Oprogramowanie

Dotyk - obsługa nominalna ekranów dotykowych

przeczytasz w 1 min.

Niewątpliwie największą nowością w Windows 7 jest wprowadzenie obsługi technologii multidotykowych. To pierwszy system Microsoftu, który domyślnie obsługuje takie rozwiązania.

Jak dotąd nie udało nam się wypożyczyć komputera wyposażonego w ekran dotykowy i system Windows 7, ale w najbliższym czasie możecie spodziewać się testu takiej maszyny. Póki co możemy jedynie wyjawić, że urządzenia tego typu działają tak, jak zapowiadano - obsługa jest intuicyjna i przyjemna. Nadają się jednak przede wszystkim do domu, ponieważ w pracy, gdzie liczy się wysoka produktywność, używanie myszy i klawiatury wciąż jest rozwiązaniem dającym najlepsze rezultaty


Aplikacje multidotykowe dla Windows 7

Warto wiedzieć, że do niektórych komputerów wyposażonych w ekran dotykowy i Windows 7, będą dodawane zestawy aplikacji (tzw. Touch Pack). Mowa o 6 programach, w tym aplikacji Virtual Earth, czyli wirtualnej Ziemi, która bez wątpienia jest bardzo efektowną pokazówką możliwości technologii dotykowych. I tutaj dochodzimy do meritum: programy dostępne w Touch Packu to typowe pokazówki, nie zaś argument przemawiający za zakupem komputera wyposażonego w wyświetlacz reagujący na dotyk. Na rynku brakuje na razie jakichś fantastycznych aplikacji korzystających z technologii dotykowej i w najbliższym czasie to się raczej nie zmieni.

Producenci zaczną przygotować atrakcyjne programy wtedy, gdy coraz więcej osób zacznie kupować komputery z ekranami tej klasy. W sklepach pojawiają się już pierwsze multidotykowe laptopy i bez wątpienia będzie ich coraz więcej - firmy takie jak Acer, HP, Lenovo czy Sony zapowiedziały już, że rozszerzą swoje oferty o maszyny tego rodzaju. Dopiero wtedy, gdy producenci oprogramowania zobaczą dużo potencjalnych klientów, zaczną usilnie pracować nad przygotowaniem świetnych programów obsługiwanych palcami.