Procesory

Intel Core i5-11400 "na golasa" - magiczne ujęcia z kamery termowizyjnej

przeczytasz w 1 min.

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda… procesor w kamerze termowizyjnej? Teraz możecie to sprawdzić! Fritzchens Fritz opublikował interesujący filmik, który przedstawia działanie procesora Intel Rocket Lake.

Procesor Intel Rocket Lake w kamerze termowizyjnej

Fritzchens Fritz posłużył się tutaj modelem Core i5-11400, a więc jednym ze słabszych modeli z generacji Rocket Lake – układ został wyposażony w 6 rdzeni/12 wątków, 12 MB pamięci podręcznej L3 oraz zintegrowaną grafikę UHD Graphics 730.

Na potrzeby testów zdemontowano odpromiennik ciepła i pozostawiono odkryte krzemowe jądro. Do utrzymania stabilności konieczne było jednak wyłączenie technologii Hyper Threading, instrukcji AVX i zintegrowanej grafiki, zmniejszenie taktowania procesora do 800 MHz i pamięci RAM do 1333 MHz, a do tego obniżono napięcie zasilające VCCSA o 200 mV.

Intel Core i5-11400

Efekty wyglądają magicznie. Podczas jednowątkowego obciążenia, na obrazie z kamery termowizyjnej dało się zidentyfikować poszczególne rdzenie procesora (bardziej spostrzegawczy mogą też zidentyfikować rozmieszczenie nieaktywnych rdzeni).

Doświadczenie należy traktować jako ciekawostkę, która pewnie zainteresuje największych nerdów entuzjastów sprzętu komputerowego. Wcześniej podobny eksperyment Fritzchens Fritz przeprowadził na mobilnym procesorze AMD Ryzen 3 4300U (Renoir-U).

Źródło: Twitter @ Fritzchens Fritz, YouTube @ FritzchensFritz

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bomber2
  11
  Tytuł "magiczne ujęcia" rzeczywiście magiczne qwa ....Gdzie te zdjęcie? Zapomniałeś którejś z tabletek?
  • avatar
   ARTMAX
   4
   Gdzie te magiczne ujęcia?!
   • avatar
    Silver
    1
    Czyli co - Intel dalej nielutowany w porównaniu do AMD. Szkoda, że tester nie podał jaką kamerę użyl, bo zaskakują małe różnice w odczycie temperatury. Nie mniej jest to ciekawostka i jeśli wierzyć gradientowi to wiele wskazuje, że ilość ciepła po prostu w dużym stopniu się akumuluje i "nie odpływa".
    • avatar
     young___X
     0
     mam pytanie jaki procek od intela lutowaną nie mówie o tych i9 itp

     wiedz nie można marudzić na lutowanie
     • avatar
      Ahura
      0
      Fajna opcja, ludzie którzy pytają o magiczne ujęcia, są idiotami xD