Procesory

Wyniki benchmarków porównujących Intel Atom Clover Trail+ i układy ARM były sfałszowane

przeczytasz w 2 min.

Eksperci przyjrzeli się wynikom benchmarków układu Atom. Jak się okazało porównanie go z ARM było zmanipulowane.

antutu logo fałszywy benchmark intel atom kontra arm

W czerwcu sieć obiegły informacje o wynikach benchmarków w programie AnTuTu procesora Intel Atom Clover Trail+, którego wydajność porównywano do obecnie topowych układów ARM jak Samsung Exynos 5250, Exynos 5 Octa czy też Qualcomm APQ8064T. Jak się okazało, wydajność procesora Intel Atom miała być znacznie wyższa od prezentowanej przez układy ARM – co miało zwiastować rychły koniec dominacji tej architektury w mobilnym segmencie rynku. Teraz jednak jak dowodzą eksperci, wspomniane wyniki były sfałszowane.

Procesor Intel Atom Clover Trail+, a dokładnie układ Z2580, który znajduje się w konstrukcji Lenovo K900, miał być pogromcą obecnej generacji układów ARM, które nawet miałby nie być w stanie nawiązać z nim równorzędnej walki. W przeprowadzonych benchmarkach przez ABI Research, w których procesory były testowane w programie AnTuTu zdecydowanym zwycięzcą okazał się procesor Intel Atom Z2580. Procesor oprócz znacznie wyższej wydajności oferował także zauważalnie niższy pobór energii elektrycznej.

antutu intel atom fałszywy benchmark

Jak się jednak ostatnio okazało, wspomniane testy zostały sfałszowane. Początkowo na ślady manipulacji trafił jeden z czytelników serwisu AnandTech, później sprawą zajęli się eksperci. Analityk Jim McGregor z firmy Tirias odkrył, że wyniki benchmarków AnTuTu są niespójne. Pierwszą jego myślą było, że wyniki osiągane przez poszczególne wersje AnTuTu różnią się od siebie. Dla przykładu wydajność Atoma od wersji AnTuTu 2.9.3 do 3.3 zwiększyła się o 122% w ogólnej wydajności i aż 292% w wydajności pamięci RAM. Dla porównania wyniki procesora zastosowanego w Galaxy S4 zwiększały się, ale o zdecydowanie mniejsze wartości.

Jak się jednak okazało, do zabiegu manipulacji wynikami benchmarków zastosowano metodę bardzo starą, tę, za której stosowanie niegdyś firma AMD oskarżyła Intela. Chodzi o zastosowany kompilator. Dla przypomnienia większość aplikacji kompilowanych za pomocą kompilatorów Intela zaniżała wydajność innych niż Intel procesorów. Kompilator w przypadku układów Intela wykorzystywał w aplikacji wszelkie obsługiwane instrukcje, w sytuacjach, gdy wykryto inne układy np. AMD lub VIA, nie była nawet sprawdzana lista obsługiwanych instrukcji, przez co procesory AMD i VIA pracowały bez jakichkolwiek optymalizacji.

O sprawie zrobiło się głośno, gdy ekspertom udało się zmienić wartość CPUID w procesorach VIA, tak, aby ta wskazywała, że zastosowano procesor Intel, Jak się okazało, procesory zwiększyły swoją wydajność o kilkadziesiąt procent w aplikacjach, w których używano kompilatorów Intela.

Podobnie jest również i tym razem, otóż benchmark uruchomiony na układzie Intel Atom został skompilowany za pomocą kompilatora Intel C++ Compiler, natomiast benchmark dla ARM za pomocą GCC. W tym przypadku procesor Intel mógł korzystać ze wszystkich dostępnych instrukcji, a także nawet oszukiwać, natomiast układ ARM nie mógł nawet korzystać z rozszerzenia NEON.

intel atom smartfon procesory slajd prezentacja

Dodatkowo w przypadku procesora Intel zastosowano jeszcze jeden ciekawy zabieg. Otóż jak informują eksperci, w benchmarku układ, zamiast wykonać określoną ilość pętli, wykonywał tylko jedną i zwracał wykonanie zadania. Niestety eksperci nie pozostawili na wspomnianych wynikach suchej nitki, prezentując wydajność różnych procesorów ARM w konfrontacji ze wspomnianym Atomem w innych testach, gdzie układy ARM okazywały się nawet kilka razy szybsze.

