Podzespoły

AMD: "nowe" Radeony z serii HD 6700

przeczytasz w 2 min.

Bez większego rozgłosu do oferty AMD trafiły karty Radeon HD 6770 oraz HD 6750, które przeznaczono na rynek OEM. Wiele wskazuje jednak, że są to Radeony HD 5770 i HD 5750 ze zmienionym oznaczeniem.

Opisywane przez nas nieoficjalne plany AMD co do kart graficznych z serii Radeon HD 6000 przewidywały przeniesienie procesorów graficznych Juniper XT i LE do nowej serii. Nikt jednak nie podejrzewał, że stanie się to tak szybko. AMD praktycznie w tajemnicy wprowadziło do swojej oferty dwie nowe karty graficzne - Radeon HD 6770 oraz HD 6750. Warto zaznaczyć, że ich referencyjna postać nie jest jeszcze do końca znana. Mimo to rodzi się pytanie, czy naprawdę są to karty całkiem nowe, i czy będziemy mogli je kupić?

Dopisek OEM na witrynie AMD nie pozostawia złudzeń. Karty trafią jedynie do marketowych komputerów, choć trzeba tu podkreślić, że nie są to wcale takie słabe produkty.

Radeon HD 6770 wykorzystuje procesor graficzny (jeszcze nie do końca wiadomo czy dalej nosi on nazwę Juniper XT) o takich samych parametrach technicznych jak w przypadku dobrze nam już znanego Radeona HD 5770. Specyfikacja słabszego Radeona HD 6750 odpowiada z kolei znanemu już nam Radeonowi HD 5750, czyli karcie, która miała premierę w październiku 2009 roku.

Mimo to, podkreślamy, że AMD nie podało, na swojej stronie, oficjalnej informacji o zastosowanych układach graficznych.

 

Tak wyglądały stare Radeony z serii HD5700


Jest jednak jedna rzecz, która odróżnia nowe karty od starych - wyjście HDMI. Starsze karty zostały wyposażone w wyjście HDMI w wersji 1.3, natomiast nowe w HDMI 1.4a, które pozwalają na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4096 x 2160 lub w rozdzielczości HD ze stereoskopowym 3D (częstotliwość odświeżania 120 Hz). Wersja wyjścia DisplayPort nie jest podana w specyfikacji karty. Jednak z informacji, że nowe Radeony będą obsługiwały natywnie do 5 monitorów, można wywnioskować, że jest ono w wersji 1.2, które pozwala na podłączenie trzech monitorów do jednego wyjścia (dzięki technologii Multi-Stream).

Fani AMD, zapewne zgodzą się ze stwierdzeniem, że bardziej oczekiwana była premiera dwurdzeniowego Radeona HD 6990 - na według niepotwierdzonych informacji poczekamy jeszcze miesiąc - niż „nowych” Radeonów HD 6700, które w detalicznej sprzedaży nie będą dostępne. Być może w przyszłości pojawią się oferty używanych kart tego typu na serwisach aukcyjnych.

Źródło: AMD

Polecamy artykuły:  
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelnikówEaster Eggs, czyli jaja w grachTesty laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Uprzedzając churalne śpiewy fanów nV, to jednak co nieco zmian będzie i nie zanosi się tylko na zmianę numerków.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Troche tu nudno więc napisze tak sądzę ,że AMD strasznie dało pupy pozwalając Nvidi na przejecie pałeczki pierwszeństwa w wydajność kart opartych na jednym rdzeniu.To co teraz przedstawia to już tylko łabędzi śpiew.
   • avatar
    Lightning
    0
    Oni też mają prawo do kotletów :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Tak widze ,że nawet te GPU nie będą szybsze od 4890 więc nie kupie ;p Czekam na 69999000 ;p
     • avatar
      Sniko
      0
      Ale jak na OEM czyli komputerów raczej do netu i filmów i tak jest to bardzo porządna karta
      • avatar
       Stork
       0
       Czyli testów nie będzie?
       W sumie przydała by się szczegółowa specyfikacja techniczna, do ogólnej orientacji wydajnośći owych kart.
       • avatar
        racedriver
        0
        to juz nikogo nie powinno dziwic. takie sa prawa rynku i na producentach jest wywierana presja, aby tworzyc kotlety dla rynkow OEM.

        tak wiec niezaleznie czy jest czy nvidia czy amd, kotlety byly, sa i beda!
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         "Fani AMD, zapewne zgodzą się ze stwierdzeniem, że bardziej oczekiwana była premiera dwurdzeniowego Radeona HD 6990 - na według niepotwierdzonych informacji poczekamy jeszcze miesiąc - niż „nowych” Radeonów HD 6700, które w detalicznej sprzedaży nie będą dostępne."

         a to ciekawe.....nie bedą dostępne w sprzedazy detal.
         Wypadałoby poprawic powyższy artykuł , ponieważ :

         http://www.informatique.nl/987002/sapphire-radeon-hd-6770-1gb-oc.html

         http://www.alternate.nl/html/product/Grafische_kaarten_AMD_Radeon_HD6000/SAPPHIRE/HD6770_Vapor-X_(11189-01-20G)/552604/?tn=HARDWARE&l1=Grafische+kaarten&l2=PCIe+kaarten+ATI%2FAMD&l3=Radeon+HD6000

         Pozdro..