Gry

2001 - Max Payne

przeczytasz w 1 min.
 
• Gatunek: akcja
Premiera: 23.07.2001
Oceny w sieci: 8,9/10
* wg gamerankings.com
 

Max Payne to pełna dynamizmu gra TPS, osadzona w mrocznym, ponurym i  przytłaczającym świecie pełnym przemocy i psychodelicznych wizji. Wcielamy się w rolę tytułowego Maksa, który został oskarżony o zabójstwo własnego szefa. Tym samym jest on ścigany przez wszystkie możliwe służby specjalne.


W Max Payne osadzono kilka wątków. Jednym z nich jest wymordowanie rodziny głównego bohatera. Max próbuje nie tylko udowodnić, że to nie on stoi za morderstwem szefa, ale także chce pomścić śmierć bliskich mu osób. Akcja prowadzona jest w bardzo filmowy sposób.

Nie trudno zauważyć też motywy znane z takich filmów jak Matrix. Efektowne rzuty z bronią w ręku przy zwolnionym czasie są tutaj na porządku dziennym. W ręce głównego bohatera oddano pokaźną ilość realistycznie odwzorowanych broni – od Beretty po granatnik M79.

Max Payne zachwycała przepiękną, jak na tamte czasy, oprawą graficzną. Autorski silnik Remedy mógł wygenerować wiernie odwzorowane scenerie z efektownym oświetleniem, a także płynne i realistyczne animacje zarówno twarzy, jak i samych elementów otoczenia. Na brawa zasługują także świetnie zrealizowane przerywniki, stylizowane na klimatyczny komiks kryminalny. Takie smaczki dodają całej produkcji klimatu i wciągają gracza na długie godziny.