Procesory

AMD Ryzen 7000 - mamy pierwsze szczegóły o procesorach Zen 4 pod płyty AM5

przeczytasz w 1 min.

AMD przełamało status quo na rynku procesorów, a każda kolejna generacja układów spotyka się z coraz lepszym odbiorem klientów. Producent nie zamierza na tym poprzestawać - nadchodzące jednostki mogą naprawdę mocno namieszać na rynku PC-tów.

Obecne procesory Ryzen 5000 „Vermeer” najprawdopodobniej są przedostatnimi modelami pod płyty główne AM4 (później czeka nas premiera usprawnionych modeli Ryzen 6000 „Warhol”). Wiemy bowiem, że w planach producenta jest już nowa platforma - AM5, która wprowadzi sporo istotnych zmian i rozszerzy funkcjonalność sprzętu. Mamy też informacje o pierwszych procesorach pod nowe płyty.

AMD Ryzen 7000 „Raphael” – pierwsze szczegóły o procesorach pod AM5

AMD - plany wydawnicze procesorów
Fragment slajdu z nieoficjalnymi planami wydawniczymi procesorów AMD

Co prawda AMD jeszcze nie ujawniło szczegółów na temat nadchodzących jednostek, ale z pomocą przychodzą nieoficjalne źródła - użytkownik ExecutableFix opublikował na Twitterze pierwsze szczegóły na temat procesorów Ryzen 7000 o nazwie kodowej Raphael.

Modele Raphael połączą rdzenie Zen 4 oraz układ graficzny z generacji Navi 2. Dodatkowo możemy oczekiwać dwukanałowego kontrolera pamięci DDR5 RAM oraz 28 linii PCI-Express 4.0 (czyli o 4 więcej niż w przypadku obecnych modeli Ryzen 5000).

Nowe procesory będą korzystać z podstawki AM5 (będzie to gniazdo typu LGA - ExecutableFix przygotował wizualizację styków znajdujących się na procesorze). Musimy jednak liczyć się ze wzrostem wymagań dotyczących zasilania i chłodzenia - standardowe jednostki mają cechować się współczynnikiem TDP na poziomie 120 W, ale platforma ma dawać możliwość konstruowania specjalnych modeli o TDP sięgającym nawet 170 W.

AMD Zen - plany wydawnicze procesorów
Pod koniec ubiegłego roku producent potwierdził, że architektura Zen 4 jest jeszcze w fazie projektowania

Nowe procesory obecnie są w trakcie projektowania. Na premierę najpewniej będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.

Źródło: Twitter @ ExecutableFix, VideoCardz, AMD

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ad_Lou
  33
  czy tylko ja już jestem uczulony na sformułowania ze słowem 'mieszać/namieszać' w benchmarkowych artach?
  • avatar
   Kapitan Nocz
   12
   A ludzie myśleli, że jak już zapowiedziano pci 5.0 w serwerach to zaraz będzie przeskok ze standardu 4.0, który byłby na rynku rok z kawałkiem i wniósł od siebie trochę dysków SSD i jedną generację kart od głównych graczy rynku :) Dla zwykłego rynku konsumenckiego pci-e 5.0 w tej chwili nic nie wnosi, w świecie serwerów i konfiguracjach multi GPU oraz CPU o topowych osiągach przypuszczalnie koś stwiedził, że nawet standard 4.0 nie podoła gdy system ma osiągnąć i efektywnie pracować na poziomie exaflopowym. Zwykły użytkownik jak ma 2xGPU w budzie to już ludzie patrzą na niego jak na dziwadło :D
   • avatar
    Mario2k
    1
    PCI-E 5 czy 6 nie robi wielkiej różnicy , 90% populacji jej w ogóle nie zobaczy
    • avatar
     zack24
     1
     Pierwsze szczegóły czy ogólniki. Kto to ten ExecuFix? To pracownik AMD, czy tak po prostu, ktoś z nudów zaprojektował, jak mógłby wyglądać pad na procku? W tekście jest napisane, że AMD nie ujawniło nic, tylko info pochodzi z nieoficjalnych źródeł czyt. wróżb.
     • avatar
      kitamo
      1
      No i gitara, byle by do czasu premiery juz dostepnosc i ceny wrocily do normy
      • avatar
       Gatts-25
       0
       Mnie zastanawia jedno, jeżeli to ma mieć PCIe 4.0 (nie wierzę póki nie zobaczę) to AMD może zrobić psikusa pół tora roku później. Zamiast PCIe 5.0 dostaniemy pewnie wsparcie w PCIe 6.0. No i czekam na potwierdzenie czy będą tam złącza Gen-Z w ilości jednej lub dwóch sztuk oraz dodatkowe miejsce na kostkę pamięci nieulotnej w celu wspomagania operacji komunikacji RAM-CPU-GPU.
       • avatar
        fastmarek129
        -1
        Znowu będzie wojna INTEL gen12 & AMD ZEN4 ciekawe kto wygra?
        • avatar
         racedriver
         -6
         w może w końcu amd dogoni 10gen Intela pod względem wydajności jednego rdzenia
         • avatar
          awesome1337
          -9
          Ciekawe co to za specjalne procki z TDP 170w.
          20 rdzeni?? Trochę bez sensu Imo w desktopie