Komputery

AMD omawia procesory Ryzen 7000 z 3D V-Cache. Co stoi za Zen 4?

przeczytasz w 2 min.

Procesory AMD z 3D V-Cache doczekały się drugiej generacji w serii Ryzen 7000. Co takiego zmieniono w stosunku do poprzednika? Jak to przekłada się na wydajność i efektywność energetyczną? Firma z Santa Clara wreszcie uchyliła rąbka tajemnicy!

Zen4 Architektura

Advanced Micro Devices wraz z zapowiedzią procesorów Zen 4 oznajmiło, że możemy się spodziewać kolejnej rewizji procesorów z technologią 3D V-Cache. Na początku lutego otrzymaliśmy informację o nadchodzących procesorach, a pod koniec tego samego miesiąca doszło do premiery wybranych modeli - Ryzen 9 7950X3D oraz 7900X3D. Co ciekawe, w swoich materiałach informacyjnych dotyczących nowych CPU, firma nie udostępniła żadnych szczegółów na temat znajdujących się tam technologii. Wreszcie gigant z Santa Clara postanowił opowiedzieć więcej o swojej technologii.

Zen4 vs Zen3

Zacznijmy od samego procesu technologicznego. Choć rdzenie Zen 4 zeszły z 7nm procesu na 5nm, to sama pamięć 3D V-Cache pozostała w poprzedniej litografii. Pomimo tego pomniejszono obszar pamięci 3D z 41mm2 do 36mm2. Również I/O Die (w dużym uproszczeniu - element procesora odpowiedzialny za komunikację podzespołów komputera) uległ „skurczeniu”. W stosunku do procesorów z serii Ryzen 5000, IOD ma teraz tylko 6nm (wcześniej miał aż 12nm). Zostawiając prawie taką samą wielkość układu (z 125mm2 na 117,8mm2) udało się zwiększyć ilość tranzystorów z nieco ponad 2 miliardów do prawie 3,4 miliarda! Uzyskując dodatkową przestrzeń na obszarze samego CPU, inżynierowie AMD mogli dokonać pewnych ulepszeń i modyfikacji. Wszystko dla jak najefektywniejszego wykorzystania rdzeni, chipletów, pamięci i komunikacji między tymi elementami.

Zen4 Pamięć

Pamięć L2 zwiększyła się z 512KB do 1MB na każdy rdzeń i zmniejszono do niej czas dostępu. Również pamięć L3 doczekała się niższych opóźnień, a także zwiększono jej efektywność w komunikacji z rdzeniami i IOD. Zabiegi te pozwoliły na wzrost przepustowości o 25%, uzyskując 2,5TB/s. Sam stos pamięci L3 (SRAM) został połączony z I/O Die za pomocą TSV (pionowe połączenie elektryczne) na dwa sposoby. Power TSV przenosi energię między chipletami, podczas gdy Signal TSV przenosi dane między jednostkami. Obszar TSV pomniejszono o 50%, co również przyczyniło się do szybszej komunikacji.

Zen4 CCX

Doszło również do większych bądź mniejszych zmian w napięciach, taktowaniu rdzeni, czy instrukcjach samego procesora. Generalnie wszystkie te zabiegi doprowadziły do wzrostu IPC (instrukcji na cykl) o około 13-14% (zegar w zegar) w stosunku do procesorów Ryzen z serii 5000. Wszystkie szczegóły zostały podane w prezentacji AMD.

Zen 4 IPC

Z jednej strony ewidentnie widać, że inżynierowie Advanced Micro Devices nie spoczywają na laurach, starając się cały czas ulepszać procesory Ryzen i dodając swoją flagową technologię 3D V-Cache. Z drugiej strony przyrost wydajności w architekturze Zen 4 nie jest tak spektakularny, jak we wcześniejszych rewizjach. Również problemy z odprowadzaniem ciepła przez IHS mogą negatywnie wpływać na wybór procesorów od „czerwonych”. A jeżeli Wy chcielibyście zakupić nowy procesor, to na jaki byście się zdecydowali?

Źródło: AMD; tom'sHARDWARE

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kasuja Wpisy Automatem
  3
  @Damian, jak zwykle piszesz bez pojęcia, jak pozostała rzesza redaktorów tego portalu, a szkoda. nie kopiuj ich pomysłu.

  artykuł wygląda jak clickbajt. ale screeny sobie, za to redkaotrski opis sobie.
  np. pierwszy obrazek, w sumie on jest najważniejszy, bo omawia główne poprawione cechy nowej architektury, a nie tylko ileś tam bezużytecznych tranzystorów więcej, i tutaj mamy:

  -mowa jest o lepszej predykcji, przewidywaniu dla wykonania instrukcji.
  -zwiększenie wielkości buforów, czyli 'sprężyna' dla zatorów komunikacyjnych
  -likwidacja wielu konfliktów w komunikacji do D-Cache - heh, a cóż to za poczwara? może to trzeba było omówić a nie bezużyteczne miliony tranzystorów co nie jest żadną informacją?
  - zwiększona ilość operacji na cykl w buforze operacji

  na takie informacje czekamy, a nie na to że (koloryzuję) procesor ma teraz różowe nóżki zamiast złotych padów :P

  przed tobą długa droga i wola, abyś nie sklonował na siebie tragicznych nawyków @Pawła i @Wojciecha.
  • avatar
   KMN123
   1
   Dla gier wydajniejszy będzie X3D i innych np. jednowątkowych aplikacji. Dla zastosowań profesjonalnych już niestety nie. Powód? Mniejsze TDP (tylko 120), mniejsza temp. maks. rdzenia, wyższa cena przy nieco mniejszej wydajności.
   • avatar
    Batyra
    1
    Już się zdecydowałem i po chyba 25 latach z różnymi intelami kupiłem 7950X3d… przede wszystkim ze względu na lepsze możliwości platformy x670E. TDP mam w nosie ale z drugiej strony mniej ciepła pozwoli na cichsza prace chłodzenia. Liczę ze roznica w predkosci z 9900KF @ 5GHz będzie znacząca.
    • avatar
     Dzentel
     0
     pojawi się coś jeszcze nowego na AM4 czy to już definitywny koniec?
     • avatar
      piotr.potulski
      0
      Nie wiem jak wy, ja się trochę zawiodłem na serii 7000. W szczególności na 7950x3d. Niby miało być lepiej, a w sumie jest "inaczej". Niby najwyższy procesor z serii, ani to do gier (za drogi, chyba, że ktoś jest maniakiem potrzebującym 700 klatek w FHD), ani do zastosowań profesjonalnych (bo drożej i słabiej niż 7950X). Do tego Intel goni ich wydajnością.