Płyty główne

AMD szykuje tanie płyty pod procesory Ryzen 7000. Nie wszystkie modele będą takie same

przeczytasz w 1 min.

Wszyscy czekamy na tańsze płyty główne pod nowe procesory AMD Ryzen 7000. Duże nadzieje są wiązane z modelami AMD A620, ale szykuje się tutaj małe zamieszanie…

Plotki o płytach głównych AMD A620 pojawiają się już od kilku tygodni. Producent ma pracować nad nowym chipsetem, dzięki czemu doczekalibyśmy się tanich płyt głównych AMD z podstawką AM5 pod procesory Ryzen 7000.

Dwie wersje płyt głównych AMD A620?

Dokładna specyfikacja płyt AMD A620 nie jest znana, ale spekuluje się o gorszej funkcjonalności (m.in. obcięciu wsparcia dla PCI-Express 5.0 – zamiast niego płyty oferowałyby zgodność z PCI-Express 4.0).

Według informacji portalu HKEPC, modele A620 początkowo miałyby korzystać z układu Promontory 21 (byłby to ten sam układ co w modelach B650/B650E i X670/X670E, ale z ograniczoną funkcjonalnością). Zapewne chodzi o szybsze wprowadzenie takich płyt na rynek. Później zostałby przygotowany nowy, tańszy układ (być może Promontory 22), który oferowałby taką samą funkcjonalność (pozwoliłoby to produkować płyty w niższej cenie).

AMD - zapowiedź tanich płyt głównych A620
Producent zapowiadał tańsze płyty główne AM5 już na początku stycznia - takie modele miałyby zadebiutować już w lutym

Jeśli informacje się potwierdzą, na rynku występowałyby dwie wersje płyt głównych AMD A620. Dla użytkownika najprawdopodobniej nie będzie to miało większego znaczenia, bo i tu i tu mamy otrzymać taką samą funkcjonalność. Wiemy, że producenci już pracują nad pierwszymi modelami - ich premiera spodziewana jest już w lutym. Najważniejsze żeby nowe płyty były odpowiednio wycenione, bo ceny obecnych modeli jednak pozostawiają wiele do życzenia.

Źródło: HKEPC, Hoang Anh Phu

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  5
  Ceny płyt głównych pod AM5 to był i chyba nadal jest największy fuck up w historii AMD.
  • avatar
   Warmonger
   2
   Znalezienie płyty z PCI 5.0 już teraz nie jest takie proste, trzeba wybrać model gaming / extreme za 1000 zł...

   Mam z tym ostatnio spory dylemat, bo z jednej strony chcę, aby nowy PC korzystał z najnowszych technologii, które wystarczą na kilka kolejnych lat, a z drugiej... Na rynku nie ma urządzeń pod PCIe 5.0.
   • avatar
    szymcio30
    2
    Znalezienie płyty która zapewni pełny transfer jednocześnie po podłączeniu GPU i dysku SSD pod PCIe 5.0 stanowi nie lada kosztowne poszukiwania. Tutaj nawet nie chodzi o cene, ale jakość wykonania i wyposażenia. Za 700zł nie kupi sie plyty która byłaby wstanie udźwignąć i9-13900K bez spadku wydajności i temperatur sekcji zasilania poniżej 80stopni. A przecież modele starszej generacji Z590, lub Z490 radza sobie doskonale a intel i9 11 oraz 10 gen wcale do oszczędnych w pobieraniu W nie nalezy
    • avatar
     zack24
     1
     Iść do przodu, żeby się cofać - słabo. Kolejna generacja MOBO gorsza od poprzedniej.
     Poczekam aż stanieją X670E
     • avatar
      greglion
      0
      Tanie to znaczy ile?