Oprogramowanie

Podsumowanie: czy warto wybrać Windows 7?

przeczytasz w 1 min.

Windows 7 to bardzo dobry system operacyjny. Jeśli twój komputer jest na tyle wydajny, że spełnia wymagania Windows Visty, wybierz Windows 7. Jeśli jest za wolny na Vistę, "siódemka" będzie działać tylko nieco lepiej niż Vista. Choć nie zaprezentowaliśmy wam jeszcze wyników testów wydajności (nasz kolega redakcyjny pracuje nad nimi wręcz nieustannie!), wyjawię już teraz, że Windows 7 jest szybszy od Visty, ale nieznacznie. Biorąc jednak pod uwagę, że trafia na rynek 2 lata po premierze Visty, jego wymagania sprzętowe są jak najbardziej w porządku.

 Windows VistaWindows 7
Wymagania minimalne- Procesor: 1 GHz
- RAM: 1 GB (32-bit), 2 GB (64-bit)
- Karta graficzna 128 MB obsługująca DirectX 9
- Dysk: 20 GB (32-bit), 40 GB (64-bit)
 
- Procesor: 1 GHz
- RAM: 1 GB (32-bit), 2 GB (64-bit)
- Karta graficzna 128 MB obsługująca DirectX 9
- Dysk: 16 GB (32-bit), 20 GB (64-bit)
 

Windows 7 znacznie różni się od Visty pod względem funkcjonalności. Microsoft wprowadził wiele zmian i to na lepsze, wprowadzając na rynek godnego następcę XP. Najnowszy system jest stabilny, ma świetny interfejs obsługi, nowe i przydatne funkcje (min. Zarządzanie urządzeniami, Biblioteki) i - w skrócie - jest łatwiejszy i przyjemniejszy w obsłudze. Dodatkowo, w przeciwieństwie do sytuacji XP->Vista, przesiadka z wcześniejszego systemu Windows (Vista) na najnowszy (7) nie wymaga zmiany dotychczasowego sprzętu, ponieważ wymagania sprzętowe są identyczne, a nawet nieco mniejsze (Win 7 nie wymaga tak dużo miejsca na dysku).

Microsoft tym razem się postarał i przygotował system, jaki spodoba się użytkownikom - zadbano nie tylko o niskie wymagania sprzętowe, ale także o naprawę irytujących funkcji, takich jak UAC czy też wyświetlający wiele niepotrzebnych komunikatów zasobnik systemowy.

Windows 7 - polecamy

Choć wiele osób twierdziło i nadal twierdzi, że Windows 7 jest tylko dużym zestawem poprawek do Visty, w rzeczywiście okazuje się, że nowy system Microsoftu to zdecydowanie coś więcej. To pełnoprawny OS oferujący dobrą kompatybilność (patrz: tryb XP) i wiele usprawnień. Dla przykładu, w "siódemce" możesz usunąć przeglądarkę Internet Explorer, co w Viście było niemożliwe. Naprawdę nie sposób wymienić wszystkiego.

Zapraszamy do komentowania i zapowiadamy, że niebawem ukaże się kolejny artykuł, zawierający wyniki wydajności trzech systemów: XP, Visty i 7.

 Moja ocena
 plusy:
Lepszy pasek zadań i zasobnik systemowy
• Listy szybkiego dostępu
• Wygodniejsza praca z oknami
• Gadżety na pulpicie
• Biblioteki i Grupy domowe
• Udoskonalony UAC
• Tryb XP
• Lepsze zarządzanie urządzeniami
• Domyślna obsługa technologii dotykowych
• Ładny wygląd
 minusy:
Grupy domowe tylko dla komputerów z Win 7
Strumieniowane multimedia z WMP tylko dla komputerów z Win 7
Dość wysokie ceny
Orientacyjne ceny w dniu publikacji artykułu: Windows 7 Pro OEM 32-bit (ok. 550 zł), Windows 7 Home Premium OEM 32-bit (ok. 410 zł), Windows 7 Ultimate OEM 32-bit (ok. 759 zł). Sprawdź ceny pozostałych wersji