10 najlepszych darmowych komunikatorów internetowych
Oprogramowanie

10 najlepszych darmowych komunikatorów internetowych

przeczytasz w 6 min.

Rozmowy tekstowe, głosowe, a także wideokonferencje. Udostępnianie zdjęć i innych plików. Bez opłat i często bez ograniczeń. Wszystko to dzięki darmowym komunikatorom internetowym.

Komunikatory internetowe cały czas trendy

Komunikatory internetowe towarzyszą nam od dawna. I chociaż nie narzekały na popularność, to ostatnio pojawił się czynnik, który jeszcze bardziej poprawił ich notowania. Oczywiście mowa tutaj o pandemii, przez którą niektórzy woleli, a inni musieli pozostać w domu. Szkoły przeszły na nauczanie online, a wiele firm zdecydowało się odesłać swoich pracowników do pracy zdalnej. To właśnie komunikatory internetowe w dużym stopniu odpowiadały za podtrzymywanie kontaktów formalnych, a także prywatnych, ze znajomymi czy rodziną.

O pandemii i lockdownach aktualnie cicho (trudno mieć pewność, czy za jakiś czas ponownie nie zostaną ogłoszone), ale aplikacje do rozmów online wciąż się przydają. Które najpopularniejsze komunikatory internetowe plasują się jednocześnie w gronie najlepszych, wartych uwagi? W naszym zestawieniu każdy powinien znaleźć propozycję dla siebie. Niezależnie od jej głównego przeznaczenia (praca, komunikacja prywatna) i preferowanej formy (tekst, wideo, a może jedno i drugie).

Najlepsze darmowe komunikatory internetowe

Do pracy, dla znajomych, do gier, komunikatorów jest wiele

Komunikacja z wykorzystaniem sieci internetowej jest jedną z najpopularniejszych form wymiany informacji pomiędzy ludźmi. Bez barier i bez zobowiązań, za to z dużymi możliwościami. Jedną z największych zalet zapewnianych przez darmowe komunikatory jest, jak sugeruje samo ich określenie, brak opłat za prowadzenie rozmów – bez względu na to, czy są to rozmowy tekstowe, głosowe czy wideorozmowy. W tym ostatnim kontekście warto zobaczyć też zestawienie najlepszych programów do wideokonferencji.

Jak już zostało wspomniane, obecnie aplikacje tego typu wykorzystywane są nie tylko w życiu codziennym do komunikacji ze znajomymi lub rodziną, która znajduje się z dala od nas, ale również podczas pracy. I nawet darmowe komunikatory dla firm potrafią znacząco ułatwić przepływ informacji pomiędzy pracownikami, a tym samym przyczynić się do większej wydajność całego zespołu. Warto również nadmienić, że ciekawą podkategorią są też darmowe komunikatory głosowe dedykowane graczom, którzy w dobie popularności rozgrywek online poszukują nie tylko dobrych słuchawek gamingowych, ale też jak najwygodniejszych metod ich wykorzystania do komunikacji z towarzyszami zabawy.

Oto najbardziej godne uwagi, naszym zdaniem, darmowe komunikatory internetowe do pobrania.

  Skype - popularny jako komunikator wideo

  Skype

  Producent:
  Microsoft
  Systemy operacyjne:
  Windows, Linux, Apple Mac OS, Fire OS, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  polska

  Darmowe komunikatory wideo to wciąż to skojarzenie. Lata mijają, konkurencji przybyło, ale Skype to nadal ta propozycja, której na naszej liście zabraknąć nie mogło. Komunikator utożsamiany jest z możliwością prowadzania rozmów głosowych oraz wideokonferencji (także grupowych) i chociaż Microsoft systematycznie stara się go zmieniać, to te funkcje niezmiennie pozostają tu najważniejsze. Rozmowy można nagrywać, a także korzystać podczas ich trwania z opcji rozmycia tła czy ustawiania na nim różnych obrazów. Jest też poczta głosowa, opcja przekierowywania połączeń na smartfona oraz opcja kontaktowania z osobami, które nie mają Skype'a. Po uzyskaniu lokalnego numeru telefonu można połączyć się z użytkownikiem smartfona lub klasycznego telefonu, chociaż tu trzeba liczyć się już z opłatami. Wysyłanie smsów? Również dostępne. Poza tym Skype pozawala na wewnętrzną komunikację tekstową (także w ramach czatów grupowych), udostępnianie zdjęć i filmów czy integrację z Outlookiem. Komunikatora możemy używać na różnego rodzaju urządzeniach m. in. na komputerach i laptopach, konsolach Xbox One, tabletach, smartfonach, a nawet Amazon Alexa i Kindle Fire HD. Także w przeglądarce, bez instalowania aplikacji.

