Najlepsze darmowe nawigacje na Androida
Nawigacja GPS

Najlepsze darmowe nawigacje na Androida

z dnia
Tomasz Duda | Redaktor serwisu benchmark.pl
12 komentarzy Dyskutuj z nami

Dobra nawigacja GPS na telefonie to podstawa sprawnej, przyjemnej i poniekąd również bezpiecznej jazdy. W tym artykule polecamy Wam najlepsze nawigacje na Androida, darmowe i płatne. Sprawdź która działa najlepiej i którą warto zainstalować.

Najlepsza nawigacja na Androida

Dobre smartfony z systemem Android używane są przez większość z nas. Są w pełni uniwersalne, mają stałą łączność z internetem i duże dotykowe wyświetlacze. Nic więc dziwnego, że masa ludzi wykorzystuje je jako nawigacje samochodowe.

Jasne, że zaawansowana nawigacja klasyczna, będąca oddzielnym urządzeniem, taka jak np. TomTom Go Premium wciąż może być atrakcyjnym wyborem, szczególnie dla firm lub osób korzystających z wielu pojazdów we flocie. Jednak typowej osobie z prywatnym samochodem, zdecydowanie najwięcej korzyści da darmowa nawigacja na telefonie.

Dlatego postanowiliśmy stworzyć dla Was zestawienie pięciu nawigacji na telefon z Androidem, które cieszą się dużą popularnością, pozytywnymi opiniami i dobrą funkcjonalnością.

Wśród nich naczelne miejsce zajmuje darmowa nawigacja GPS Google Maps, która z roku na rok oferuje coraz więcej, a przy tym działa dobrze i nie zapłacimy za nią złamanego grosza. Jednak oprócz niej jest też wiele innych dobrych, choć płatnych nawigacji. Czasami jednak warto dopłacić, by cieszyć się bogatszą funkcjonalnością.

Nawigacja GPS na telefon

Jaką nawigację na telefon wybrać? Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim liczy się dokładność map i precyzja prowadzenia, bo od tego zależy sprawność dojazdu do celu i pośrednio komfort podróży. Kolejną rzeczą jest wyświetlanie informacji o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym (tzw. korki na żywo). Darmowe Mapy Google radzą sobie z tym całkiem dobrze, ale trzeba pamiętać, że ta funkcja wymaga aktywnego połączenia internetowego.

Następną ważną cechą jest prowadzenie głosowe, które często jest niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa jazdy. Upewnijmy się, że głos z nawigacji nas nie denerwuje, a instrukcje są zrozumiałe, precyzyjne i pojawiają się odpowiednio wcześnie. Dla wielu osób ważna jest nawigacja offline, czyli taka, która może działać bez dostępu do internetu. Taką opcję ma obecnie wiele nawigacji (niekiedy trzeba wybrać obszar jaki ma zostać zapisany offline). Na co dzień przydają się też takie opcje jak prowadzenie piesze lub rowerowe.

Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj największą wspólną wadą wszystkich nawigacji GPS na telefon jest obciążenie systemu oraz zużycie baterii. Niestety standardem jest to, że większość aplikacji tego typu będzie działała wolno na słabszych smartfonach, a na każdym będzie szybko zużywała energię. Oczywiście są nawigacje lepsze i gorsze pod tym względem, ale w czasie podróży i tak dobrym pomysłem jest ciągłe ładowanie smartfonu lub tabletu z gniazdka zapalniczki. Urządzenie może się przy tym intensywnie nagrzewać, co w najbardziej upalne dni może powodować jego wyłączanie lub nieprawidłową pracę.

A jeśli chcesz sprawdzić czy na trasie spotkasz burze, to polecamy nasz artykuł gdzie jest burza (mapa burz).

Poniższe nawigacje GPS były testowane na smartfonie Samsung Galaxy A7.

