Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Czy rozwiązania wirtualizacyjne pozwalają łatwo testować aplikacje w odosobnieniu? Tak - nowe systemy można tworzyć dosyć prosto, do wygodnej pracy wymagana jest jedynie odpowiednia ilość pamięci RAM oraz przynajmniej dwurdzeniowy procesor.

Oprócz zalet są i wady - pewne kwestie z  dzieleniem przepustowości łącza sieciowego, wpływanie na "główny" system operacyjny (np. zawieszanie go), emulacja czasem archaicznych urządzeń i standardów, konieczność pamiętania o bezpieczeństwie. Do tego dochodzą duże problemy z grafiką 3D, czasem również trzeba użyć konsoli, co może być męczące dla niektórych użytkowników.

Jest też problem wydajności - niewątpliwie najlepiej używać systemów operacyjnych gościa mających mikroskopijne wymagania sprzętowe. Testowany Ubuntu 10.04 dosyć dobrze spełnia to ostatnie.

Możemy się także spotkać z  kwestiami..... prawnymi. Okazuje się przykładowo, że niektórych starszych Windows nie można w ogóle używać w  takich środowiskach - zgodnie ze stroną Licence Terms dotyczy to np. wersji Vista Home Basic i Vista Home Premium. Czasy się jednak na szczęście zmieniają i licencja do Windows 7 nie ma już tutaj ograniczeń, miłą niespodziankę sprawia swoim użytkownikom również np. firma Kaspersky (przynajmniej część jej produktów jest licencjonowana na fizyczną maszynę, a nie określoną ilość systemów w niej zainstalowanych).

Z wymienionych względów maszyny wirtualne do niektórych zastosowań zwyczajnie się nie nadają. A która jest najlepsza?

Przedstawione wcześniej testy pozwoliły na uzyskanie następujących wyników:

System gospodarzaRozwiązanieSprzętowa wirtualizacjaOpóźnienie (%)
FirefoxChromiumOpen SSLmbwŚrednia
Peace KeeperSun SpiderPeace KeeperSun Spider
UbuntuKVM 0.12.4tak8250022210
UbuntuVmWare Player 3.1.0 build-261024nie132501356620
UbuntuVmWare Player 3.1.0 build-261024tak17187869826
UbuntuVirtualBox 3.2.6 r63112tak2547356132332
UbuntuVirtualBox 3.2.6 r63112nie183228137222444
Windows XPVmWare Player 3.1.0 build-261024nie20933144614857
Windows XPVmWare Player 3.1.0 build-261024tak2312532155155968
Windows XPVirtual PC 2007 SP1nie4912453141153369
Windows XPVirtualBox 3.2.6 r63112tak241641815048975
Windows XPVirtualBox 3.2.6 r63112nie299836192811279
UbuntuQEMU 0.12.4nie95-----95

Być może rozkład wyników byłby zupełnie inny, gdyby w maszynie wirtualnej działał Windows albo gdyby użyto innych testów. Obecnie można wysnuć następujące wnioski:

 • Przedstawione rozwiązania pod względem wydajności można uszeregować następująco: KVM (wymaga jednak wsparcia sprzętowego), VmWare Player, Virtual PC, VirtualBox i QEMU.
 • Wsparcie sprzętowe niekoniecznie pozwala na wzrost wydajności.
 • Opisywane aplikacje działają szybciej pod kontrolą Ubuntu niż Windows - może to być jednak związane z  faktem, że ten drugi system wymagał np. programu antywirusowego.

Biorąc pod uwagę przenośność, faworytami będa tutaj VmWare Player i VirtualBox, wybór konkretnego z  nich zależeć będzie wyłącznie od preferencji użytkownika - np. tego, czy zależy mu na efektach graficznych czy nie.

Czy jest lepsze rozwiązanie? Można próbować z instalacją oddzielnego systemu do "różnych eksperymentów" bez dodatkowego partycjonowania - np. na pamięciach flash. Bardzo elastyczne są dystrybucje Linuksa, a odpowiedni opis można znaleźć dla każdej liczącej się na rynku.

Drugim rozwiązaniem jest plik udający partycję, na co pozwala np. Windows 7 Professional, Ultimate i Enterprise, czy też Linuksy z użyciem instalatora w technologii WUBI. Wtedy jednak systemy dalej będą miały dostęp do wszystkich dysków, natomiast po zastosowaniu szyfrowania może to być na dłuższą metę uciążliwe.

I stąd wniosek może być tylko jeden - jeżeli chcemy coś potestować w rzeczywistym odosobnieniu przy obecnej architekturze systemów operacyjnych, najlepiej - choć nie będzie to zbyt wygodne - umieścić to w innej instalacji systemu, a tę np. na innym dysku twardym, który będzie podłączany zamiast tego "właściwego". Zawsze można też, rzecz jasna, kupić drugi komputer. ;-) Stara prawda mówiąca o tym, że udawana kopia jest zawsze gorsza od oryginału, ciągle jest aktualna.