  Microsoft Teams - komunikator dla pracujących w grupach

  Microsoft Teams

  Producent:
  Microsoft
  Systemy operacyjne:
  Windows, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  polska

  Jak jednoznacznie sugeruje nazwa, Microsoft Teams to druga obok Skype'a aplikacja rozwijana przez firmę z Redmond. W tym przypadku mowa o komunikatorze, który powstał z myślą o pracujących w zespołach w celu zwiększenia ich produktywności i ułatwienia wymiany informacji. Chociaż na starcie dostęp do Microsoft Teams mieli jedynie abonenci Office’a 365, z czasem udostępniono także darmową wersję i wielu użytkowników szybko przekonało się do niej przesiadając się chociażby ze Slacka. Pozwala na grupowe oraz indywidualne połączenia audio i wideo, komunikację tekstową czy przesyłanie plików, wszystko na czatach prywatnych lub grupowych. Znaleźć można tu również opcję udostępniania ekranu, Microsoft Teams posiada także internetowe wersje programów Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Maksymalna liczba użytkowników dla darmowej wersji to 300 (czat może trwać przez maksymalnie 30 godzin pod rząd), przewidziana została także opcja zaproszenia gościa. Wśród zapowiadanych nowości są między innymi błyskawiczne ankiety.

  Polecamy nasz artykuł z poradami, jak skonfigurować Microsoft Teams i prowadzić ciekawsze wideokonferencje.

  Facebook Messenger - nie tylko dla facebookowiczów

  Facebook Messenger

  Producent:
  Meta Platforms
  Systemy operacyjne:
  Windows, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  polska

  Król darmowych komunikatorów internetowych. Zwłaszcza na polskim rynku jest to pozycja, która wielu osobom przychodzi tutaj na myśl w pierwszej kolejności. Nawet jeśli sami nie korzystacie to zapewne znacie osoby, które nie potrafią się z nim rozstać, nawet mimo usilnych starań i namawiania do konkurencyjnych rozwiązań. Swojego czasu producent zdecydował się oddzielić komunikator od głównej aplikacji Facebook i ostatecznie chyba wyszło to na dobre. Messenger służy przede wszystkim do kontaktów ze znajomymi (pojedynczo lub w grupach) i przesyłania wiadomości testowych (z informacją, czy zostały odczytane), którą można wzbogacać o ogrom GIF-ów czy ikon emoji. Można też skorzystać z opcji przesyłania plików, wiadomości głosowych oraz wideorozmów czy opcji udostępniania lokalizacji. Aplikacja nie ogranicza się do listy obejmującej darmowe komunikatory na telefon, można korzystać z niej także na PC czy laptopie. Chociaż w ciągu kilku lat producent zdawał się mieć kilka wizji rozwoju aplikacji, ostatnio wszystko zdaje się iść już w jednym kierunku. Wśród ostatnich nowości najwięcej uwagi skupiał ciemny motyw oraz rozszerzone funkcje wiadomości głosowych.

  Viber - praktyczny komunikator głosowy

  Viber

  Producent:
  Viber Media
  Systemy operacyjne:
  Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  angielska

  Jeśli komukolwiek z jakichś powodów nie odpowiada Skype lub WhatsApp, za solidną alternatywę uchodzić może Viber. A skoro tak to i w tym przypadku można nastawiać się na możliwość komunikacji w ramach połączeń głosowych oraz wideorozmów. Lista funkcji jest jednak znacznie dłuższa i obejmuje także komunikację tekstową (przy wsparciu naklejek i GIF-ów), przesyłanie zdjęć oraz notatek głosowych i materiałów wideo. Także tutaj komunikowanie się z innymi użytkownikami aplikacji jest darmowe, płaci się dopiero w przypadku połączeń na numery komórkowe. Viber w wersjach mobilnych ma bardzo intuicyjny interfejs, mocno przypomina on interfejs współczesnych smartfonów.

