Routery

Podsumowanie

TP-Link Archer MR200 to doskonały przykład rozwiązania problemu „ostatniej mili” z wykorzystaniem sieci 3G/4G. Oferty internetowe operatorów GSM są coraz bardziej atrakcyjne zarówno cenowo jak i jakościowo, a co za tym idzie wykorzystanie MR200 w sieci domowej staje się idealnym rozwiązaniem. Prostota obsługi routera, wysoka konfigurowalność oraz rozbudowane elementy bezpieczeństwa – to tylko niektóre zalety urządzenia. Również cena nie powinna odstraszać. Szkoda, że producent nie pokusił się o implementację gigabitowego przełącznika sieciowego, który podniósłby wydajność wewnętrznej sieci domowej.

Ocena końcowa:

 • bardzo dobra obsługa sieci komórkowej
 • prostota konfiguracji
 • pomimo ograniczeń przełącznika dobra wydajność sieci WiFi
 • dodatkowy port WAN/LAN (EWAN) dla alternatywnego łącza
 • przełącznik sieciowy 10/100 Mb/s

85%

Może Cię również zainteresować:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ElFi_
  LTE do 150Mbit, WiFi do 300Mbit - OK.

  Lan: 10/100Mbit - czy ktoś tam pomylił lata? Mamy 2016 rok! Żenada.
  7
 • avatar
  ZombaL
  "...Również cena nie powinna odstraszać..." - chyba jednak powinna.
  3
 • avatar
  Fiona
  Niestety ale Kolega powyżej ma rację, też mam uraz do tej firmy po zakupie ich produktu - nigdy więcej.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Za pewne za chwilę dostanę bana, bo tak załatwia się sprawy na Benchmarku, kiedy obraża się sponsorów strategicznych :)

  Ale serio benchmark ... ??
  Czy Wy już serio nie macie czego opisywać?
  TP-LINK to największe "ścierwo" wśród urządzeń pseudo sieciowych - dorobili się kasiory na taniźnie jako chiński producent i teraz próbują forsować rynek premium tymi samymi szajsami.

  Raz dałem się omamić i nigdy więcej!
  Tak samo jest z produktami "Szajsunga" - niby dobre, ale chyba nie do końca. Jeżeli te marki chcą być postrzegane jako sprzęt z klasą i niezawodny, niech przez co najmniej 20 lat produkują jak Sony czy Panasonic (nie wspomnę o producentach Premium) produkty, których nie postarza się celowo, niech pracują po 5, 10 lat bez awarii jak stare TV Sony, Panasonic, JVC to pogadamy.

  Wracając do tematu TP-Linka - produkty tej firmy głupieją po około roku użytkowania, a po okresie gwarancji umierają śmiercią tragiczną, bez szans na reanimacje.

  Asus, Linksys no i Cisco, pomimo kilku wtop od czasu do czasu, produkuje sprzęty, które stawiasz, konfigurujesz, zapominasz. TP-Link nie daje tego komfortu, więc sorry - but no f***ing way :)))

  I tym miłym akcentem pozdrawiam funboyów chińskiej tanizny :)
  -4
 • avatar
  kokosnh
  Ja mam połączenie mieszane, prawie całość leci po światłowodzie orange, ale końcowe mam na miedziakach.
  Czyli te 20Mb/s i znośne opóźnienia ok 30ms.
 • avatar
  tazik21
  Jak dobrze, że mam GPon.
 • avatar
  Konto usunięte
  ulubionym zajęciem tplinka jest porzucanie wsparcia dla produkowanych przez siebie gratów. dlatego nie widzę sensu by wywalać 600 złociszy na tego typu sprzęt.

  funkcjonalnie jest ok. przełącznik 10/100 to wada? dobre żarty. po tym cały LTE i tak więcej nie wydusi. A jak komuś mało transferu pomiędzy kompami, to w sklepach są po góra 50pln małe switche gigabit.

  ja widzę 2 inne wady (10/100 nie jest tu wadą):
  1. zawyżona cena
  2. producent chętnie porzuca wsparcie i nie dostarcza aktualizacji
 • avatar
  bendyz
  100Mbps switch w dzisiejszych routerach to porażka totalna. Szczególnie w sprzęcie za >300zł. Gdzie do tego NAS podłączyć? To sieć bezprzewodowa ma być ograniczeniem, a nie przewodowa. Mój TP-LINK 1043ND z przed ~5-6 lat posiada 1Gbps switch a kosztował wtedy 200zł. Nie wyobrażam sobie zakupu czegoś takiego. Obecnie mam podłączony router LTE do tego mojego "starocia" i mam lepsze transfery w całym domu niż wy na tym czymś - realnie ponad 100mbps w LAN-WLAN.
 • avatar
  Coperfield
  A sieć VDSL2 dalej nieobsługiwana. Szkoda gadać tak jak szkoda siana na ten szajs.
 • avatar
  Konto usunięte
  AirCard 785 mały przenośny na sieci Plus wyciąga mi 68Mb/s i 45Mb/s uplink. Więc ten wynik to 'bida z nędzą'. To samo brak 1Gbit Ethernetu - chyba bym NAS'a nie wiem do czego miał podpinać. Najśmieszniejsze że ... mam Tp-Linka WDR3600 z 1Gbit Lan'em. Jak za 220 PLN teraz nie jest źle.
  AirCard robi mi za zapasową sieć, a Router Wi-Fi śmiga sobie na bieżącej sieci. I sumując i tak wychodzi lepiej, bo razem 720 a router Mi-Fi mogę wziąć ze sobą i działa 10h na baterii (o prędkości nie wspominając nawet). Testowałem laptopy na kartach sierra-wireless i Toshibka wyciągała 95Mb/s downlink z Plusa, więc jak na ten router stacjonarny - to słabo.