Procesory

Procesory AMD Trinity w roli profesjonalnych akceleratorów graficznych FirePro

przeczytasz w 2 min.

Do mniej wydajnych serwerów

AMD zaprezentowało dwa układy FirePro APU, które bazują na modelach Trinity i przeznaczone są dla słabszych stacji roboczych.

W maju zadebiutowały pierwsze procesory AMD Trinity, a więc kolejna generacja układów z serii Fusion APU. Modele te zostały wyposażone w 32 nm rdzenie Piledriver, dwukanałowy kontroler pamięci DDR3 oraz akcelerator graficzny z serii Radeon HD 7000.

Według koncernu z Sunnyvale konstrukcje te są tak wydajne, że można je wykorzystać do profesjonalnych zastosowań – dotychczas dostępnych jedynie dla akceleratorów graficznych z serii FirePro. Producent postanowił więc opracować profesjonalne wersje układów Trinity.

AMD FirePro APU 300 procesory prezentacja slajd

AMD FirePro APU 300 procesory prezentacja slajd porównanie specyfikacji

Mowa tutaj o modelach AMD FirePro APU A300 i A320. Pierwszy z nich oferuje dwa moduły/cztery wątki o taktowaniu 3,4 GHz (4 GHz w trybie Turbo) i zintegrowany układ graficzny Radeon HD 7660D (384 procesory strumieniowe) o częstotliwości pracy 760 MHz. Jego współczynnik TDP wynosi natomiast 65 W.
 

ModelFirePro APU A300FirePro APU A320
ArchitekturaPiledriverPiledriver
Moduły/wątki2/42/4
Taktowanie3,4 GHz3,8 GHz
Taktowanie Turbo4 GHz4,2 GHz
Odblokowany mnożnikNieTak
ZIntegrowany układ graficznyRadeon HD 7660DRadeon HD 7660D
Taktowanie układu graficznego760 MHz800 MHz
Współczynnik TDP65 W100 W

Drugi procesor ma podobną specyfikację, ale pracuje już z trochę wyższymi zegarami – 3,8 GHz (4,2 GHz w trybie Turbo) dla CPU i 800 MHz dla GPU. Dodatkowo może się on pochwalić odblokowanym mnożnikiem, który ułatwi późniejsze podkręcanie. Niestety poskutkowało to zwiększeniem współczynnika TDP do 100 W.

 AMD FirePro APU 300 procesory prezentacja slajd porównanie wydajności

AMD FirePro APU 300 procesory prezentacja slajd porównanie wydajności

Modele FirePro APU odróżniają się innymi sterownikami oraz lepszym wsparciem producenta. Warto również wspomnieć, iż umożliwiają one wyświetlanie obrazu na kilku monitorach w trybie Eyefinity – maksymalnie mogą być to cztery ekrany o rozdzielczości 10240x1600 pikseli.

AMD FirePro APU 300 procesory prezentacja slajd porównanie wydajności

AMD FirePro APU 300 procesory prezentacja slajd porównanie wydajności

Opisywane układy dostępne będą w gotowych stacjach roboczych, których sprzedaż rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. 

AMD FirePro APU 300 procesory prezentacja slajd porównanie wydajności
 

Więcej o procesorach AMD:

Źródło: Sweclockers, TechPowerUp

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Do czego konkretnie wykorzystuje sie low-endowe stacje robocze? Pytam z ciekawosci, bo do CAD/CAM/DCC liczy sie najmocniejszy watek, a to akurat najslabsza strona AMD. Sam wymienilem sobie w pracy dual xeona na SB-E @4,74GHz, bo wiekszosc operacji na modelach leci na jednym watku, a projekt +50M poly z kilkunastoma xRef potrafi sie otwierac 5min. Na dual xeonie bylo 2 razy dluzej, a na takim apu to dopiero musi byc porazka do potegi. Duzo rdzeni tez nie ma sensu, bo ciezsze obliczenia liczy sie na klastrze, a nie stacji roboczej.
  • avatar
   dragoniczny
   -2
   "10240x1600 pikseli"? Poprawcie to, jak powinno być, bo wygląda okrutnie.
   • avatar
    Konto usunięte
    -13
    Znowu papier i pokazowka, a przeciez nie maja szans z tym badziewiem, w testach graficznych polaczenie Xeon i Quadro rozwala wszystko co tam nabazgrali.
    • avatar
     kriz2000
     0
     Chyba błąd w tabelce. Pierwsze piszecie "Pierwszy z nich oferuje cztery moduły/dwa wątki" a z tabelki wynika, że ma dwa moduły i 4 wątki.
     • avatar
      Q'bot
      0
      I to niby na FM2 będzie?

      Gdy wypuszczą to na rynek w cenie FX'ów, będzie to strzałem w dziesiątkę. Każda low-endowa stacja robocza składa się z kosztownych opteronów, i nawet jeśli wykorzystuje niskie modele Firepro - one też swoje kosztują.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Najsmieszniejsze w slajdach AMD jest to, ze zawsze testuja quadro bez dedykowanych performance drivers, ktore daja kilkusetprocentowego kopa w 3ds max, autocad, maya i dziesiatkach innych profesionalnych pakietow CAD/CAM/DCC.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A wersji desktopowych jak nie było tak ni ma. Według ostatnich doniesień, AMD wstrzymuję premierę Trinity żeby sprzedać zalegające na magazynach procesory llano jak i płyty FM1. Sprzedaż stacjonarnych llano była o wiele gorsza od oczekiwanej i stąd taki problem. Przyczyna złej sprzedaży jak zwykle ta sama - słaba wydajność pojedynczego rdzenia CPU.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Mam SSD i 32GB ram. Linux nic nie pomoze, bo moich narzedzi nie ma pod linuxa. Otwieranie duzych projektow traw tak dlugo tylko I wylacznie ze wzgledu na jednowatkowe przetwarzanie geometrii i wie o tym kazdy, kto ma choc czesciowe pojecie o produkcji 3d i CAD.
         • avatar
          radelgar
          0
          "W maju zadebiutowały pierwsze procesory AMD Trinity, a więc kolejna generacja układów z serii Fusion APU" - A laptopów na rynku jak na lekarstwo, a o desktopach to już lepiej nie wspominać.