Laptopy

Vaio CW: klawiatura, touchpad, komfort pracy

przeczytasz w 2 min.

Z notebookiem pracuje się komfortowo i dotyczy to zarówno klawiatury, jak i touchpada. Do klawiatury trzeba się jednak nieco przyzwyczaić, ponieważ to typowa "tabliczka czekolady". :-) Pozwalam sobie tak nazywać klawiatury, w których są stosunkowo duże odstępy pomiędzy klawiszami, co sprawia, że każdy klawisz wygląda jak swoista kostka czekolady. Podobne klawiatury znajdziemy choćby w Apple MacBookach i trzeba przyznać, że pracuje się z nimi naprawdę wygodnie.


Klawisze-kosteczki zapewniają wysoki komfort użytkowania

Sony nie stosuje bloku numerycznego w laptopach CW i najprawdopodobniej nie zmieściłyby się nawet wtedy, gdyby klawiatura rozciągała się do krawędzi komputera. Klawisze umieszczone w najwyższym rządku, czyli od [Esc] do [Delete], są dość małe, ale w niczym to nie przeszkadza. Cieszy za to fakt, że [Backspace], obydwa [Shift] oraz [Enter] są odpowiednio duże.


Klawiatura ma dobry układ klawiszy

Jedyną wadą klawiatury laptopa CW są małe klawisze [Alt]. Mowa tutaj przede wszystkim o prawym klawiszu, który jest konieczny do wstukiwania polskich znaków diakrytycznych. Szkoda, że podczas projektowania komputerów Sony nie bierze pod uwagę, że Vaio są sprzedawane także w krajach, gdzie użytkownik stosuje "ogonki" i nie pisze wyłącznie w języku angielskim, kiedy to wielkość klawiszy [Alt] nie ma znaczenia. Ostatecznie, jeśli nie masz dużych dłoni, nie powinieneś narzekać. Jeśli masz, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość - przynajmniej przez pierwsze dni użytkowania.

Poza tym klawisze pracują miękko i cicho. Z całą pewnością można uznać, że klawiatura CW jest wygodna.


Touchpad jest wygodny w obsłudze

Równie dobrze wypada touchpad, który obsługuje gesty dłoni. Ma chropowatą i wystarczająco dużą powierzchnię oraz dwa oddzielne przyciski, które działają bez zarzutu. Touchpad obsługuje podstawowe gesty, takie jak przybliżanie, oddalanie czy obracanie. Korzysta się z niego przyjemnie, ponieważ jest odpowiednio duży - niektóre netbooki również obsługują gesty, ale nierzadko trudno z nich korzystać, bo instalowane w nich touchpady są zwyczajnie za małe.

Touchpad z Sony Vaio CW nie zachęca do korzystania z zewnętrznej myszy.