  TeamSpeak - wygodny komunikator dla graczy

  TeamSpeak

  Producent:
  TeamSpeak Systems, Inc.
  Systemy operacyjne:
  Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  polska

  Poza komunikatorami dedykowanymi zastosowaniom w pracy czy umożliwiającymi pozostawanie w kontakcie z rodziną i znajomymi wyróżnić trzeba także darmowe komunikatory głosowe do gier, które przydają się im się podczas rozgrywek sieciowych. Bazujący na architekturze klient-serwer, TeamSpeak to w tym kontekście jedna z najlepszych propozycji, zarówno pod względem funkcjonalności jak i poprawności działania. Umożliwia prowadzenie rozmów w formie grupowego czatu (w darmowej wersji liczba osób jest ograniczona), przy rozbudowanym systemie nadawania uprawnień oraz opcjach regulacji jakości dźwięku. Można też przesyłać wiadomości i pliki (bezpośrednio lub ramach czatu grupowego). Możliwe jest skorzystanie z szyfrowania AES wszystkich danych na serwerze lub poszczególnych kanałów. Stosowna nakładka gwarantuje szybki dostęp do podstawowych opcji (np. regulacji głośności, listy uczestników rozmowy czy powiadomień), w związku z czym można skupić się na rozgrywce. Trzeba też wspomnieć, że twórcy dają dostęp do naprawdę wielu dodatków pozwalających na personalizację komunikatora.

  Discord - komunikator dla wymagających graczy

  Discord

  Producent:
  Discord Inc.
  Systemy operacyjne:
  Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  polska

  Jeśli nie TeamSpeak, to być może Discord? To również komunikator dla graczy, którego twórcy nie boją się otwartej rywalizacji z wymienionym konkurentem. Jasno podkreślają, iż mają do zaoferowania więcej za mniej. Co do wydatków wypada się zgodzić, Discord jest bowiem całkowicie darmowy w pełnej funkcjonalności (nie trzeba opłacać serwerów dla większej liczby graczy). Poza tym podstawowe funkcje wyglądają podobnie, również za pomocą Discord można prowadzić rozmowy głosowe, a także przesyłać wiadomości i pliki. I tu nie brakuje opcji nadawania uprawnień czy prezentowania najważniejszych informacji w trakcie rozgrywki. Niedostępną w przywoływanym konkurencie opcją długo była za to integracja komunikatora z YouTube Gaming oraz Twitch, a nie ulega wątpliwości, że fani gier zaglądają tam dość często. Również sam Discord nie narzeka na brak popularności. Twórcy chwalą się, że dzienne korzysta z niego kilkanaście milionów graczy.

  Google Meet - rozmowy online bez instalacji

  Google Meet

  Producent:
  Google
  Systemy operacyjne:
  Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  polska

  Spadkobierca po Hangouts Meet, Google Meet to chyba jeden z największych beneficjentów przywoływanej we wstępie pandemii. Wiele osób zostało zachęconych lub zmuszonych to zainteresowania się tym komunikatorem i przynajmniej część z nich szybko stwierdziła, że nie jest taki zły. Ba, są i tacy, którzy bardzo go sobie cenią. I w sumie trudno się dziwić. Google Meet to pozycja dedykowana głównie do rozmów wideo, na spotkanie można zaprosić (w interesującej nas tu darmowej wersji) maksymalnie 100 osób. Nie brakuje czatu, a więc można dzielić się plikami czy linkami z resztą uczestników. Przewidziane zostały także opcje Udostępnianie ekranu oraz Napisy na żywo. Esteci mogą natomiast docenić Dostosowanie układu czy możliwość rozmycia lub zmiany tła. Google Meet działa także w przeglądarce internetowej.

  WhatsApp - wielofunkcyjny komunikator internetowy

  WhatsApp

  Producent:
  Meta Platforms
  Systemy operacyjne:
  Windows, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  polska

  Kolejny z bardzo popularnych, a zarazem lubianych komunikatorów. Niewtajemniczeni mogą nie wiedzieć, że już od paru ładnych lat WhatsApp należy do Facebooka (a w zasadzie od niedawna do Meta Platforms), szczególnie się z tym nigdy nie afiszowano. Początkowo WhatsApp koncentrował się na wiadomościach tekstowych, ale rosnąca funkcjonalność doprowadziła swojego czasu (konkretnie w 2016 roku) do pojawienia się opcji wideorozmów i od tego momentu komunikator zaczął mocno atakować Skype'a. Rozmowy tekstowe można prowadzić także w czatach grupowych (na ponad 200 osób) i przesyłać nie tylko tekst, ale też zdjęcia, wideo oraz dokumenty (do 100 MB). WhatsApp zapewnia łatwą obsługę dzięki integracji z książką adresową na smartfonie, posiada też opcję udostępniania lokalizacji i opcję synchronizacji czatów pomiędzy urządzeniami mobilnymi i komputerem.

