Płyty główne

Ta płyta to marzenie profesjonalistów - ASUS wydał potężny model pod Threadrippery PRO

przeczytasz w 2 min.

Porządna stacja robocza wymaga porządnej płyty głównej. Dobrym tego przykładem jest model ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI – to konstrukcja, która pozwoli wykorzystać potencjał procesorów AMD Ryzen Threadripper PRO.

Płyta główna pod procesory AMD Ryzen Threadripper PRO

Model ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI różni się od standardowych płyt głównych dla komputerów stacjonarnych. Mamy do czynienia z konstrukcją w formacie SSI-EEB, która zmieści się do większych obudów. Większy rozmiar oczywiście ma przełożenie na funkcjonalność sprzętu.

ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI

Na pokładzie znalazła się podstawka sWRX8 pod procesory AMD Ryzen Threadripper PRO oraz osiem banków pamięci DDR4 ECC. Oznacza to, że można tutaj zainstalować nawet 64-rdzeniowy/128-wątkowy układ Ryzen Threadripper PRO 3995WX oraz do 2 TB pamięci DDR4 ECC działającej w trybie ośmiokanałowym.

ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI

Płyta daje możliwość montażu siedmiu kart rozszerzeń PCI-Express 4.0 x16 (wszystkie oferują pełną przepustowość), a także całej gamy dysków – do dyspozycji oddano: osiem gniazd SATA 6 Gb/s, trzy sloty M.2 PCIe 4.0 x4 i dwa gniazda U.2.

ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI

Jeżeli zestaw okazałby się niewystarczający, w slotach PCI-Express można zamontować dodatkowe adaptery ASUS Hyper M.2 x16 Gen 4 (platforma AMD WRX80 pozwala na tworzenie macierzy RAID maksymalnie z 10 dysków SSD NVMe).

ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI

Producent zadbał również o odpowiednie zasilanie. Konstrukcja korzysta z 16-fazowej sekcji z dwoma masywnymi radiatorami (ten przy tylnym panelu dodatkowo jest wspomagany małym wentylatorem), a energię doprowadza jedno złącze ATX12V 24-pin i trzy EPS12V 8-pin. Dodatkowo przewidziano dwa złącza PCIe PEG 6-pin, które przydadzą się przy montażu większej liczby kart rozszerzeń.

Bogaty zestaw złączy z opcją zdalnego zarządzania

Warto także zwrócić uwagę na zestaw portów na tylnym panelu. Do dyspozycji oddano m.in. osiem portów USB 3.1, dwa USB typ C (w tym jeden USB 3.2 Gen2x2), a także bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi 6 (intel AX200).

ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI

Sporym atutem są dwie karty sieciowe 10G LAN (Intel X550-AT2) z funkcją zdalnego zarządzania BMC - Baseboard Management Controller (producent zastosował przełącznik ASMB9-iKVM). 

Kogo zainteresuje płyta główna ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI?

ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI

ASUS Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI to sprzęt dla wąskiego grona odbiorców, którzy składają potężne stacje robocze do renderowania lub modelowania. Wydanie płyty idealnie zgrało się ze sklepową premierą procesorów AMD Ryzen Threadripper PRO (do tej pory były one dostępne tylko dla producentów gotowych stacji).

Zainteresowani? Płyta ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym kwartale, a jej cena ma wynosić 868 euro, co przy tej funkcjonalności nie wydaje się specjalnie wygórowaną kwotą (szczególnie, że będzie służyć do budowy stacji, które mają na siebie zarabiać).

Źródło: ASUS, Twitter @ Andreas Schilling

Zobacz więcej o płytach głównych:

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    14
    Na szczęście nie została zbrzydzona paskudnymi ledami.
    • avatar
      Faflucy
      9
      Śmieszne to jest to że tak płyta kosztuje 868Euro a taki ASUS Maximus XIII Extreme – 960 euro. Płyta mainstream która jest biedniejsza pod każdym względem jest droższa od płyty HEDT.
      • avatar
        brettsinclairdannywilde
        4
        Jak za taką płytę pod TR to cena nie powala, w podobnej cenie można kupić płyty pod TR o dużo gorszej funkcjonalności, i trzeba powiedzieć że wyjątkowo estetycznie zaprojektowana płyta.
        • avatar
          greghostor
          2
          Trzeba być milionerem żeby to wszystko kupić.
          • avatar
            Gatts-25
            1
            A teraz pomyślcie sobie o zbliżających się Rocket Lake S dla mainstream, którego żeby ujarzmić potrzeba aż tak mocnych płyt głównych, które mają dostać nawet 21 faz w sekcji zasilania. Ładnie się porobiło bo za chwilę zacznie się rywalizacja Intela w kategorii największego poboru energii:).
            • avatar
              BeZeduryBenchmarka
              -3
              Mam juz od dwoch lat MEG CREATION X399 i nie widze wiekszego wow zeby sie przesiadaćn na cos takiego, MEG spelnia wszystkie wymagania.
              • avatar
                brudney
                -4
                Wiem, że to segment pro, ale mimo wszystko prawie 4k za samą płytę, to lekkie przegięcie o_0
                • avatar
                  Lukasz Migda
                  -5
                  No właśnie, a LEDy ma??? Do PL i tak nie dotrze, tu nic nie dociera, żadnych dostaw... A 868 ojro to ile to będzie w przeliczeniu na kartofle, buraki i cebule??
                  • avatar
                    biuro74
                    -6
                    I w ten sposob dowiedzialem sie, ze renderujac badz modelujac, ale na plycie Asus Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI staje sie profesjonalista, albo raczej profesjonalista ze spelnionymi marzeniami.
                    Co za belkot, podobnie jak kiedys, kiedy pojawily sie pierwsze CD-ROMy w PCtach, to komputery stawaly sie od razu "multimedialne".
                    • avatar
                      Blejd
                      0
                      Zastanawia mnie ten wiatraczek z tyłu gdzie to ? ..
                      • avatar
                        Aquagen
                        0
                        Jedyne czego jeszcze nie napisali na stronie Asusa, to czy wystarczy zwykły zasilacz ATX, czy tak jak w przypadku płyty WRX80 znajdującej się w Thinkstation P620 zasilacz tylko z liniami +12V (nawet standby jest 12V).
                        Na poniższej stronie Asusa
                        https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/All-series/Pro-WS-WRX80E-SAGE-SE-WIFI/
                        jest zdjęcie ze zbliżeniem sekcji zasilania bez chłodzenia. Po prawej stronie występują wspomniane w artykule powyżej 16 fazy zasilania, ale po lewej też są sekcje i podejrzewam, że te VRMy po lewej zapewniają konwersję z 12V na 5 i 3.3V. Czyli cała płyta może korzystać tylko z linii 12V - bardzo eleganckie ujednolicenie zasilania.
                        • avatar
                          que_pasa
                          0
                          Teraz to ja czekam na TR lub Epyc bazujący na zen3. :))