jakiegoś czasu urządzenia dość często nie łapią się po BT...

  od prawie 3 lat mam jeden telefon innej marki... działa i paruje się z każdym urządzeniem różnych marek od BT po nfc, i co miesiąc regularnie dostaje aktualizacje...

  miałem przez prawie rok monitor samsunga jakiś tam topowy hcg27blebleble, od początku problemy z freesync, po 10mcach problemy ze wszystkim, trafił do autoryzowanego serwisu, wymieniali płytę główną, ajkieś kontrolery itd, po miesiącu - po ogromnej aferze jaką musiałem zrobić, łaskawie wystawili kwit, że sprzęt jest nienaprawialny...

  dla mnie ta marka na "S" to seria porażek i złych inwestycji
  • avatar
   adimg19
   3
   Przez lata broniłem się przed sprzętem Samunga, bo uważałem go za fatalny jakościowo z kiepskim serwisem (pracuję w punkcie obsługi klienta MM i każdego dnia przyjmuję sprzęty tej marki na serwis). Rok temu skusiłem się na Galaxy Watcha płacąc za niego 1300 zł i licząc na rychłe wprowadzenie płatności zbliżeniowych. Oczywiście nie doczekałem się, Samsung ma Polskę głęboko w... nosie. Zegarek właśnie sprzedałem za 450 zł, bo nikt nie chce tego kupić - nie dziwie się. Uważam, ze był to jeden z najbardziej przedpłaconych zakupów w moim życiu. Tyle się mówi, ze Apple jest drogi, ale za te same pieniądze co Galaxy Watch, można mieć Apple Watch SE który bije go na głowę kulturą pracy i bezproblemowoscią.
   • avatar
    Damian_jo
    3
    Sam osobiście korzystam z telefonów Samsunga zaczynając od S2, potem S3, Note 3, Note 4, S6 Edge Plus, S7 Edge, Note 7 miał być ale wybuchał więc przesiadłem się na iPhone 4S, potem był S8+, Note 9 i na Note 10+ skończyłem - planowałem przesiąść się na Note 20 Ultra ale 8k, bateria, praktycznie żadnej rewolucji / ewolucji spowodował że nie warto było dopłacać- co widać po strasznym spadku ceny od premiery.

    Korzystałem także z Galaxy Watch S3 Frontier - niestety zegarek miał najróżniejsze problemy - zaczynając od przypadkowych szybkich rozładowań (czasem trzymał 3 dni czasem pół dnia przy takim samym korzystaniu), pojedyncze zwiechy, aktualizacje powodujące przypadkowe maksymalne rozjaśnienia / wybudzenia ekranu - oddałem go bratu który swoją drogą zakupił mi go na urodziny. Sam wiedząc jak funkcjonował - nie zakupiłbym go więcej.

    Na ten moment posiadam Garmina Fenixa 6x Pro i jest to dla mnie najlepszy smart zegarek na świecie, brakuje chyba tylko możliwości dzwonienia więc i karty sim w nim ale ładowanie baterii co 21 dni, dobrze ogarnięty gps, masa parametrów monitorowanych na bieżąco, duży wyświetlacz, PŁATNOŚCI które były dla mnie kluczowe - zaorał każdy możliwy smartwatch jak dla mnie.

    Podsumowując - może i produkty jednego producenta jak koledzy wyżej zaznaczyli - działają na prawdę fajnie w okresie góra 2-3 lat o tyle w przypadku właśnie Samsunga wsparcie posprzedażowe / pogwarancyjne kuleje. Pamiętam Samsung Galaxy S3 z opcją AllShare Play gdzie niby wszystkie telefony miały mieć możliwość połączenia się w "jeden ekran" - działało to tylko w przypadku S3 i chyba S4 (i odpowiedników Note). Aktualizacje to samo - obecnie Samsung troche sie postarał i telefony dostają przez 3 lata aktualizacje - ale tylko flagowce.

    Kolejna sprawa - po co kupować zestaw skoro każda rzecz z osobna będzie dużo lepiej działać? Posiadam wspomnianego Note 10+ ale nie kupiłbym Earbudsów bo grają słabo, za to korzystam ze słuchawek Bose, nie mam Galaxy Watcha ale mam Fenixa - bo smartwatch samsunga nie ma tego co mnie interesuje. TV - obecna generacja 90/95T czy modele 8k nie posiadają Dolby Vision, a panele mają straszną rozbieżność jeśli chodzi o jakość wykonania - dlatego korzystam z Panasonica HZ2000.

    Myślę że jeśli ktoś ma iPhone'a to może pomyśleć nad Apple TV, lapkami spod znaku jabłka czy ich słuchawkami i zegarkiem chociazby dlatego że Apple jak coś robi to robi drogo ale porządnie a androidowcy lepie
    • avatar
     Warmonger
     3
     Jak określamy osobę, która lubi kogoś za pieniądze?
     • avatar
      KingLee
      2
      Smartfony mam tej firmy i jestem zadowolony, ale zegarek bez obsługi płatności to porażka, forum samsunga na którym banuje się użytkowników za wspominanie o narzędziach serwisowych... sorry, ale "emejzingu" samsungu tak łatwo nie osiągniesz.
      • avatar
       energysnakePL
       1
       Tak trudno dodać te płatności zbliżeniowe w Polsce....
       • avatar
        Adrianwo
        0
        Bądźcie non-profit i skończcie z treściami sponsorowanymi!!!
        • avatar
         Wyczes
         0
         Posiadam Note 9 + watch 46 i o ile do telefonu przyczepić raczej nie mam się o co, to zegarek z bezwartościowym NFC w Polsce + wymuszony asystent bixby, który nie ogarnia polskiego i bez możliwości zmiany na googlowego to jest żart. Żałuje, że kupiłem ten smartwatch. Na chwilę obecną wszystkie smartwatche samsunga nie są warte swojej ceny.
         • avatar
          Marti99
          0
          Trzeba dodac ze domyslnie (zegarek + telefon) Samsungowy zegarek mam na mysli - ustawia sie to tak ze doslownie zalewa nas komunikatami jakby czlowiek nie mial co innego robic tylko czytac tony smieci. Nie rowna sie to do zegarka z Wear OS. Nie ma tyle badziewia na poczatku. Na dodatku Samsung Pay jak sie uda skonfigurowac to ok ale jak nie to juz sie nie uda i wtedy nie ma platnosci z zegarka. Nie polecam. Testowalem 2 przypadki na sobie i mam porownanie (niestety).