 

Najlepsza darmowa nawigacja GPS - Android

 

Mapy Google

Mapy Google

Mapy GoogleNawigacja GPS Google

Trzeba przyznać, że bez Map Google życie byłoby trudniejsze. Z tej nawigacji korzystają miliony, a wręcz miliardy osób. Niezależnie od tego czy próbują ominąć korki w drodze do pracy, jadą na krótką przejażdżkę poza miasto, czy planują wycieczkę przez Europę, to Google jest często pierwszym i jedynym wyborem. Powód jest prosty - Mapy Google są wystarczająco dobre, a przy tym darmowe. Wyświetla informacje o korkach, powiadamia o fotoradarach, działa w trybie samochodowym, rowerowym, pieszym, a nawet może wyszukać połączenia komunikacji publicznej i pomoże zarezerwować Ubera na daną trasę. Proponuje różne trasy alternatywne i działają offline (określona trasa/obszar). Nie jest bezbłędna, ale w większości sytuacji prowadzi wystarczająco sprawnie. Za darmo? Biorę!

Waze

Waze

WazeWaze GPS

Waze należy do Google, nic więc dziwnego, że nawigacja ta bazuje na ich darmowych mapach GPS. To dobrze, bo są sprawdzone i mnóstwo osób ma o nich pozytywną opinię. Różnica jest taka, że Waze to nawigacja wspierana przez społeczność. Jeżdżąc z nią można odnieść wrażenie, że jest to połączenie "starodawnego" CB radia z Google Maps. Użytkownicy mogą zgłaszać np. aktualizacje cen paliw na trasie, roboty drogowe i inne zagrożenia. Sporo osób zgłasza, że po przekroczeniu granic państwowych aplikacja zmienia język na taki, który obowiązuje w danym państwie (trzeba przywracać j. polski ręcznie w ustawieniach). najmocniejszą stroną Waze są różnorodne powiadomienia - z pewnością dowiesz się o tym co dzieje się na trasie Twojego przejazdu (czasami informacji jest wręcz za dużo).

HERE WeGo

HERE WeGo

Here WeGo GPSHERE WeGo mapy GPS

HERE WeGo to lubiana i darmowa nawigacja GPS na telefony z Androidem, znana wcześniej jako HERE Maps. Prosta, czytelna, intuicyjna i sprawnie prowadząca do celu. Szczególnie polecana osobom często przemieszczającym się po dużym mieście, ze względu na łatwość zamówienia taksówki, znalezienia transportu publicznego lub po prostu precyzyjnego dojazdu własnym samochodem. Co prawda wielu użytkowników narzeka na ikonkę taksówki, której nie mogą wyłączyć, ale w zasadzie nie jest to element, który przekreśla użyteczność tej aplikacji. Jest to nawigacja offline oraz online, więc w razie potrzeby można pobrać mapy na telefon i korzystać bez internetu.

Sygic GPS Navigation

Sygic GPS Nawigacja

Sygic GPS NawigacjaSygic GPS Navigation

Z naszego doświadczenia wynika, że nawigacja Sygic działa bardzo płynnie, szybko i sprawnie na telefonach z Androidem. Wyświetla informacje o ruchu drogowym, pokazuje ograniczenia prędkości obowiązujące na danej drodze oraz aktualną szybkość jazdy. Prezentuje też stacje paliw w pobliżu, wyświetla ikonki hoteli i restauracji, a także przewidywany czas dojazdu. Jest w stanie wyświetlić fotoradary (w tym kamery wjazdu na czerwonym świetle), a na trasie możemy dodawać punkty pośrednie. To bardzo dobra nawigacja na Androida.

