RTV

Abonament RTV do likwidacji. Mówią o tym głośno

przeczytasz w 1 min.

Abonament RTV do likwidacji. Taki jest plan nowego przewodniczącego sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Jak mówi, opłata ta jest „anachroniczna, niesprawiedliwa i nieskuteczna”.

Abonament RTV w 2024 r. będzie wynosić tyle samo, co obecnie. Za radio zapłacimy więc 8,70 zł miesięcznie, a za telewizor – 27,30 zł. Możliwe jednak, że będzie to ostatni rok, kiedy każdy posiadacz tego typu sprzętu będzie musiał płacić. Nowy przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu chce doprowadzić do likwidacji tej opłaty. 

Likwidacja abonamentu RTV w planach sejmowej komisji

Nowym przewodniczącym jest Bogdan Zdrojewski z Platformy Obywatelskiej. Wśród celów, jakie sobie ustalił, znajdują się: likwidacja Rady Mediów Narodowych, rezygnacja z wielomilionowych dotacji dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz całkowita eliminacja abonamentu radiowo-telewizyjnego. 

– Jest anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynosi dość wątpliwe dochody – mówił o abonamencie radiowo-telewizyjnym Bogdan Zdrojewski. W związku z tym „utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne”. Niemniej jednak nowy przewodniczący komisji podkreśla, że powinno się „znaleźć inne sposoby finansowania, aby utrzymać ten fragment mediów publicznych, który traktowany jest jako ważny i który powinien pozostać”.

Jedną z możliwych alternatyw jest (niższa, ale powszechna) opłata audiowizualna doliczana do rachunków za prąd. Niewykluczone jest także finansowanie budżetowe z pominięciem jakichkolwiek dodatkowych opłat ponoszonych przez obywateli. 

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  19
  "Jedną z możliwych alternatyw jest (niższa, ale powszechna) opłata audiowizualna doliczana do rachunków za prąd. "

  Czyli nie do likwidacji a do rozłożenia kosztów na wszystkich obywateli.
  Jak kosztów posiadania dzieci i 500+...
  Odpowiedzialność zbiorowa jest zakazana przez Konwencję Genewską, ale co tam by się nią rząd przejmował, jak Konstytucją się nie przejmował...
  • avatar
   Dexterr
   14
   Dla mnie media publiczne w obecnej formie można zaorać. Nie pełnią żadnej pożytecznej roli.
   • avatar
    sabaru
    3
    No jeszcze lepiej.
    • avatar
     Abgan
     2
     Zobaczyli, że coraz mniej ludzi rejestruje TV to dodadzą opłatę dla wszystkich. Nigdy nie kupiłem TV i nie mam zamiaru. Abonamentu nie płacę, więc POKO mnie teraz "uszczęśliwi".
     • avatar
      BombaX
      1
      Jak tylko wprowadzą opłatę do rachunków za prąd to odcinam się od sieci (mam fotow.+ aku)
      • avatar
       serek25
       1
       Już obniżyli. Wartość Orlenu o 7 000 000 000 PLN w jeden dzień. Coś tam bredzili o Sasinie, a w jeden dzień przebimbali 1000 Sasinów.
       • avatar
        Klops
        1
        Bedzie radio z podziemia kupowane. :)P
        • avatar
         theng
         1
         Gdy dobierali się do władzy wcześniej, mówili to samo. Potem przez 8 lat rządów go nie znieśli. Trzeba być idiotą aby wierzyć w cokolwiek jednym czy drugim. Ale dzięki krótkiej pamięci wyborców rządzą na zmianę i mają się dobrze. Tylko my jesteśmy dymani.
         • avatar
          Okonio
          0
          "nowego przewodniczącego sejmowej komisji... "
          Ale nowego-na-dwa-tygodnie, który będzie wymyślał niestworzone rzeczy, bo i tak nie musi się przejmować realizacją, czy normalnego? ;)
          Nie rozumiem, po co oni trzymają na kroplówce nieomal trupa, ze zdiagnozowanym nowotworem z politycznymi przerzutami, zwanego telewizją publiczną. To nie ma żadnej przyszłości, rak jest w stadium terminalnym, lepiej nie przedłużać agonii.
          Być może sens ma jakiś skromny ogólny kanał (choćby dla tych, co nie przeniknęli dzisiejszej technologii i nie radzą sobie z internetem), ale nie dziesiątki z rozpasanymi budżetami.
          Pomijam, że faktycznie zamiast promować kulturę, zamienili to w żałosną, prymitywną i przaśną tubę propagandową.
          • avatar
           Karaimi
           -1
           Mieszkam u Gebelsa. Tu czy chcesz czy nie, to płacisz ponad 200€ na rok podatku radiowo-telewizyjnego.
           Dzięki Bogu zadeklarowałem się jako bezwiarowec, bo też bym podatek od boga płacił.
           Amen
           • avatar
            studionti
            -1
            I tak nie płaciłem. Niech Tusk zlikwiduje go w swoich Niemczech.
            Poza tym po co nam polskie media, skoro mamy niemieckie?
            • avatar
             FunkyKoval
             -1
             Doszli do władzy "reformatorzy" z KO i partii oPOzycyjnych i już widać pierwsze "pomysły", wcale nie zlikwidują abonamentu tylko wmuszą go wszystkim Polakom w jakichś "powszechnych " opłatach, POlikwidują wszystko i będą myśleć" jak inaczej finansować różne swoje "zmiany i pomysły" a kasy z tych "oszczędności polikwidacyjnych " nie będzie (na epwno nie dla zwykłych ludzi), nie łudźcie się. Oni "będą teraz "szukać i myśleć" czyli przedwyborcze zapowiedzi Tuska i ferajny, jakie to mają gotowe ustawy i rozwiązania problemów Polaków możńa włożyć między bajki, jak zwykle zresztą ale ciemnota z wielkich miast dała się Tuskowi znowu ogłupić. Nie żałuję Polaków, bo zawsze ten nasz naród był dziwny i głupkowaty, pozlikwidacji prawdziwych elit podczas zaborów, I i II wojny, zostały tylko takie pokroju Kurdej-Szatan, Piaska czy aktorskiej ferajny, wulgarnej, głupkowatej i przekonanej że wszystko wie.
             Zamiast dalszego rozwoju i zwiekszania znaczenia Polski w UE i Europie, w kluczowym momencie wybraliśmy jakichś mściwych troglodytów do władzy, zamiast portu CPK i nowoczesnych elektrowni atomowych, bedziemy mieli" sprawdzanie umów", likwidację, "komisje śledcze o niczym" i likwidacje mediów bo pluralizm medialny to TVN, GW, POLSAT-y,ONET-y i podobne im media. Mamy rotacyjnego marszałka-konferansjera, Polityków nie znających projektów pod którymi się podpisują, lobbystów Niemieckich i bandę wulgarnych i odgrażajacych się półgłówków w Sejmie (znane nazwiska z KO).
             POwodzenia w robocie na saksach, za klika miesięcy szparagi będa do zbiorów.
             • avatar
              Marek1981
              -3
              Abstrachując od opłaty czy słuszna czy nie (jak dla mnie nie) to mamy totalni chca przejąć tvp stosując sztuczki.... wstawią swoich i tak beda miec plebs w głebokim poważaniu. Zobaczymy za rok czy beda zli jak pis czy znacznie gorsi