Płyty główne

ASUS: płyty ze średniej półki z AM3+

przeczytasz w 2 min.

ASUS wprowadził do swojej oferty dwie nowe płyty główne wyposażoną w podstawkę AM3+. Są to modele dla średnio wymagających użytkowników.

Kilkanaście dni temu pisaliśmy o dwóch bliźniaczych płytach głównych ASUSa, które jako pierwsze wyposażono w charakterystyczną czarną podstawkę AM3+. Firma pamiętając o swojej obietnicy sprzed miesiąca wprowadza do oferty kolejne konstrukcje zgodne z obecnymi procesorami dla podstawki AM3 oraz nadchodzącymi układami AMD Bulldozer.

Warto przeczytać:
ASUS pokazał dwie płyty z podstawką AM3+
 ASUS: nasze płyty z AM3 obsłuża Bulldozery

Na pokładzie ASUSa M5A87 (format ATX) znalazł się mostek północny AMD 870 oraz południowy SB850. Za zasilanie procesora odpowiada pozbawiona dodatkowego chłodzenia 6-fazowa sekcja zasilania. W każdym z czterech banków pamięci DDR3 można zainstalować 4 GB moduły (łącznie 16 GB) o taktowaniu do 2000 MHz (po podkręceniu).

Dla kart rozszerzeń producent przygotował jeden port PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 oraz trzy starsze PCI. Sześć gniazd SATA III 6 Gb/s, pozwoli na zbudowanie macierzy JBOD oraz RAID 0, 1, 5 i 10.

Znajdujący się pod bankami pamięci przycisk MemOK! odpowiada za ustawienie bezpiecznych wartości dla modułów pamięci RAM, w przypadku problemów z ich pracą. Drugi ważny przycisk - Core Unlocker - umożliwi odblokowanie nieczynnych rdzeni w procesorach AMD dla podstawki AM3.

Druga z płyt o oznaczeniu M5A78L-M LX ma format mATX. Wykorzystano w niej starsze chipsety z serii 700 - odpowiednio AMD 760G (ze zintegrowanym Radeonem HD 3000) i południowy SB710. Za zasilanie procesora odpowiada 5-fazowa sekcja zasilania, która poradzi sobie z procesorami o TDP do 95W, co wyklucza stosowanie na tej płycie najwydajniejszych 4- i 6-rdzeniowych CPU. Ze względu na ograniczoną ilość wolnego miejsca, dla pamięci przeznaczono tylko dwa banki pamięci DDR3. Obsługują one moduły o pojemności 4 GB i taktowaniu do 1866 MHz (po podkręceniu).

478

478

Dla kart rozszerzeń przeznaczono po jednym porcie PCI-Express x16 i PCI oraz dwa złącza PCI-Express x1. Podobnie jak w większej konstrukcji mamy do dyspozycji sześć gniazd SATA III o przepustowości 6 Gb/s.

478

I na koniec kilka słów o tylnym panelu. W obu modelach znajdziemy na nim następujące złącza:

  • PS/2,
  • cztery porty USB 2.0,
  • dwa porty USB 3.0 (tylko w M5A87),
  • port szeregowy RS232 (COM),
  • port równoległy LPT,
  • wyjście D-SUB dla zintegrowanej karty graficznej (tylko w M5A78L-M LX)
  • gniazdo RJ45 zintegrowanej karty sieciowej,
  • złącza minijack zintegrowanej karty dźwiękowej.

Źródło: asus.com
 

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Google Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    Osobiście chętnie wymieniłbym swojego kompa (P4 3.0GHz) lecz portu LPT używam do różnorakich projektów np sterowanie laserowym CNC. Jak wam nie pasuje to kupować nie musicie.
    A pyty serwerowe też komentujecie "poco komu 64 giga ramu hehehe pewnie na viste"
    • avatar
      Lightning
      0
      Teraz to tylko czekać na najnowsze procesory.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        układ dźwiękowy 5.1, COM i LPT - co to "Park Jurajski"? xD

        chyba chcą się pozbyć starych zapasów wtyczek i układów z magazynów, licząc na "entuzjastów" skuszonych nową podstawką hmm...
        • avatar
          bendyz
          0
          To nie jest średnia półka tylko najniższa. W średniej klasie sprzętu nie do pomyślenia są tylko 2 porty DDR3 i 3 "jacki" na panelu tylnym. Do tego prehistoryczne porty( które niektórym się przydają) i przestarzałe chipsety.
          • avatar
            yakusa
            0
            No... LPT rozwala... Śmiech na sali po prostu. Chyba że to taki FC - Feature Connector do zewnętrznych paneli OC które powstaną w "niedalekiej przyszłości" ;P
            Mimo że udało mi się wskrzesić płytę Asusa i działam na niej obecnie to nie zdecyduję się nigdy na ich ponowny zakup. Nie jestem żadnym fanbojem ale nigdy nie zawiodła mnie, ani moich klientów płyta marki na literę G..
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              "M5A78L-M LX... Za zasilanie procesora odpowiada 5-fazowa sekcja zasilania, która poradzi sobie z procesorami o TDP do 95W" - Ciekawe gdzie widzisz tam 5'cio fazowe zasilanie.
              Tylko nie mów, że znowu tak przepisałeś, bo gdzieś było takie info w sieci. Jakby nie patrzeć, jest tam 4'ro fazowa sekcja zasilania.