Laptopy

Vaio CW: obraz i dźwięk, hałas

przeczytasz w 2 min.

Sony deklaruje, że stosowana w ekranach technologia X-black to jasne i ostre obrazy, które wyglądają naturalnie, jak również żywe kolory i mniej odblasków, co pozwala na wygodne korzystanie z komputera na zewnątrz. X-black to także szersze kąty widzenia i fakt, że przed ekranami tego typu oczy użytkownika mniej się męczą. Czy na pewno tak jest?

Z przykrością stwierdzamy, że ekrany laptopów Sony są gorsze niż dawniej. Pod koniec 2008 r. testowaliśmy laptopa Vaio z rewelacyjnym wyświetlaczem, ale tym razem nie możemy wystawić takiej samej opinii. Kilka zalet X-black pozostało, inne z biegiem czasu po prostu się rozpłynęły.

Mocnymi stronami ekranu notebooka Vaio CW są szerokie kąty widzenia i rzeczywiście mniej odblaskowa matryca, dzięki czemu można używać komputera na świeżym powietrzu. Oczy również nie męczą się przed ekranem, ale na dobrą sprawę ta cecha dotyczy większości nowszych paneli LCD instalowanych w laptopach i Sony nie może twierdzić, że technologia X-black wnosi tutaj coś niedostępnego dla produktów konkurencji. Zadowalająca jest także jasność.

Do wad z całą pewnością trzeba zaliczyć brak żywych kolorów, którymi chwali się producent. Odwzorowanie kolorów jest przeciętne i trzeba przyznać, że prezentowane przez ekran barwy są bardziej mleczne niż żywe.

Pomiar kolorymetrem

Krzywa charakterystyki kolorów jest typowa jak na notebooka, za to kiepska jeśli chodzi o ekran X-black. Uzyskany wynik jest porównywalny z tym, jaki miała matryca w o wiele tańszym Acerze Timeline 3810TG. Podobnie rzecz ma się w przypadku przestrzeni barw, czyli zakresu kolorów oferowanych przez matrycę. Jest co najwyżej zadowalająca, nie zaś bardzo dobra, jak w Vaio testowanym rok temu. Jedynie luminacja jest dobra i wynosi 236 cd/m2, gdy ustawimy jasność ekranu na maksimum.

Ekran jest dobrej jakości, ale po technologii X-black oczekiwaliśmy jakości znakomitej. Niestety, wygląda na to, że obecnie X-black można traktować jedynie jako chwyt marketingowy. Matryce stosowane w innych laptopach od dłuższego czasu oferują podobną jakość.

Na koniec informacje o rozdzielczości i przekątnej. Nominalna rozdzielczość to 1366 x 768, więc jakiekolwiek elementy (np. czcionki) są bardzo dobrze widoczne na 14,4-calowym wyświetlaczu i nie ma powodów na narzekań.

Dźwięk i hałas

Głośniki z Vaio CW oferują typową jakość dźwięku - nadają się przede wszystkim do odtwarzania dźwięków systemowych. Do gier, filmów czy słuchania muzyki warto podłączyć słuchawki lub zewnętrzny zestaw z subwooferem. Co ważne, głośniki z Vaio CW są wystarczająco głośne, aby od czasu do czasu obejrzeć jakiś film czy show online, choćby na YouTube.com czy Revision3.com.

Notebook Sony nie jest głośny. Podczas typowego użytkowania jest bezgłośny, natomiast w trakcie gry staje się ledwie słyszalny. To duża zaleta, ponieważ komputer ma przecież dość szybkie komponenty, dzięki czemu nadaje się do grania w nowsze produkcje.