Navitel Navigator

Navitel GPS Nawigacja

Navitel GPS NawigacjaNavitel Mapy GPS

Navitel to bardzo interesująca, płatna nawigacja (z kilkudniowym, darmowym okresem testowym). Wyróżnia się sporą liczbą różnorodnych ustawień oraz bardzo funkcjonalnym, rozbudowanym, a przy tym wciąż całkiem przejrzystym interfejsem. Na mapie znajdziemy wszystkie przydatne informacje. Jest asystent pasa ruchu, ograniczenia prędkości na danej drodze, aktualna szybkość pojazdu, widok 2D i 3D, informacje o ruchu drogowym, wyraźne strzałki oraz czytelnie zaznaczona trasa, mnóstwo różnorodnych ikon hoteli, stacji paliwo, sklepów, restauracji itp, a nawet prognoza pogody w na danym obszarze. Nawigacja działa również w trybie offline i może prowadzić przez punkty pośrednie.

Komentarze

12
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tytuł: Najlepsze darmowe nawigacje na Androida.
  Ostatni akapit: Navitel to bardzo interesująca, płatna nawigacja (z kilkudniowym, darmowym okresem testowym).
  Co to za szopka? Tytuły to ktoś inny Wam klepie czy jak? Żeby takie babole robić...
 • avatar
  Sygic jest płatny, Navitel też więc jakie to darmowe nawigacje?
 • avatar
  W laptopie Google maps na telefonie "Maps.me" a na tablecie który służy jako nawigacja samochodowa "Mapy offline i nawigacja". Nic więcej mi nie trzeba.
 • avatar
  Nie ma to jak rzetelność. Waze posiada własną, ogólnoświatową mapę, tworzoną przez lokalne społeczności. Zapewnia jej to niezwykła aktualność. Poprawcie swój artykuł.
 • avatar
  Copilot.

  Mapa powinna być off-line bo nie wszędzie jest zasięg a w miejscu, gdzie naprawdę potrzeba mapy (na jakimś zadupiu) z reguły go nie ma.
 • avatar
  Sygic na razie się sprawdza wyśmienicie. Online czy offline, żadnych problemów przez rok czasu nie miałem. Kupiłem wersję płatna na Europę z traffic, sam traffic uratował mi kilka razy tyłek.
 • avatar
  Dotychczas Sygic za granicą, Google Maps w Polsce. Z racji że pakiet danych za granicą coraz tańszy to pewnie i Google Maps też będą używane przeze mnie za granicą. Here Maps to nieporozumienie, swego czasu gdy był duży most w Warszawie zamknięty to ona uparcie przez cały czas remontu prowadziła przez niego...
 • avatar
  Najlepsza jaką testowałem i od lat używam to MapFactor Navigation.
 • avatar
  Bzdury tu piszecie. Waze ma swoje mapy, aktualniejsze niż Google. Trzy lata jeżdżę tylko z Waze nie myślę o innej nawigacji.
 • avatar
  HERE WeGo kieruje po chodnikach
 • avatar
  Ehhh...
  No to tak...
  Mapy Google Maps od dłuższego czasu są rozwijane przez google, ale za podstawę robią tu (mówimy o EU) mapy TeleAtlasu (TomTom) kupione dobrych lat temu. Dokładnością często przegrywają z Open Street Maps. Chociażby z racji, że OSM ma dużo większą bazę edytorów.
  Waze nie ma swoich map. Bazuje na mapach Open Street Map (Tak samo jak Yanosik i wiele innych)
  Waze dzieli z Google maps warstwę ruchu drogowego (korki), bazę adresową i (od niedawna) informacje o zdarzeniach drogowych.
  Mapy OSM nie wspierają asystenta pasa ruchu, to i w Waze, czy Yanosiku ich nie będzie.
  Mapy here bazują na mapach Garmina-Navteqa. Mapy te są tworzone bardziej z myślą o kierowcach zawodowych i pojazdach autonomicznych (Google maps i waze są bezużyteczne dla kierowcy TIR'a)
  Podobnie Mapy TeleAtlasu (TomTom)
  Mamy na rynku również takie aplikacje jak Automapa czy NaviExpert, ale siła tych aplikacji kończy się wraz z Polską granicą.
  Do nawigacji po mieście Waze jest praktycznie nie do pobicia.
  Do nawigacji na dłuższych dystansach wygrywa Here (Chociażby mapami offline)