Procesory

ASRock przechytrzył Intela - ma sposób na podkręcanie zablokowanych procesorów CML-S

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory Intela wprowadziły kilka nowości, ale temat podkręcania pozostał bez zmian – można podkręcać tylko odblokowane modele i tylko na płytach głównych Z490. Firma ASRock postanowiła jednak obejść te ograniczenia.

ASRock „odblokował podkręcanie” procesorów Intel Comet Lake-S

Producent opracował technologię BASE Frequency Boost (BFB), która pozwala zwiększyć wydajność procesorów Intel Comet Lake-S z zablokowanym mnożnikiem. Jak to działa?

BFB modyfikuje tryb Turbo Boost (zwiększa chwilowy limit mocy PL2 i czas przełączenia limitu - Tau), dzięki czemu procesor pracuje z wyższym taktowaniem, oferuje wyższą wydajność, ale też pobiera więcej mocy i generuje więcej ciepła.

ASRock BASE Frequency Boost

Do ilu można podkręcić zablokowane procesory?

Co warto podkreślić, BFB nie odblokowuje mnożnika procesora i nie daje możliwości jego regulacji jak w tradycyjnym OC.

Uzyskana wartość jest wyższa od bazowego zegara, ale niższa niż maksymalny Boost – z przykładów producenta wiemy, że Core i5-10400 przyspiesza maksymalnie do 4,0 GHz, Core i5-10500 do 4,2 GHz, Core i5-10600 do 4,1 GHz, Core i7-10700 do 3,9 GHz, a Core i9-10900 do 3,7 GHz. Dokładna wartość jest jednak zależna od zastosowanego chłodzenia.

Na jakich procesorach i płytach głównych działa funkcja ASRock BFB?

Funkcja BASE Frequency Boost działa na procesorach wyposażonych w technologię Turbo Boost – są to wszystkie modele Core i9, Core i7, Core i5 i Core i3. Najsłabsze modele Pentium Gold i Celeron nie mają takich funkcji, więc nie można ich „podkręcić”.

Ważną informacją jest również to, że funkcja BFB jest dostępna także na płytach głównych z innymi chipsetami niż Z490. Na ten moment nie wiemy czy pojawi się we wszystkich modelach H470, B460 i H410 czy tylko w wybranych (lepszych?) konstrukcjach.

Źródło: ASRock

Zobacz więcej newsów o płytach głównych:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    10
    Intel swoimi praktykami zaraz zostanie sam i swoje produkty będzie robił tylko dla rodzin swoich pracowników.
    • avatar
      szymcio30
      4
      ASRock intela nie oszukał bo nie da się nic manualnie zmienić, ale niebiescy mogą to zablokować wraz z aktualizacją biosu bo były już takie przypadki. Tak czy siak płacisz gruba kasę za Z490 i K aby dla swobodnego podkręcania wycisnąć max co przełoży się na jakiś wzrost wydajności. Jednak to towar dla entuzjastów marki INTEL i biadolenie, że nie mogą mieć tego wszyscy jest przesadzone. Skoro się sprzedaje to głupotą byłoby to zmienić. AMD wybrało inaczej to jest duży plusik dla klientów czerwonych
      • avatar
        kitamo
        0
        W sumie to nie wiem czy to oplacalne nawet - nie po to kupuje sie procesor bez K zeby tak bardzo kombinowac. Realny zysk jest praktycznie niewidoczny przy takiej wartosci OC. Ale zawsze jakas ciekawostka jest.
        • avatar
          kokosnh
          0
          ale chwila, przecież na każdej płycie Z intela można zablokować mnożnik na najwyższym możliwym, dla danego procesora, dla wszystkich rdzeni ("Turbo boost"). To działa podobnie, choć nie z maksymalnym możliwym mnożnikiem i nazwę temu dali.
          Nie ma potrzeby korzystać z jakichkolwiek "boost-ów", jak za dawnych lat, blokujesz na maksymalnym mnożniku i masz maksymalną wydajność. Oczywiście trzeba mieć możliwość to schłodzić.
          • avatar
            Gatts-25
            -2
            Intel od lat paskudzi sobie własne podwórko.Konsument powoli wybiera go tylko dlatego bo ma na przykład lepsze wsparcie dla wyżej taktowanych kostek RAM.Jak tak dalej pójdzie i nie odblokują wszystkich procesorów to po premierze Zen 3 trudno będzie ich szukać na Amazon chociażby na pierwszych 15 miejscach sprzedaży CPU bo wszystkie zajmą propozycje od AMD.Ale widocznie im nie zależy więc się doigrają.To samo jest teraz laptopami.AMD dostaje gorsze konfiguracje ze swoim CPU , układ chłodzenia niedomaga mimo tego , że potrzebuje nawet o połowę mniej mocy do zasilania od propozycji opartej na Intelu.Zobaczymy , który producent się wyłamie i będzie miał gdzieś upusty od Intela i wyda kompletnego laptopa z APU AMD i najlepiej z GPU typu RX 5600M lub RX 5700M.Jeden strzał ruszy lawinę , która totalnie zdemoluje wszystko z procesorami Intela.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              intel wprowadzi aktualizację do chipsetu i pozamiatane.
              • avatar
                ARTMAX
                0
                Zmiana limitów mocy w celu utrzymania maksymalnych zegarów turbo była możliwa już wcześniej, przynajmniej na płytach z
                chipsetem Z.