Wniosek z tego jeden, nie należy ślepo ufać benchmarkom, które jak pokazuje powyższy przykład, można bardzo łatwo zmanipulować. Wszystko zaczyna więc wskazywać na to, że dominacja ARM w urządzeniach mobilnych jest w dalszym ciągu niezagrożona.

Źródło: AnandTech, TheRegister, Slashdot, ABI Research, androidzone

Komentarze

124
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mariano_
  38
  Intel, nienasycony i pazerny jak zawsze. :|
  • avatar
   Konto usunięte
   16
   Wiedziałem :) To było po prostu niemożliwe.
   • avatar
    Konto usunięte
    13
    I cały misterny plan w pizdu :)
    • avatar
     AmigaPPC
     12
     Historia lubi się powtarzać. Znowu Intel syf atomowy usiłuje nieuczciwie ludziom wciskać.
     • avatar
      Konto usunięte
      9
      Co za fusy! Taka firma i taką kaszane odwalać... aż wstydzę się, że mam procesor intela...
      • avatar
       marcin1ja1
       9
       A kłócili się ze mną, że najlepsze ARMy, Atom miażdży. Wykłócali się linkowali wyniki. Ciekawe czy teraz będą tacy wyszczekani.
       • avatar
        Konto usunięte
        9
        ameryki nikt tutaj nie odkrył


        Kolejny pozew przeciwko Intelowi. Groźby wobec partnerów w celu wyeliminowania produktów AMD z rynku to tylko część zarzutów :

        (..)

        (..)

        (..)

        (..)
        • avatar
         Konto usunięte
         5
         Istoty w dorosłych ciałach fizycznych a duchowo zatrzymani na poziomie niemowlaka.

         Poziom Odporności na Demona Żądzy Pieniądza = 0%
         Wystarczy że Deomn pstryknie palcem a szefostwo Intela spuszcza resztę honoru w klozecie.
         Przepraszam.. zrobili to już wiele lat temu i robią do dziś..

         Nikt w tej branży nie jest do końca czysty, każdemu się zdarzały głupie pomysły ale żaden nawet nie staruje do intela pod względem ilości/skali oszustw.

         ŻE.. NA.. DA..
         • avatar
          Konto usunięte
          4
          Ciekawie by było, jakby się okazało, że takie praktyki są w grach i programach na PeCety. Nie dziwi was wydajność AMD Vishery w Dirt Showdown ? Rozwala nawet niektóre i7. I ciekawe, gdzie są teraz ci fachofcy, co twierdzą, że AMD nie jest do grania ?
          • avatar
           Konto usunięte
           4
           Kolejny fail intela w stylu VLC. Tam w sumie o coś innego chodziło bo udawali że grają a puszczali filmik a i tak się ścinał.
           • avatar
            Barubar24
            4
            Testy pokazują, że AMD A10 4600M ma wydajność i3 lub tańszych modeli i5.

            Test testem, ale z mojego doświadczenia procek AMD jest wydajniejszy od i5 - mówię o codziennej pracy a nie jakiś benchmarkach z d... wziętych.

            Jedno wiem na pewno. Samemu trzeba mieć sprzęt do porównań, bo tylko wtedy wiesz co jest ok, a co "wynikiem działu marketingu".
            • avatar
             Marucins
             3
             SYF
             • avatar
              Qpers
              2
              Żałosny Intel znów fałszuje wyniki swoich układów? Żadna nowość :P

              Podczas testowania układów graficznych Intel w laptopach, gdy zmieniało się nazwę aplikacji 3D Mark, wynik nagle okazywał się niższy - Intel zaprogramował je w taki sposób, by zmieniały ustawienia w systemie, maksymalnie zwiększając wydajność w momencie uruchomienia aplikacji o danej nazwie (np. 3D Mark 201x).
              • avatar
               Konto usunięte
               1
               Szkoda
               • avatar
                anglik666
                1
                'W tym przypadku procesor Intel mógł korzystać ze wszystkich dostępnych instrukcji, a także nawet oszukiwać'

