Sieci

Wi-Fi działa wolno lub laguje w grach

przeczytasz w 4 min.

Niski transfer przez Wi-Fi

Producenci sprzętu sieciowego bez skrępowania chwalą się coraz to wyższymi przepustowościami ich sprzętu - obecnie dla standardu AX liczonego już w gigabitach na sekundę. W odniesieniu do "skromnego" 1 Gbps w przypadku sieci przewodowych, wybranie routera z obsługą 5 Gbps może wydać się kuszące. Jednak nikt nie wspomina o tym, że są to wartości czysto teoretyczne i w realnych warunkach nieosiągalne, nawet jeżeli położymy laptopa na routerze (choć trzeba oddać, że standard AX w promieniu kilku metrów i jednej ściany od routera faktycznie przewyższa przepustowością sieć Gigabit Ethernet).

Rozwój Wi-Fi
Wyraźnie widać, że obecnie to sieci przewodowe w domowych sprzętach muszą nadgonić przepustowością.

Czasami jednak nasze połączenie bezprzewodowe jest drastycznie wolniejsze od tego, czego byśmy się spodziewali po standardzie naszego routera. Zanim przejdziemy do próby rozwiązania problemu, należy upewnić się, czy nie występuje u nas jedna z następujących sytuacji:

 • do nowego routera podpinamy bardzo starego laptopa lub adapter Wi-Fi (sieć zawsze będzie ograniczona do prędkości najsłabszego ogniwa w danym połączeniu),
 • zasięg do routera spada poniżej trzech lub co gorsza dwóch kresek - taki spadek zasięgu już drastycznie wpływa na przepustowość łącza,
 • w naszym otoczeniu są dostępne liczne sieci Wi-Fi poza naszą (tu patrz Problem nr 6).

W pierwszej z powyższych sytuacji rozwiązaniem będzie zakup nowszego adaptera Wi-Fi (lub jeżeli to laptop jest świeżym urządzeniem, to zakup nowszego routera). W drugiej sytuacji warto rozważyć użycie repeatera lub zamianę routera na system Mesh. Jeżeli jednak nie zachodzi u Was żadna z powyżej opisanych sytuacji, to warto rozpocząć diagnozę od sprawdzenia, z jakiego typu siecią się łaczymy. Aby to zrobić, klikamy na ikonę sieci obok systemowego zegarka, a następnie na link "Właściwości" przy siec,i do której jesteśmy podpięci. Po przescrollowaniu okna, które się otworzy, na sam dół, ukażą nam się parametry połączenia. To na co musimy zwrócić uwagę, to "Protokół" oraz "Pasmo Sieci".

Właściwości połączenia Wi-Fi
Warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do standardu AC, nowszy standard AX może pracować za równo w paśmie 2,4 GHz jak i 5 GHz.

Pasmo sieci 2,4 GHz często jest wybierane jako domyślne ze względu na jego lepszą penetrowalność przeszkód, jak ściany, oraz wyższą kompatybilność. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że nasz sprzęt obsługuje pasmo 5 GHz, to możemy w ustawieniach routera wymusić pracę Wi-Fi w tym paśmie. Podobnie ma się sprawa w przypadku standardu sieci - obecnie nadal najpopularniejszy standard (powiązany zresztą z pasmem 2,4 GHz) to IEEE 802.11n, zwany również jako Wi-Fi 4. Tutaj również można wymusić używanie wyższego standardu. A jak to zrobić? Przede wszystkim logujemy się na stronę zarządzania routerem.

Jak zalogować się na router
Nazwa routera oczywiście zależy od modelu który posiadamy.

Następnie musimy odszukać ustawienia Wi-Fi i tam w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nasz router nie korzysta z "inteligentnego" łączenia pasm. Większość współczesnych routerów jest co najmniej dwuzakresowa, ale dla wygody użytkowników wymyślono funkcję łączenia tych zakresów, tak że to router decyduje, jakie urządzenie z jakim zakresem się łączy - nie zawsze działa to w optymalny sposób i w tych wyjątkowych sytuacjach lepiej z tej funkcji zrezygnować. Pozwoli to na ustawienie niezależnie zakresu 2,4 GHz dla starszych i mniej wymagających urządzeń oraz osobno zakresu 5 GHz dla nowszych komputerów i urządzeń mobilnych wymagających szybszego transferu. Sieci oczywiście należy nazwać odmiennie, tak aby były dla urządzeń rozróżnialne.

