Procesory

Rozłożył najnowszy procesor AMD. Co się w nim kryje?

przeczytasz w 2 min.

Procesory AMD Ryzen 7000X3D zaskakują świetną wydajnością w grach. Duża w tym zasługa specjalnej budowy układów - w sieci pojawiły się zdjęcia wnętrza topowego modelu.

Jesteśmy po premierze procesorów AMD Ryzen 7000X3D, które zebrały wyjątkowo dobre opinie wśród recenzentów. Nowe jednostki z pewnością zaliczają się do najlepszych modeli dla graczy. Jak tego dokonano? Bardzo ciekawie to wygląda od strony technicznej.

W czym tkwi sekret procesorów AMD Ryzen 7000X3D?

Modele Ryzen 7000X3D to tak naprawdę specjalne wersje układów Ryzen 7000, w których zastosowano technologię 3D V-Cache - technologia nie powinna być niczym zaskakującym, bo pojawiła się już w modelu Ryzen 7 5800X3D.

AMD 3D V-Cache
Producent "nałożył" na chiplet z rdzeniami dodatkowy chiplet z pamięcią podręczną

Nowe procesory nadal korzystają z konstrukcji opartej o chiplety, czyli kilka połączonych jąder krzemowych. Różnica jest taka, że w modelach X3D na jądrze z rdzeniami (CCD) zamontowano dodatkowe jądro z pamięcią podręczną trzeciego poziomu (3D V-Cache). Dodatkowa pamięć podręczna w niektórych zastosowaniach (np. w grach) przekłada się na lepszą wydajność.

W przypadku najnowszej serii Ryzen 7000X3D producent wykorzystał kilka różnych konfiguracji pamięci podręcznej 3D V-Cache.

AMD Ryzen 7 7800X3D, Ryzen 9 7900X3D i Ryzen 9 7950X3D

Najsłabszy model Ryzen 7 7800X3D korzysta tylko z jednego jądra CCD, więc dostęp do dodatkowej pamięci podręcznej mają wszystkie rdzenie. W przypadku modeli Ryzen 9 7950X3D i Ryzen 9 7900X3D zastosowano budowę asymetryczną - dodatkowy chiplet umieszczono tylko na jednym jądrze z rdzeniami, zaś drugie jądro pozostało „gołe” (dzięki takiej konstrukcji Windows 11 może wybrać bardziej optymalny scenariusz, co jest w danym momencie ważniejsze – czy wyższe taktowanie CPU, czy większa pojemność pamięci podręcznej).

Jak wygląda w środku procesor AMD Ryzen 7000X3D?

Zastanawialiście się, jak nowe procesory wyglądają w rzeczywistości? Spokojnie, nie musicie tego robić w domu! Na kanale der8auer pojawił się ciekawy filmik, w którym rozłożono procesor Ryzen 9 7950X3D.

AMD Ryzen 9 7950X3D

Procesor Ryzen 9 7950X3D po zdjęciu odpromiennika ciepła wygląda bardzo podobnie do modelu Ryzen 9 7950X. Producent zastosował trzy chiplety (jeden z interfejsami i dwa z rdzeniami) i trudno na pierwszy rzut oka odróżnić jądro z nałożonym chipletem 3D V-Cache. Co ważne, wszystkie chiplety mają tę samą wysokość, więc nie powinno być problemów z bezpośrednim montażem chłodzenia (tzw. direct die cooling).

Źródło: AMD, Andreas Schilling, der8auer

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KMN123
  10
  A już się łudziłem, że w ślad za inf, że "po premierze procesorów AMD Ryzen 7000X3D, które zebrały wyjątkowo dobre opinie wśród recenzentów" autor przedstawi chociaż namiastkę testów porównawczych wersji X i X3D. Nic bardziej mylnego... że zacytuję tego "klasyka". Odsyła tylko linkiem do innego swojego artykułu, który nie uwzględnia w żaden sposób opisywanych procesorów... bo jest z ubr. Po co i dla kogo?
  • avatar
   Kasuja Wpisy Automatem
   2
   ten autor robi jedynie copy&paste&translate. nie oczekuj niczego więcej. takich klonów "artykułów" jak ten, znajdziesz w necie na pęczki. oryginały po angielsku.
   wrzuć w byle jaką wyszukiwarkę (może być gógiel) hasło: AMD Ryzen 7000X3D delid , sam się przekonasz.

   a tak w ogóle jestem ogromnie zdumiony że nic nie wyciekło :) np. po zdjęciu tej blachy :)
   • avatar
    Chiny_X
    0
    A gdzie test?
    • avatar
     maluszek88
     0
     A ja dalej myślę jak oni robią tyle dziurek w krzemie że to działa w 3d. Światło UV tam w glebie nie dotrze. A jak wydmuchać pył kwarcowy z takich dziur? Czasy płaskich ścieżek już minęły. Niech zrobią jakaś magię żeby procki tez były bardziej 3d jak dyski SSD i cashe. To wejdzie więcej tranzystorow. Ale to znowu pył i wgl. Masakra