Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH - skromny, a wypaśny
Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH - skromny, a wypaśny

przeczytasz w 4 min.

Testujemy Vestfrost VP-A1M30WH - inteligentny oczyszczacz powietrza, który jest wyposażony nie tylko w jonizator, ale i odkażanie przez UV-C. Jest przyjemny dla oka i obsługiwany również przez aplikację. To wszystko sprawia, że korci mnie jego zakup...

ocena redakcji:
 • 4,6/5

Jak wszystkie inne nowoczesne urządzenia, również oczyszczacze powietrza wciąż ewoluują. Dziś nikogo już nie dziwi obsługa przez aplikację w smartfonie, czy obecność jonizatora powietrza, jak w testowanym przez nas Sharp KC-A50EU. Pora więc na kolejną nowinkę - dodatkowe odkażanie filtrowanego powietrza przez światło ultrafioletowe (UV-C). Przy okazji zajrzyjcie do naszego zestawienia polecanych oczyszczaczy powietrza - to dobry moment na zakup, bo ceny nie są tak wysokie jak w okresie kiedy sprzęt tego typu cieszy się największą popularnością (czyli jesień czy początek zimy).

Tak się składa, że do naszej redakcji zawitał oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH, który został wyposażony w cały zestaw sprzętowych nowinek - w tym diody UV-C LED.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH - nie tylko jonizator, ale i UV-C

Vestfrost VP-A1M30WH ma przyjemny dla oka design

Vestfrost VP-A1M30WH - cena

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH można obecnie kupić w cenie 999 złotych. Ze względu na bogate wyposażenie, nie jest cena specjalnie wygórowana.

Vestfrost VP-A1M30WH - obsługa nie jest skomplikowana

Vestfrost VP-A1M30WH - najważniejsze cechy

 • wyposażenie w jonizator powietrza (Plasma ION) oraz UV-C LED
 • oczyszczanie pasywne (filtry) i aktywne (jonizator plazmowy i UV-C LED)
 • potrójny system filtrów (filtr wstępny, węglowy i HEPA) 
 • prosta obsługa przez panel sterowania
 • wbudowane Wi-Fi i obsługa przez aplikację
 • niewielkie wymiary i estetyczny wygląd

Jak działa technologia Plasma ION?

To emisja jonów dodatnich i ujemnych, uwalnianych się do pomieszczenia wraz z oczyszczonym powietrzem. Jony neutralizują zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu oraz te przylegające do powierzchni (ściany, podłoga) i tkanin (zasłony, dywan).

Vestfrost VP-A1M30WH - specyfikacja techniczna

ModelVestfrost VP-A1M30WH
Rodzajoczyszczacz powietrza z jonizatorem plazmowym i UV-C LED
Filtry / czujnikiwstępny, węglowy i HEPA H13 / kurzu
Możliwość ręcznego włączenia jonizatora/odkażania UV-Ctak/tylko przez aplikację
Głośność pracy (dB)17/39/48 (w zależności od wybranego trybu pracy)
Zalecana powierzchnia do oczyszczaniado 42 m2
Wymiary (szer. x gł. x wys.) w mm352 x 494 x 220
Waga5,8 kg
DodatkowoWskaźnik PM 2,5, blokada rodzicielska, tryb nocny
Pobór mocy (W)do 38 watów
Wi-Fi / obsługa przez aplikacjęTak (Tuya Smart)

Generalnie urządzenie ma wszystko, co powinien mieć nowoczesny oczyszczacz powietrza - a nawet więcej. A mowa oczywiście o odkażaniu światłem ultrafioletowym. Światło UV-C skutecznie usuwa różne patogeny i niszczy te,  które przedostały się przez system filtrów. Diody pobierają minimalne ilości energii i mają zerową emisję ozonu. A gdzie znajdują się owe diody emitujące światło ultrafioletowe? Wewnątrz. Odkażają one nie tylko powierznię filtra, ale i przepływające powietrze.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, że urządzenie nie ma typowego czujnika PM 2.5 - jego rolę pełni czujnik kurzu o zwiększonej czułości. Czy to jest istotna wada? Takie rozwiązanie stosują czasem również inni producenci, tak jak choćby Sharp, który przecież jest bardzo znanym producentem doskonałej jakości oczyszczaczy. Takie rozwiązanie ma się równie dobrze sprawdzać przy detekcji cząsteczek pyłów zawieszonych.