Polecane artykuły z działu Oprogramowanie:
Linux Ubuntu i Mint - systemy zamiast Windows100 porad i sztuczek do Windows 7 - część 2Najlepsze bezpłatne programy na 2010 rok

 

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Hyper-V jest też darmowym rozwiązaniem, warto by autor doczytał o istnieniu takiej wersji jak Hyper-V Server 2008 R2, który nic nie kosztuje a daję pełną funkcjonalność. Zapewne nieźle by w zestawieniu namieszał :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   słabe są maszyny wirtualne, mają emulowane karte dźwiękową sound blaster 16 i grafike s3 trio, myślałem że windows xp mode pociągnie gry na dosa lecz myliłem się, zostane przy dosboxie ;P
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jeszcze sprawa oprogramowania antywirusowego (szczególnie w kontekście wirtualizacji). Autor twierdzi, że w systemach linuxowych (Ubuntu np.) nie ma sensu takie oprogramowanie. Hm.... a jak się ma do tego:
    https://help.ubuntu.com/community/Antivirus
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Pewnie naruszę regulamina (post pod postem), ale czytając od końca artykuł coraz bardziej mam żal do Autora. Tym razem akceleracja 3D. Wystarczy troszkę poszperać i znaleźć:
     http://www.dedoimedo.com/computers/virtualization-3d-support-vmware.html
     a testy wygladały by zupełnie inaczej.
     Przy okazji dla Grzesiek9, proponuje przetestować, działa :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Z poważnych braków - VMware ESXi 4. Też darmowy.

      Ogólnie test całkiem przyjemny i ciężko o takie opracowanie na temat wirtualizacji więc ogromny plus za temat.
      • avatar
       Jakub Kralka
       0
       Rewelacyjny artykuł, dzięki!
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Skoro już jesteśmy przy liście życzeń, to gdzie jest Xen? :)
        • avatar
         Tomek Stiller
         0
         Bardzo przyjemny tekst, ode mnie zasłużone 5. Oczywiście są drobne braki, ale bardzo ciężko wyczerpać tak rozległy temat w jednym artykule. Gratulacje.
         • avatar
          Janke5
          0
          XP Mode jest dla Win7, ale dla co najmniej wersji Pro
          darmowy? niby tak, ale patrz wyżej
          • avatar
           michal_229
           0
           VmWare: "Inną ciekawą opcją jest funkcja wykorzystania fizycznego dysku czy też jego partycji. W tym celu przy dodawaniu nowego dysku do maszyny (np. poprzez przycisk Add w jej ustawieniach) w kreatorze należy wybrać trzecią dostępną opcję (Use a physical disk)."

           gdybym wiedział pół roku temu... ;)
           • avatar
            Bany_krk
            0
            piaskownica, ależ pięknie to brzmi po polsku :D
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             "Inną ciekawą opcją jest funkcja wykorzystania fizycznego dysku czy też jego partycji." Jak zrobić aby dysk z rzeczywistego kompa był widoczny w wirtualu??
             Pisałem o tym już w poradniku ale nikt nie pomógł.
             http://www.benchmark.pl/poradnik/VMware_Player_i_dostep_do_dykow.-3506.html
             • avatar
              frodo2000
              0
              Ciekawy artykuł i daję zasłużoną piątkę (no może z minusem za małą literówkę). Brawa należą się również za oglądanie komentarzy użytkowników i odpowiadanie na pytania/wątpliwości.

              Rozumiem brak Hyper-V i ESXi w porównaniu. Są to rozwiązania typowo serwerowe i raczej w domu nikt nie będzie się nimi bawić. ESXi nie wymaga oczywiście iSCSI czy FC ale z drugiej strony nie obsługuje macierzy typu fake-RAID (więc można zapomnieć o wykorzystaniu RAIDów wbudowanych w płyty główne). Co do Hyper-V. Fajny ale wiele funkcjonalności (chociażby prostą metodę klonowania maszyny) uzyskujemy dopiero po zainstalowaniu (już płatnego) System Center Virtual Machine Managera. Osobiście brakuje mi w nim również kompatybilności z rozwiązaniami desktopowymi MS (np. Virtual PC).
              Co więcej w tym przypadku nie myliłbym parawirtualizacji, która jest niczym innym jak wykorzystaniem funkcji sprzętowych, jak wspomniane Intel VT, AMD-v, czy nie wspomniane Intel VT-d (Direct I/O) z wirtualizacją w innej warstwie - czyli z hypervisorem w jądrze systemu operacyjnego.

              Mam nadzieję, że autor pokusi się jeszcze o testy rozwiązań komercyjnych: VMWare Workstation i Parallels Desktop (te szczególnie popularne na MAC OS), a także wspominanych rozwiązań serwerowych.

              A co do podsumowania. Osobiście wykorzystuje wirtualizacje do pracy (na VMWare Workstation) i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie innego rozwiązania :)

              • avatar
               Konto usunięte
               0
               @frodo200
               Popieram kolege, serwerowe zestawienie może być bardzo ciekawe...fajnie jak by jednak objeło tych wiekszych(Hyper-V,VMware) oraz tych mniejszych (VirtualIron,XEN itd.) bo niektóre drobne zalety tych "wiekszych" wychodzą dopiero jak zobaczy się konkurencje. ;)

               Co do SCVMM, to nie demonizował bym tak bardzo są sposoby na klonowanie bez SCVMM...ale oczywiscie czego się możemy spodziewać od M$ po darmowym hypervisorze? problemów jest bez liku ale klonować się da...

               Wkoncu pozwole sobie wyrazić kilka opini o artykule(udało się przeczytac na raty ale udało się) widać ogrom pracy autora i bardzo dobrze się czyta wiekszość artukułu. Daje pełne 5 i czekam na rozbudowanie tematu.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Rozwiazania_VmWarePlayer-3161/strona/10550.html "Microsof" zamiast "Microsoft"