  Signal - bezpieczny komunikator

  Signal

  Producent:
  Open Whisper Systems
  Systemy operacyjne:
  Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  polska

  Signal komunikator wypłynął na szersze wody dzięki wzmiance na jego temat, o jaką pokusił się Edward Snowden. Jeszcze większe wzięcie ma od momentu, w którym Facebook/Meta zaczął kombinować z zasadami polityki prywatności czym zniechęcił do swoich produktów pewne grono użytkowników. Bo Signal to komunikator, który od początku reklamowany był jako jedyna rozsądna opcja dla osób ceniących swoją prywatność. Debiutował jako propozycja na urządzenia mobilne, z czasem lista platform znacząco się rozszerzyła. Funkcjonalność nie zaskakuje, Signal pozwala na wideorozmowy, rozmowy głosowe oraz przesyłanie wiadomości. Signal wykorzystuje szyfrowanie end-to-end, ma też opcję pozwalającą ustawić czas, po którym historia czatów zostanie bezpowrotnie usunięta.

  Telegram - szybki i lekki komunikator

  Telegram

  Producent:
  Telegram FZ-LLC
  Systemy operacyjne:
  Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS
  Wersja językowa:
  polska

  Telegram też przejął część odpływających od produktów Facebooka/Mety, ale ostatnio jest o nim głośno także z powodu trwającej na wschodzie wojny. Tak, to rosyjski komunikator (założył go Pavel Durov), natomiast nie widać jego wielkiego bojkotu. Ba, nawet sami Ukraińcy się do tego nie garną. Aktualnie Telegram ma już 700 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Jego twórcy od samego początku akcentowali, iż nastawiają się na prostotę, szybkość działania oraz bezpieczeństwo. Telegram oparty na chmurze pozwala przesyłać nie tylko tekst, ale również zdjęcia, filmy i różnego rodzaju pliki (w tym doc, zip i mp3) o wadze nawet 2 GB czy notatki głosowe. Możliwe jest tutaj tworzenie grup składających się nawet z 20 000 osób, a także ustawienie polecenia usuwania wiadomości po określonym czasie. Oczywiście nie zabrakło szyfrowania, a także synchronizacji (co ważne, bardzo sprawnej) pomiędzy kompatybilnymi urządzeniami, na których użytkownik korzysta z komunikatora. Można skorzystać nawet z opcji połączeń głosowych, ale pod tym kątem nieco lepiej wypadając inne z omawianych tu propozycji. Telegram, podobnie jak Facebook Messenger, skupia się na słowie pisanym. Chociaż jest obecnie znacznie bardziej rozbudowany niż w początkowym okresie swojego istnienia, wciąż pozostaje szybkim komunikatorem.

  Wasz ulubiony komunikator za free?

  A z jakich komunikatorów Wy korzystacie? Dajcie znać w komentarzach.

  Komentarze

  8
  Zaloguj się, aby skomentować
  avatar
  Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
   madnessmilo
   4
   Dobre jest to, że telegram często jest źródłem informacji odnośnie sytuacji na Ukrainie a jest rosyjski... taka tam ciekawostka.
   • avatar
    _taurus_
    3
    szczerze jeszcze signal i teams sie nada reszta to aplikacje szpiegujace nie komunikatory...
    • avatar
     develoop
     0
     Tylko Signal.
     • avatar
      assistant
      0
      Wszyscy boją się szpiegowania.
      Rozumiem jeśli macie w smartfonach tajemnice państwowe albo miliardy.
      Ja mam w d... czy mnie szpieguje. Dowie się co mam na obiad ?
      • avatar
       que_pasa
       -4
       Zamiast zrobić rzetelne porównanie po funkcjonalnościach to po prostu lista.
       • avatar
        digitmaster
        0
        Do komunikacji ze znajomymi - Signal i IRC
        Do pracy Psi oraz Slack
        • avatar
         Wroobelek
         0
         Przede wszystkim Signal na fonie i PC. Mam również WhatsApp i Messenger, ale używam ich w ostateczności - tylko wtedy, gdy rozmówca nie ma Signala.