Vestfrost VP-A1M30WH - w użytkowaniu

Obsługa urządzenia jest wyjątkowo prosta. Działaniem Vestfrost VP-A1M30WH możemy sterować za pomocą przedniego panelu, lub też aplikacja. Obsługa panelu jest banalnie prosta, ale i aplikacja nie daje większych powodów do narzekań, chociaż możemy tam wykonać nieco więcej czynności.

Vestfrost VP-A1M30WH - przedni panel

Obsługa urządzenia za pomocą panelu jest tak prosta, że nie wymaga nawet zerknięcia do instrukcji - wszystko jest jasne na pierwszy rzut oka. Możemy tu włączać/wyłączać tryb nocny (wolne obroty wentylatora i wygaszenie podświetlenia), ustawiać trzy różne prędkości obrotowe wentylatora (bądź zadowolić się trybem automatycznym), włączać i wyłączać urządzenie (przycisk ten służy również do uruchamiania parowania przez Wi-Fi), włączać i wyłączać jonizator/UV-C (przytrzymanie go przez 5 sekund włącza blokadę rodzicielską) i na koniec ma diodę sygnalizującą konieczność wymiany filtra.

Warto dodać, że po włączeniu funkcji jonizatora i UV-C z panelu, diody ultrafioletowe będą działać przez dwie godziny, a następnie wyłączą się na godzinę. Następnie po każdej godzinie, będą się włączać tylko na pół godziny, a więc nie działają one non stop. Chyba, że ich działaniem będziemy sterować za pomocą aplikacji.

Właśnie - co jeśli chcemy obsługiwać urządzenie przez aplikację? Instrukcja nie wypowiada się na ten temat zbyt szczegółowo. Wymienia się jedynie aplikację Tuya. Szybko okazało się, że pomimo naszych wysiłków automatyczne dodawanie nowego urządzenie nie chce działać. Co robić, jak żyć, jak sparować urządzenie z aplikacją?

 • pamiętaj, że oczyszczacz obsługuje tylko sieci 2,4 GHz
 • zainstaluj na smartfonie aplikację Tuya
 • przytrzymaj przez 5 sekund przycisk włącznika zasilania na oczyszczaczu - powinna pojawić się migająca ikona Wi-Fi
 • w aplikacji kliknij dodawanie nowego produktu, następnie "dodaj ręcznie", "inne urządzenia" i na końcu "Złącze (Wi-Fi)"

Aplikacja podaje nam poziom pyłów zawieszonych nie tylko wewnątrz pomieszczenia gdzie znajduje się oczyszczacz, ale i na zewnątrz. Możemy zdalnie włączać/wyłączać urządzenie, zmieniać tryb z automatycznego na ręczny, czy też regulować poziom prędkości wentylatora.

Co możemy zrobić w aplikacji, a czego nie możemy zrobić za pomocą przycisków przedniego panelu? Na przykład włączyć/wyłączyć diody LED (sterylizacja światłem UV-C) - można to zrobić tylko za pomocą aplikacji.

Vestfrost VP-A1M30WH - wlot powietrza

Z tyłu oczyszczacza znajduje się otwór wlotu powietrza. Po jego otworzeniu otrzymujemy dostęp do filtrów i możemy je łatwo wymienić.

Vestfrost VP-A1M30WH - wymiana filtrów

Tak prezentuje się filtr węglowy, który między innymi usuwa również nieprzyjemne zapachy (filtr dezodoryzujący).

Vestfrost VP-A1M30WH - filtr węglowy

A tak wygląda filtr HEPA - wedle producenta filtry te wraz z UV-C i jonizatorem (Plasma Ion) razem potrafią usunąć nawet 99,97% zanieczyszczeń

Vestfrost VP-A1M30WH - filtr HEPA

Vestfrost VP-A1M30WH - czy warto kupić?

To udana, zgrabna, ciesząca wzrok i nowoczesna konstrukcja. Zastosowano tu nie tylko potrójny system filtrów, ale i jonizatorem wraz z światłem ultrafioletowym (dioda LED o długości fal 200~280 nm),  które dodatkowo unieszkodliwia bakterie w oczyszczanym powietrzu. Nie zabrakło tu Wi-Fi i możliwości obsługi przez aplikację.

