Karty graficzne

AMD kończy produkcję kart Radeon RX 6000? Sprawa nie jest taka prosta...

przeczytasz w 1 min.

Jak to w końcu jest z referencyjnymi wersjami Radeonami RX 6000? AMD porzuca produkcję kart? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać.

Karty Radeony RX 6800, Radeon RX 6800 XT i Radeon RX 6900 XT zaskoczyły świetnymi osiągami i atrakcyjną wyceną. Bardzo dobrze wypadają też referencyjne konstrukcje, które korzystają z niezłego chłodzenia. Ostatnio jednak pojawiło się tutaj małe zamieszanie.

AMD rezygnuje z produkcji referencyjnych kart Radeon RX 6000?

Serwis Cowcotland opublikował informacje, jakoby AMD planowało zakończyć produkcję referencyjnych wersji kart Radeon RX 6800, RX 6800 XT i RX 6900 XT – takie modele miałyby być dostępne jeszcze tylko na początku 2021 roku.

Informacja wywołała poruszenie w branżowych mediach i sporo serwisów technologicznych przekazało ją dalej.

AMD Radeon RX 6800 XTReferencyjne wersje kart Radeon RX 6000 korzystają z całkiem udanego chłodzenia

AMD dementuje informacje… ale informacje nie są precyzyjne

Okazuje się, że sprawa nie jest do końca taka jasna. Scott Herkelman z AMD opublikował na Twitterze informacje, że, ze względu na duże zainteresowanie kartami, firma zdecydowała się przedłużyć produkcję referencyjnych modeli na czas nieokreślony. Problem jednak w tym, że… może to oznaczać w zasadzie wszystko

Można podejrzewać, że produkcja „referentów” będzie prowadzona właśnie tylko w momencie zainteresowania ze strony klientów. W praktyce może to potrwać do osiągnięcia szerokiej dostępności tańszych, niereferencyjnych wersji - byłyby one alternatywą dla projektu "czerwonych", ale obecnie brakuje ich na rynku (w praktyce może to być okres kilku tygodni).

A co Wy myślicie, warto kupić referencyjną wersję, czy jednak lepiej czekać na dostępność autorskich wersji partnerskich producentów?

Źródło: Cowcotland, Twitter @ Scott Herkelman

Zobacz więcej o kartach graficznych Radeon:

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piwo1
  11
  Cyt"szerokiej dostępności tańszych, niereferencyjnych wersji - "
  To jakiś żart z waszej strony? Wszystkie nierefenty od AMD są 50-100 $ droższe od wersji referencyjnej więc niereferenty są tylko po to by nabijać kase producentom kart bo w zamian nie oferują nic więcej poza cichego pięknego i wydajnego referenta a są po prostu 300-500zl droższe. Może jedynie dla wielbicieli tęczy i pstrokatosci to ok wybór.
  • avatar
   bIebIebleble
   7
   "zaskoczyły świetnymi osiągami i atrakcyjną wyceną."

   Chyba cię jeszcze grzybki nie puściły bo piszesz fantazje.
   • avatar
    deLillah
    1
    Prawo nagłówków Betteridge’a – reguła, zgodnie z którą na każdy nagłówek kończący się znakiem zapytania można odpowiedzieć „nie”. - za Wikipedią.
    Powodem, dla którego dziennikarze stosują ten rodzaj nagłówka, jest to, że wiedzą, że ich narracja jest prawdopodobnie ***o warta i nie ma żadnego pokrycia w źródłach oraz faktach, do których się odnosi, i mimo to, oni (dziennikarze) wciąż chcą upublicznić swój tekst. j/w