Optymalizacja ustawień Wi-Fi routera
Funkcja kształtowania wiązki często nie podlega zarządzaniu, nawet jeżeli router tą technikę obsługuje (kliknij, aby powiększyć).

Ustawienia sieci 2,4 GHz możemy pozostawić "domyślne", a w przypadku pasma 5 GHz polecamy ustawić najwyższą szerokość kanału, z jaką są zgodne nasze urządzenia odbiorcze (o ile pozwala na to gęstość sieci w okolicy - patrz Problem nr 6) oraz najwyższy dostępny standard sieci (również musi on być wspierany przez nasze urządzenia odbiorcze!). Tutaj również warto się upewnić, czy mamy aktywną funkcję MU-MIMO oraz Beamforming (kształtowanie wiązki) - pierwsza poprawia szybkość działania sieci, gdy korzysta z niej wiele urządzeń, a druga znacznie podnosi prędkość pobierania na naszych urządzeniach. 

Warto wykorzystać dwuzakresowość naszego routera i jedną sieć wydzielić do urządzeń takich, jak drukarki, SmartTV, czajniki oraz inteligentny dom, a drugą dla komputerów i telefonów, na których ważna jest prędkość i responsywność łącza

Skutecznosć wprowadzonych zmian możemy zweryfikować np. we właściwościach połączeń sieciowych (klikamy prawym przyciskiem myszy na Menu Start, wybieramy "Połączenia sieciowe" i następnie link "Wyświetl właściwości sieci". Warto tutaj mieć na uwadze, że Windows 10 zwykle niepoprawnie odczytuje prędkość wysyłania w przypadku Wi-Fi, gdy to nie jest aktywne. Wartość, której szukamy, jest podpisana jako "Szybkość łącza".

Weryfikacja szybkości łącza Wi-Fi
Pamiętajmy, że Mbps oznacza megabity na sekundę - jeżeli chcemy znać prędkość w megabajtach (na sekundę) należy tą wartość podzilić przez osiem.

Tutaj należy pamiętać, że kupując Router zgodny z Wi-Fi AC1900, do dyspozycji mamy dwa zakresy o przepustowości kolejno 1300 Mbps (5 GHz) oraz 600 Mbps (2,4 GHz), co sumarycznie daje właśnie te "marketingowe" 1900. Analogicznie AC1300 i AC1200 oferują 800 Mbps w paśmie 5 GHz, natomiast AX3000 to już 2400 Mbps dla zakresu 5 GHz (i 866 Mbps dla 2,4 GHz) - oczywiście to wszystko pod warunkiem, że posiadamy odpowiednio mocną kartę sieciową w naszym laptopie/pc/telefonie. Pamiętajmy jednak, że połączenie z prędkością 1300 Mbps, realnie nawet bardzo blisko naszego routera, będzie skutkować transferem raczej nie większym niż 70-90 MB/s (560-720 Mbps - zależne od wydajności radia w routerze) - ten typ (połączenia) tak ma. 

Lagi w grach

Problem wysokich opóźnien powodujących tak zwane "lagi" podczas grania, to zmora każdego połączenia bezprzewodowego (choć przyznajemy, że najnowszy Wi-Fi 6 jest już bardzo blisko tego, co oferuje połaczenie przewodowe). Co możemy zrobić, aby maksymalnie ten efekt zminimalizować? Pierwszym krokiem może być opisany wyżej podział zakresów Wi-Fi w domu na takie "do wszystkiego" i "specjalne do grania". Korzystanie z funkcji MU-MIMO również przyczyni się do zmniejszenia opóźnień, gdy nasza domowa sieć jest mocno obciążona. Jeżeli to niemożliwe lub niewiele pomaga, to pozostaje jeszcze skorzystać z funkcji QoS (zakładając, że nasz router jest w nią wysposażony). 

Funkcja QoS poprzez aplikację mobilną
Obecnie coraz więcej producentów przenosi praktycznie całe sterowanie routerem do aplikacji mobilnej, w szczególności właśnie QoS oraz Kontrolę rodzicielską.