                OMG, oszukiwać ? Panie redaktorze procesor wykonuje program, a nie oszukuje...
                • avatar
                 Konto usunięte
                 1
                 W sumie komentarze znacznie ciekawsze niż sam artykuł.
                 Przyszło mi do głowy pytanie teoretyczno-informatyczne, czy w ogóle jest wykonalne (w realnym, obecnym "otoczeniu" hardware'owym, a też i w ogóle w jakimkolwiek innym dającym się pomyśleć) "napisanie testu w sposób dający jednoznaczne wyniki dla każdej platformy". Zahaczające trochę o filozofię (metodologię) - kwestia zdefiniowania "jednoznaczności" :P Trochę mało na razie wiem, ale mocno podejrzewam że jest to po prostu niemożliwe z przyczyn zasadniczych. Pachnie to trochę porównywaniem czegoś co jest z natury rzeczy nieporównywalne. Każdy test (czy jakiekolwiek inne zastosowanie) poddaje próbie tylko jakiś wybrany aspekt procesora. Na czym miałaby polegać próba "całościowa", przy różnych architekturach? Nawet przy najlepszej woli zawsze któraś będzie "preferowana" (potraktowana nieco inaczej niż druga).
                 Pewnie niejedna praca naukowa powstała już na podobny temat :)
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Kup Intela zbijemy Cie do zera :D
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   -1
                   "układ, zamiast wykonać określoną ilość pętli, wykonywał tylko jedną i zwracał wykonanie zadania."

                   No i? Każdy inny kompilator też pomija zbędne obliczenie jeśli znajdzie taką możliwość.

                   Amerykę odkryli, że nie można porównywać w syntetykach dwóch różnych architektur (nawet gdyby obie wersje benchmarka były skompilowane pod GCC).
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    -1
                    Przydałoby się trochę dziennikarskiego obiektywizmu, bo już któryś news napisany w taki sposób, żeby rozpętać bezpodstawnego hejta.

                    Pogrzebałem trochę i tak to wygląda w rzeczywistości:
                    Kompilator Intela pomijał niektóre obliczenia, prawdopodobnie w ramach optymalizacji (w końcu obliczenia w benchmarkach są bezcelowe i pewnie to zauważył). Twórcy AnTuTu skonfigurowali poprawnie kompilator, w najnowszej wersji wyniki Atomów spadły o ok. 20% i wszyscy są zadowoleni.
                    • avatar
                     jkbrenna
                     -2
                     czyli tak zwani specjalisci, benchmarki kopiuja i ich nie sprawdzajac, bo jak mowi przyslowie to okazja robi zlodzieja..
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      -2
                      Przecież to się nie trzyma kupy...
                      Oczywistą rzeczą jest, ze intel kompilował benchmark swoimi kompilatorami ale nie mógł ich kompilować pod army w dziwny sposób - jak chcielibyście odpalić na arm program skompilowany pod x86?. Do tego wyniki z tego badania nie odbiegają, a nawet często były porównywane z innymi testami arm i jakoś nie budziły zastrzeżeń. Intel mógł co najwyżej manipulować wyniki w stosunku do amd i via, a nie armów. Zresztą dalsza część tekstu jest boleśnie bzdurna. Co zrobili "eksperci" skompilowali test bez optymalizacji - znaczy pod i386 co jest skrajnym nonsensem i porównali go z zoptymalizowanymi kompilacjami arm...
                      Radziłbym myśleć...
                      • avatar
                       Szczoszon
                       -2
                       Ja i tak za intelem.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        -3
                        Ciekawi mnie na jakich kompilatorach robi się obecne benchmarki.
                        Do redakcji - czy jest możliwe zrobienie testu procesorów z uruchomionymi kilkoma aplikacjami testującymi np. coś w tym stylu: https://www.youtube.com/watch?v=mdPi4GPEI74
                        • avatar
                         mjwhite
                         -3
                         Faktycznie sensacja kompilatory intela działają na procesorach intela
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          -4
                          Gry pisane pod modułową konstrukcję AMD Bulldozera to też fałszerstwo bo wtedy chodzą gorzej na Intelu.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           -7
                           Stary, następnym razem przeanalizuj swoją interpunkcję bo na początku zastanawiałem się czy masz wszystkie klepki po kolei :D A potem zrozumiałem treść :D
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            -14
                            Powinno się rozbić monopol ARM w urządzeniach mobilnych. GO Intel.