Jedyną wadą, do której można się przyczepić to brak czujnika pyłów zawieszonych, a zastąpiono go po prostu zwiększając czułość czujnika kurzu. Wskaźnik na przednim panelu wskazuje nam poziom PM 2.5, więc zakładam, że firma z takim stażem zna się na rzeczy. Czy warto kupić oczyszczacz Vestfrost VP-A1M30WH? Powiem tak - osobiście jestem zainteresowany..

Nie będę ukrywał, że oczyszczacz Vestfrost naprawdę przypadł mi do gustu. Jest niewielki, zgrabny i obsługiwany przez Wi-Fi. Oprócz systemu filtrów jest tu również nie tylko jonizator powietrza, ale usuwanie bakterii przy pomocy światła ultrafioletowego (UV-C). To nowoczesna i rozsądnie wyceniona konstrukcja - czyli na poziomie tysiąca złotych (999 złotych). Jasne, można kupić przyzwoite oczyszczacze taniej, ale... nie tak dobrze wyposażone. 

Vestfrost VP-A1M30WH - ocena

 • świetnie wyposażony oczyszczacz powietrza w cenie do 1000 złotych
 • system potrójnych filtrów (wstępny, HEPA i węglowy)
 • jonizator i odkażanie światłem ultrafioletowym (UV-C LED)
 • Wi-Fi i obsługa przez aplikację
 • prosty w obsłudze panel sterowania
 • ciekawy i estetyczny wygląd
 • tryb pracy nocnej (cicha praca i wyłączenie podświetlenia)
 • małe problemy ze sparowaniem urządzenia z aplikacją
 • brak typowego czujnika PM 2.5 - jego rolę pełni czujnik kurzu wysokiej rozdzielczości

92% 4,6/5

Dobry Produkt benchmark.plSuper Opłacalność benchmark.pl

Może Cię również zainteresować:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Elomin
  6
  za połowę tej ceny można kupić oczyszczacz z tymi samymi funkcjami, gdzie filtry nie kosztują pod 4 stówki bo tam gdzie widnieje cena 250 to nima, a wifi w czymś co ma działać w pełni automatycznie i bezobsługowo jest całkowicie bezzasadne tylko eter zaśmieca niepotrzebnie
  • avatar
   bench
   2
   Nie doczytałem się: kto jest producentem i jaki to kraj ?
   • avatar
    taki jeden
    2
    Prawie 1000 cebulionów i bez czujnika PM 2,5. Trochę słabo. Xiaomi lepsze!
    • avatar
     fungate
     1
     W sumie wszystko fajnie. Jest tylko małe "ale"... kupi się jakiś mało popularny model sprzętu AGD (niekoniecznie musi to być akurat oczyszczacz powietrza) a potem trzeba się naszukać części na wymianę albo kupić nowy sprzęt.
     • avatar
      Mario2k
      -1
      Po zakupie oczyszczacza powietrza nie wyobrażam sobie życia bez tego sprzętu . W kompie obok którego stoi znacznie mniej kurzu , na biurku też . Sprzet rewelacyjny.
      • avatar
       bomber2
       0
       W sumie nawet ciekawy temat, może jakiś test większy zrobić? Jaki dobry do jakiej ceny?
       • avatar
        marktom
        0
        Mam w domu podobny oczyszczacz i w połączeniu z Roombą całkiem fajnie czyści powietrze. Widać to też po meblach, że tego kurzu jest mniej.
        • avatar
         Wanda35
         0
         Przyjemny dla oka? Zobaczcie Aria od Mateko jaki jest atrakcyjny z wyglądu ( a przy tym nie ustępuje funkcjonalnością). To dopiero atrakcyjny dla oka oczyszczacz :D
         • avatar
          FiltryPlus
          0
          Oczyszczacz powietrza bez wątpienia jest urządzeniem, które na stałe powinno zagościć w naszych domach. Jego używanie jest wskazane przez cały rok, szczególnie jeżeli dodatkowo odczuwamy alergie sezonowe. Pamiętajmy jednak o regularnej wymianie filtrów, ponieważ bez tego jego skuteczność będzie znikoma