Nowsze routery wyposażone w aplikacje mobilne posiadają bardziej przejrzysty interfejs konfiguracji QoS, ale w starszych również taką funkcję znajdziemy - wymaga zwykle określenia, jaki adres IP ma mieć priorytet w sieci lokalnej - tu oczywiście podajemy adres naszego PC/telefonu, na którym gramy (jak go sprawdzić, możecie przeczytać na poprzedniej stronie).

Konfiguracja QoS przez przeglądarkę
Ustalając zasady QoS znajmy litość wobec innych domowników...

Jeżeli nasz router nie posiada funkcji QoS lub jej konfiguracja niewiele daje, to pozostaje jeszcze możliwość poprawienia zasięgu poprzez zakup mocniejszego adaptera, najlepiej z zewnętrznymi mocnymi antenami. Miejmy też na uwadze, że czasami problem z opóźnieniami w grze może wynikać z przyczyn od nas niezależnych, jak przeciążenie serwerów gry lub łącza naszego dostawcy Internetu. Polecamy tutaj zapoznac się z naszym artykułem na temat prędkości Internetu. W przypadku, gdy korzystamy z Internetu mobilnego (3G/LTE/5G), dochodzą jeszcze kolejne elementy zmienne, takie jak:

 • ilość użytkowników jednocześnie korzystających z tej samej wieży nadawczej (BTS), co my,
 • warunki atmosferyczne,
 • ogólna jakość sygnału.

Jeżeli nasz modem nie wykazuje dobrego zasięgu, to warto rozważyć wymianę na taki z opcją podpięcia zewnętrznych anten MU-MIMO i rozbudowę naszeh sieci domowej o maszt z kierunkową anteną GSM, ale to temat na osobny artykuł :)

Warto zobaczyć również:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Santeri
  11
  Trochę niepraktyczny poradnik, w domowych warunkach rzadko zdarzają się problemy wymagające takich rozwiązań. Jeśli router ma jakąś funkcję usprawniającą to jest ona domyślnie aktywna. Proponuję dodać najczęstszy powód problemów z połączeniem WiFi w domu: sprzęt oferowany przez dostawców internetu, oraz wbudowany w niego router obsługujący sprawnie max 2 urządzenia z zasięgiem do jednego pomieszczenia.
  Potrzebujemy testów, ile trzeba wydać na router żeby ogarnął 8- 10 urządzeń i pozwolił na swobodne korzystanie z internetu?
  Granie na repeaterze? Serio autorze?
  • avatar
   romek.niewiadomek
   2
   najczęstszym problemem jest, jak ludź kupuje sprzęt za kilkadziesiąt złociszy a stawia mu wymagania jak by zapłacił 10x tyle
   • avatar
    Lexus404
    1
    najwazniejsze to zaopatrzec sie w router obslugujacy standard IEEE 802.11ac, bo jak ma sie jakis stary to wiecej niz 40-50mb/s na wifi nie bedziemy mieli. Ja kupilem za 99zl Netgear R6220 i wyciagam te 150-250mb/s przy pingu 15ms
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Myślę, że podstawa to obsługa polecenia ipconfig, ping i ewentualnie tracert.
     • avatar
      Adrianwo
      0
      Najczęstszy problem - wysoka awaryjność urządzeń marki TP-Link oraz innych całkowicie chińskich producentów.
      Już myślę że w ASUS-ie, Netgear-ze, D-Link-u i Linksys-ie sprawność wypada o wiele lepiej.
      • avatar
       Piterpantu
       0
       Właśnie po aktualizacji sierpniowej 2020 wywaliło mi wi-fi.Wszelkie porady przetestowałem i sprawdziłem lecz przyczyna tkwi w systemie rejestru HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NlaSvc\Parameters\Internet , EnableActiveProbing i wybierz Modyfikuj
       jeśli wartość ustawiona jest na 0, zmień ją na 1.Informacje nabyłem ze strony telepolis.U mnie zadziałał może i komuś się przyda bo w necie jest mało wiedzy na ten temat.Po aktualizacji zmagam się jeszcze z logowaniem które trwa od uruchomienia ok.jednej minuty.