Oprogramowanie

Tryb XP

przeczytasz w 2 min.

Tryb XP to coś, co może spodobać się zwolennikom systemu Windows XP. Co ważne, nie jest to jakiś motyw graficzny, który zmienia Windows 7 w XP - tryb XP pozwala uruchamiać programy działające w środowisku XP, które z jakiegoś powodu nie są kompatybilne z "siódemką".

Tryb XP trzeba pobrać ze stron Microsoftu

Niestety, tylko edycje Professional, Ultimate i Enterprise oferują tryb XP - nie znajdziemy go w wersji Home Premium, która bez wątpienia stanie się bardzo popularna wśród użytkowników. Trzeba jednak pamiętać, ze tryb XP został zaprojektowany specjalnie dla małych i średnich firm, aby ułatwić im proces migracji na Windows 7 przez zapewnienie dodatkowej zgodności ze starszymi aplikacjami biurowymi. Użytkownicy edycji Home Premium mają na ogół wystarczająco wydajne komputery oraz nowsze aplikacje. Według Microsoftu nie potrzebują tej funkcji.

Windows 7 nie oferuje trybu XP domyślnie - trzeba go pobrać ze stron Microsoftu, wraz z Windows Virtual PC (łącznie ok. 450 MB). Ponadto komputer musi być wyposażony w procesor Intela lub AMD oferujący wirtualizację (Intel Virtualization Technology lub odpowiednik AMD-V) - w przeciwnym razie tryb XP nie będzie działać.

Kiedy już pobierzesz tryb XP, jego instalacja i konfiguracja jest bardzo prosta i sprowadza się do kilku kliknięć. Później otrzymasz wirtualną wersję XP, w której będziesz mógł uruchamiać starsze programy, jakie nie doczekały się wersji współpracującej z Windows 7.

Z jednej strony to dobrze, że Microsoft wprowadził tryb XP w "siódemce", z drugiej - jego wymagania mogą okazać się dla niektórych użytkowników za wysokie. Jeśli twój komputer jest dość stary, istnieje duża szansa, że nie będzie spełniał wymagań trybu XP.

Możliwości trybu XP

Kiedy uruchomisz tryb XP, spodoba ci się to, co zobaczysz. Nie powinieneś również narzekać na brak funkcji - Microsoft pozwala na wiele. Dla przykładu, możesz używać drukarki w obu systemach, możesz też wycinać czy kopiować dane pomiędzy nimi, czy też uruchamiać wiele urządzeń komunikujących się z komputerem poprzez USB.

W trybie pełnoekranowym tryb XP oferuje u góry niewielki pasek narzędziowy, który zapewnia dostęp do wybranych funkcji Virtual PC

Po instalacji Tryb XP będzie dostępny w menu Start w sekcji Wszystkie programy. Możesz go uruchomić w trybie pełnoekranowym i od razu rozpoznasz znany od dawna interfejs.