Oprogramowanie

Bezpieczeństwo: funkcje pozostałe

przeczytasz w 1 min.

Pod kątem bezpieczeństwa Windows 7 nie zmienił się za wiele w porównaniu do Visty, ale to przecież dobry znak - w przeciwnym razie okazałoby się, że Vista nie była zbyt bezpiecznym systemem. W "siódemce", poza przemyślanym mechanizmem UAC, znajdziemy kilka nowych funkcji.

Firewall w Windows 7 został nieco udoskonalony. Można go łatwiej skonfigurować, bo oferuje oddzielną ochronę dla sieci domowych lub firmowych (prywatne) lub sieci pozostałych (publiczne). Kolejnymi funkcjami są BitLocker i BitLocker To Go - służą do szyfrowania danych i obsługują także dyski zewnętrzne (BitLocker To Go). Co ważne, te funkcje są dostępne wyłącznie w wersji Ultimate i Enterprise. Zobacz czym różnią się poszczególne edycje Windows 7.

Firewall w Windows 7

Ostatecznie bezpieczeństwo w Windows 7 zostało nieco poprawione, ale można mówić tylko o kilku usprawnieniach. Poza o wiele lepszą Kontrolą konta użytkownika, "siódemka" pod kątem bezpieczeństwa jest podobna do Visty, co nie znaczy, że kiepska.

Windows 7 zaraz po instalacji zaatakuje cię komunikatem, że nie masz programu antywirusowego. Szkoda, że Microsoft nie zaimplementował do systemu własnej aplikacji, zwłaszcza że niedawno była jej premiera. Mowa oczywiście o bezpłatnym antywirusie Security Essentials 1.0.

Security Essentials 1.0 - bezpłatny antywirus Microsoftu

Brak antywirusa można jednak zrozumieć - firmy oferujące darmowe antywirusy (np. avast! Home Edition) bez wątpienia nie zareagowałyby pozytywnie na fakt, że do systemu dodawana jest już taka aplikacja. Wówczas sprawa skończyłaby się pewnie w sądzie (patrz: Spór o przeglądarki internetowe).